Vaikai ir televizija: kaip iš pramogos gauti naudos?

Lietuvoje paskelbtas dviejų savaičių karantinas tėvams tapo dilema: kaip užimti namuose likusius vaikus, kai patiems reikia dirbti nuotoliniu būdu? Televizorius atrodo kaip lengva išeitis, visgi už pusvalandį ar valandą ramybės svarbiau tai, kad vaikų praleistas laikas prie ekrano jiems būtų naudingas.

Mažiausius riboja labiausiai

Kad tėvai atsakingai žiūri į vaikų praleidžiamą laiką prie ekranų, patvirtina „Telia“ užsakymu atlikta Lietuvos gyventojų apklausa.

Mažiausius, iki 3 metų amžiaus vaikus auginantys tėvai laiką prie TV riboja labiausiai. Beveik pusė tokio amžiaus vaikų turinčių tėvų (42 proc.) televizoriaus mažiesiems žiūrėti visai neleidžia. Dar trečdalis tėvų tokio amžiaus vaikų laiką prie TV ekrano riboja iki valandos per dieną.  

Bemaž kas antras 4–6 metų vaikas (46 proc.), tėvų nuomone, televizorių žiūri iki valandos per dieną, dar trečdalis – iki dviejų valandų per dieną. Du iš trijų 7–14 metų vaikų su televizoriumi kasdien praleidžia jau iki dviejų valandų per dieną, likusieji arba praleidžia daugiau laiko, arba televizoriaus nežiūri visai.

Jeigu vaikas nežiūri televizoriaus, tai dar nereiškia, kad jis neleidžia laiko prie ekranų. Štai vyriausi vaikai, kuriems yra 11–14 metų, vaizdo įrašus dažniau žiūri ne televizoriaus ekrane, o naudodami kitas platformas ir įrenginius. Net 65 proc. jų pirmenybę teikia telefonui, o kas dešimtas prie vienokio ar kitokio ekrano kasdien praleidžia daugiau nei 4 valandas.

„Dabartinėmis aplinkybėmis, kai visi daugiau laiko turėsime praleisti namuose, svarbu užtikrinti, kad vaikų prie bet kokių ekranų praleidžiamas laikas būtų naudingas, o veikla – kokybiška. Pavyzdžiui, telefonu ar kompiuteriu galima žaisti mokomuosius, edukacinius žaidimus, per televizorių žiūrėti pažintines laidas, pasirinkus angliškus filmukus mokytis anglų kalbos, spręsti įvairias užduotis“, – sako „Telia“ Paslaugų vadovė Elina Dapkevičienė.

Nuo animacijos iki pažintinių laidų

Vaikus dominantis turinys priklauso nuo konkrečios amžiaus grupės.

Tėvai, paklausti, ko labiausiai ieško vaikai televizijos ekrane, pastebi, kad iki pat 10 metų vaikai daugiausia žiūri animaciją – ją mėgsta devyni iš dešimties tokio amžiaus vaikų. Apklausa taip pat parodė, kad nuo 4 metų kas penktas vaikas žiūri ir filmus, o nuo 7 metų ketvirtadalis vaikų jau žiūri pažintines, edukacines laidas, dokumentiką.

Vyresnius, 11–14 metų vaikus auginantys tėvai be vargo įvardija, kad labiausiai jų atžalos mėgsta filmus – daugiau nei pusė, kas ketvirtam įdomūs serialai, vienam iš penkių – realybės šou, taip pat pažintinės ir edukacinės laidos, o 8 proc. jau nepraleidžia ir sporto transliacijų.

Reaguodama į paskelbtą karantiną, „Telia“ atveria visiems savo išmaniosios televizijos žiūrovams daugiau nemokamo vaikiško turinio: vaikų kanalus „JimJam“, „Kidzone+“, iš „Vaikų kampelio“ į nemokamą aplinką iškėlė specialiai vaikams Lietuvoje sukurtų pažintinių laidelių ciklą apie gamtą, istoriją ir kitas įdomias sritis bei veiklas. Šis vaikams skirtas turinys bus teikiamas nemokamai iki pat kovo pabaigos.

Televizorius – laikina pramoga

E. Dapkevičienė pabrėžia, kad vaikams televizoriaus žiūrėjimas neturi tapti pagrindine dienos veikla, o tik trumpa pramoga, laikinas užsiėmimas. Ji tėvams pateikia kelis naudingus patarimus:

  • Pirmenybę skirkite įdomiam, vaiko amžiui tinkamam turiniui. Tai gali būti edukaciniai animaciniai filmukai, vyresniems vaikams – pažintinės, mokomosios laidos.
  • Dėmesys. Nepalikite vaiko vieno prie TV ekrano – sėdėkite greta, žiūrėkite kartu, stebėkite vaiko emocijas ir būkite pasiruošę atsakyti į jo klausimus, aptarti tai, ką matė, sužinojo, išmoko.
  • Televizorių drauge su vaikais geriau žiūrėkite dieną, o ne vakare. Pažiūrėję televizorių skirkite laiko vaikui: pabendraukite, pažaiskite ar išeikite į lauką (šiuo metu rekomenduojama vengti masinių susibūrimų lauke, vaikų žaidimų aikštelių).
  • Pasirūpinkite, kad apšvietimas kambaryje būtų kuo artimesnis televizoriaus šviesumui, taip mažiau vargs ir vaikų, ir jūsų akys. Taip pat vaizdas geriau suvokiamas žiūrint jį dideliame ekrane – bet ne arčiau ekrano. Atstumas nuo TV ekrano turėtų būti bent 1,5 karto didesnis už jo įstrižainę.

„Telia“ užsakymu reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą atliko tyrimų bendrovė „KOG Institute“. Iš viso apklausti 1 005 Lietuvos gyventojai nuo 18 iki 64 metų, iš jų 309 turintys vaikų iki 14 metų. Tyrimas atliktas 2019 m. gruodžio 17–31 dienomis.

Pranešimą paskelbė: Rusnė Tamošaitytė, UAB „Fabula ir partneriai”