Kokias galimybes kvantinės technologijos suteikia Lietuvai?

Šiandien vyko jau devintasis Ekonomikos ir inovacijų ministerijos organizuojamas renginys „Digital Lithuania Meetup“. Šį kartą jo tema – kvantinės technologijos.

Kvantinės technologijos – tai ne tik raktas į sėkmingą skaitmeninių technologijų plėtrą Lietuvoje. Jos tobulėja ypač greitai ir tikėtina, kad netolimoje ateityje turėsime naujos kartos kvantinį internetą.

Šio renginio dalyviai sužinojo apie kvantinės komunikacijos infrastruktūros ypatumus, naujojo tipo – kvantinio šifravimo – pažangą, saugų duomenų perdavimą naudojant kvantines technologijas bei apie galimybes, kuriomis Lietuva jau dabar galėtų pasinaudoti.

„Nors kvantinės technologijos daugeliui lietuvių skamba kaip burtažodis, tačiau jos gali ženkliai palengvinti veiklą tiek Lietuvos įmonėms, tiek kiekvienam iš mūsų. Šias technologijas galima pritaikyti viešajame sektoriuje, bankininkystėje, pramonėje. Todėl šiame „Digital Lithuania Meetup“ renginyje dėmesį skyrėme kvantinių technologijų praktinio panaudojimo klausimams bei kvantinės komunikacijos infrastruktūros plėtrai“, – teigė ekonomikos ir inovacijų viceministras Elijus Čivilis.

Kvantinės komunikacijos infrastruktūros plėtra – viena naujausių Europos Sąjungos iniciatyvų. Siekdama proveržio šioje srityje, Lietuva pasirašė deklaraciją, kuria prisijungia prie valstybių, remiančių esminius kvantinės komunikacijos infrastruktūros politikos planus. Šių planų įgyvendinimas padėtų užtikrinti saugų apsikeitimą duomenimis naudojant kvantinį šifravimą, didintų įmonių konkurencingumą taikant kvantines technologijas ir sudarytų sąlygas Europos strateginei technologinei autonomijai.

„Šis susidomėjimas kvantinėmis technologijomis – kvantine komunikacija, sensoriais ir kvantiniais kompiuteriais – vadinamas Antrąja kvantine revoliucija. ES mastu tai yra labai gera proga išsigryninti, kuriose srityse ES yra stipri ir kur ji turi vienyti savo išteklius. Lietuvai, mano nuomone, svarbiausia yra stiprinti savo mokslo potencialą. Todėl dalyvavimas ES Kvantinių technologijų pavyzdinės iniciatyvos programose yra ne tik puiki galimybė sutelkti mūsų šalies mokslą, bet ir prisidėti, kuriant aukštos pridėtinės vertės kvantines technologijas „, – teigė Fizinių ir technologijos mokslų centro atstovas Audrius Alkauskas.

Didžiosios valstybės konkuruoja dėl kvantinių technologijų plėtros, kuri užtikrins didelį proveržį mokslo, tyrimų ir pramonės srityse. Europa, turėdama senas tradicijas kvantinių tyrimų srityje, stengiasi išlaikyti šį strateginį pranašumą ir ragina visas ES šalis bendradarbiauti, plėtojant kvantinės technologijos potencialą.

Nuo 1998 metų Europos Komisija pagal Ateities ir naujųjų technologijų plėtros programą skyrė apie 550 mln. eurų finansavimą kvantiniams tyrimams Europoje. 2018 metais pradėtas įgyvendinti Kvantinių technologijų pilotinis projektas, jungiantis ES šalių narių mokslo ir tyrimų institutus bei pramonės atstovus. Ilgalaikis projekto tikslas yra sukurti kvantinį tinklą, kuris naudojant kvantinės komunikacijos infrastruktūrą sujungs kvantinius kompiuterius, jutiklius ir imitatorius. Pažymėtina, kad Europos Komisijos paskelbtoje Skaitmeninės Europos programoje taip pat yra numatytas finansavimas kvantinės infrastruktūros kūrimui.

„Digital Lithuania Meetup“ 9-ajame susitikime dalyvavo už kvantinių technologijų vystymą Europos Sąjungoje atsakingi Europos Komisijos, mokslo ir verslo atstovai, diplomatai. Renginio dalyvius pasveikino ekonomikos ir inovacijų viceministras E. Čivilis.

Pranešimą paskelbė: Saulius Šimkevičius, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija