Medinio namo rekonstrukciniai darbai: pamatų tvirtinimas

Daugelis žmonių, nusprendę įsigyti medinę sodybą ar namą, susiduria su jo rekonstrukcijos būtinybę, kadangi daugelis, šiuo metu Lietuvoje esančių medinių namų, yra seni, statyti dar prieš Antrąjį pasaulinį karą. Namo rekonstrukcijos darbai beveik visada prasideda nuo pamatų, juk kokybiški namo pamatai yra rąstinio, medinio namo pagrindas.

statybos

Pamatų tvirtinimo eiga

Pamatų tvirtinimas negali būti atliktas, neįvertinus jų būklės. Priklausomai nuo būsimos namo ar sodybos paskirties bei eksterjero atnaujinimo plano galimi keli namo pamatų atnaujinimo spendimo būdai. Kadangi namas paprastai nėra nukeliamas, visiškai naujų pamatų liejimas yra labai sudėtingas ir nepigus procesas, todėl visada galima rinktis paprastesnį variantą. Pavyzdžiui, jei statiniui būtina keisti apatinius vainikus, statinį visada galima sukelti specialiais, itin galingais domkratais ir paremti kaladėmis, kad būtų galima patogiai išardyti supuvusį ar sutrūnijusį rąstinį vainiką.  Atlikus šiuos darbus, namo kampuose ir rąstų susikirtimo vietose gręžiamos arba kasamos reikalingo gylio duobės, kurios vėliau pripildomos betonu.  Pasak specialistų, likusį pastato perimetrą galimą įgilinti per „porą kastuvų“. Vietoj išimto rąstų vainiko galima lieti betoninius pamatus, mūryti plytas ar sienų blokelius iki projekto aukščio.

Dalyje perimetrų statybininkai sutinka laikinas statinio atramas, todėl darbas vyksta dviem etapais arba atramas galima statyti grupėmis taip, kad jos netrukdytų būsimam klojiniui. Viskas priklauso nuo projekto, pastato ir statybininkų patirties. Po to, kai naujas mūras išdžiūva, klojama hidroizoliacija ir namas nuleidžiamas ant naujo pamato.

Pamatai namui gali būti sutvirtinami ir ant jų viršaus išliejant maždaug 10-20 cm aukščio monolitinį gelžbetonio sluoksnį. Tokiu atveju papildomai nereikia nieko įgilinti, nes rąstinė konstrukcija perima namo ar kito pastato svorį, todėl galimi pamato trūkimai neturi įtakos sienų konstrukcijoms, kaip tai paprastai nutinka mūriniuose pastatuose. Galiausiai pamatų eksterjeras dailiai nutinkuojamas arba apklijuojamas plytelėmis, kurios sukuria tvirtesnės ir prabangesnės sodybos ar namo įvaizdį.

Ties, vertėtų atminti, kad pamatų liejimas ar tvirtinimas tai tik puse darbo. Jei name planuojate gyventi nuolatos, būtinas ir grindinis šildymas, priešingu atveju šaltos ir nejaukios grindys, spustelėjus šaltukui, primins apie darganą už lango.