Vaikų rašytojas Tomas Dirgėla pristato naują knygą: parašė netipinėje vietoje, siužetą galėjo keisti ištikimi skaitytojai

Vienas populiariausių šiuolaikinių Lietuvos vaikų rašytojų Tomas Dirgėla pristato naują knygą – dar vieną detektyvinės serijos „Domas ir Tomas“ dalį. Šįkart knygoje pasakojama apie Džėją – „YouTube“ žvaigždę, kurios populiarų kanalą nulaužia kibernetiniai sukčiai, o pagrindiniai herojai siekia išnarplioti paslaptingą nusikaltimą. Jau anksčiau išbandęs netipines knygų rašymo vietas, naująją serijos dalį rašytojas parašė mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ salone, o į kūrybos procesą tiesioginės transliacijos metu įsitraukti galėjo ir patys vaikai.

Rašė neįprastoje erdvėje

Vaikams kuriamos T. Dirgėlos knygos nuolat perleidžiamos ir verčiamos į užsienio kalbas, didelio populiarumo sulaukė ir detektyvinė serija „Domas ir Tomas“. T. Dirgėla parašė 42 kūrinius, dėl kurių rašytoją pamėgę vaikai jį neretai atpažįsta gatvėje, pasidomi būsimomis knygomis ar paprašo bendros nuotraukos.

Naująją „Domo ir Tomo“ dalį, knygynuose pasirodžiusią rugpjūčio 21 dieną, T. Dirgėla parašė mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ salone. Tiesa, tai jau ne pirmas kartas, kai rašytojas leidžiasi į tokią avantiūrą.

„Knygas esu rašęs ir kavinės vitrinoje, ir baldų prekybos centre, ir parduotuvėje. Tokie iššūkiai padeda man atrasti savo pasakojimams naujų kampų ir parodyti vaikams iš arčiau šio darbo užkulisius, kaip gimsta knygos“, – sako T. Dirgėla.

Rašytojas priduria, kad darbas mobiliojo ryšio salone neapsiėjo be nuotykių: „Žinoma, dalis žmonių nežinojo, ką ten veikiu, todėl sulaukiau įvairių prašymų ir klausimų, pavyzdžiui, į planšetę įdėti SIM kortelę ar patarimų, kuris telefonas geriausiai fotografuoja. Tačiau smagu buvo matyti vaikus spindinčiomis akimis – ir tuos, kurie atėjo susitikti su manimi, ir tuos, kurie su tėvais tiesiog rinkosi naują telefoną.“

Prie kūrybos prisidėjo vaikai

Knyga „Tele2“ salone buvo rašoma vasario mėnesį. Pro šalį keliavę ar specialiai dėl rašytojo į saloną su tėvais užsukę vaikai galėjo pasikalbėti, nusifotografuoti, paprašyti autografo ir gauti smulkių dovanėlių. Nors tai jau ne pirmas neįprastoje erdvėje parašytas T. Dirgėlos kūrinys, tačiau ši knyga pirmoji, kurios rašymą gerbėjai galėjo stebėti ir tiesiogiai internetu.

„Tokia galimybė buvo suteikta „Pildyk“ bendruomenei, kurios didelę dalį sudaro būtent vaikai. Tai taip pat tapo pirmąja rašytojo knyga, kurioje būtent „Pildyk“ interneto platformas sekantys vaikai galėjo tiesioginiu būdu nuspręsti, kaip pasisuks vieno ar kito veikėjo likimas. Vaikai galėjo keisti knygos istorijos siužetą, rinkdamiesi iš kelių duotų variantų arba siūlydami savąjį“, – sako Dominyka Jonušienė,  „Pildyk“ ženklo vadovė.

Aktyviausiai idėjas siūlę vaikai netgi pateko į knygą – jų vardais pavadinti istorijos personažai. Mažieji skaitytojai nuo šiol galės pasigirti, kad knygoje turi veikėją savo vardu, o pačioje knygoje yra specialios jiems skirtos padėkos.

Narplios šiuolaikinį detektyvą

Naujausia „Tomo ir Domo“ knygų serijos knyga aprašo šiuolaikišką profesiją – „YouTube“ vaizdo įrašų kūrimą. Tam, kad knyga būtų tikroviška, su T. Dirgėla pasidalinti savo karjeros „YouTube“ platformoje patirtimi sutiko „Pildyk“ ambasadoriai – Andrius Talžūnas, taip pat platformos kanalų Artūras sTimo Media ir Edvisss kūrėjai. Jie padėjo geriau suprasti, kaip atrodo „YouTube“ kūrėjų gyvenimas ir kokių iššūkių pasitaiko jų kasdienybėje. T. Dirgėla atskleidžia, kad šia knyga jis siekia parodyti vaikams, jog vaizdo įrašų kūrėjo darbas turi ne vien privalumų, bet ir tamsiųjų pusių.

Naujojoje knygų serijos dalyje į Miestamiesčio miesto Miestiečių mokyklą atvažiuoja didžiausia iki tol čia apsilankiusi žvaigždė – visų mylima „jutuberė“ Džėja. Tačiau visų nuostabai paaiškėja, kad Džėjos kanalas yra nulaužtas. Kas galėjo šitaip pasielgti? Ar pavyks Džėjai susigrąžinti savo „YouTube“ paskyrą? Pagrindiniai herojai Domas, Tomas ir Upė pasitelks savo detektyvinius sugebėjimus ir drauge sieks išnarplioti šį kibernetinį nusikaltimą.

Pranešimą paskelbė: Gertrūda Stripeikytė, UAB „Publicum”

Vaikų rašytojas Tomas Dirgėla pristato naują knygą: parašė netipinėje vietoje, siužetą galėjo keisti ištikimi skaitytojai