Grėsmės mobiliajame telefone: kaip nuo jų apsaugoti vaikus?

Išmaniaisiais įrenginiais ir internetu kasdien naudojasi kiekvienas vaikas. Ne veltui juokaujama, jog šiuolaikiniai vaikai pirmiau išmoksta naudotis internetu nei kalbėti. Tačiau internete slypi įvairūs pavojai, apie kuriuos svarbu informuoti vaikus ir padėti nuo jų apsisaugoti – tuo įsitikinęs „Omnitel“ Žinių ir kompetencijų valdymo koordinatorius Rimvydas Jurkuvėnas.

mobilieji

„Lankydamasis mokyklose pastebiu, kad išmaniaisiais įrenginiais naudojasi vis daugiau jaunesnio amžiaus moksleivių. Nuolatinis jungimasis prie interneto, programėlių siuntimas ir bendravimas socialiniuose tinkluose jau tapo šiuolaikinių vaikų gyvenimo būdo dalimi. Tačiau šios interneto galimybės siejamos ir su tam tikrais pavojais, apie kuriuos būtina žinoti tiek vaikams, tiek jų tėveliams“, – sako R. Jurkuvėnas, vasario 8-12 dienomis dalyvausiantis profesinio orientavimo iniciatyvos „Kam to reikia?!“ kartu su partneriais organizuojamoje Saugaus interneto savaitėje.

Įspėja apie programėles
Rimvydas Jurkuvenas_asm archyvas
R. Jurkuvėnas įspėja apie įvairias grėsmes, slypinčias vaikų pamėgtose mobiliosiose programėlėse. „Nežinomų gamintojų programėlės gali būti nekokybiškos. Taip pat per jas į mobiliuosius įrenginius gali patekti įvairūs virusai, padedantys programėlių gamintojams kaupti mūsų asmeninius duomenis – interneto naršyklės istoriją, telefone saugomas nuotraukas ar netgi draugų telefonų numerius“, – apie programėlių keliamus pavojus pasakoja „Omnitel“ žinių ir kompetencijų koordinatorius.

Pasak jo, turint prieigą prie vartotojų asmeninių duomenų, jais nesunku manipuliuoti. Programėlių savininkai gali pradėti skelbti komercinę ar kitą žalingo turinio informaciją asmeniniuose socialinių tinklų puslapiuose pačiam savininkui to neįtariant. Asmeninė informacija taip pat gali būti perduodama trečiosioms šalims siekiant pelno.

„Jei programėlės gamintojas nėra žinomas, negalime būti tikri dėl savo duomenų saugumo. Todėl verčiau naudotis tik gerai žinomų, patikimų gamintojų mobiliosiomis programėlėmis. Taip pat, kad patys nesukeltume grėsmės savo privatumui, svarbu perskaityti sąlygas prieš patvirtinant programėlės įrašymą į telefoną ar planšetinį kompiuterį“, – aiškina „Kam to reikia?!“ savanoris.

Patyčios – ir virtualioje erdvėje
Dar viena vaikų tykanti grėsmė – virtualios patyčios. „Vaikai vis daugiau laiko praleidžia socialiniuose tinkluose, tad natūralu, jog kartais tarp vaikų pasireiškiantis negarbingas, silpnesniuosius žeminantis elgesys persikėlė ir ten. Kadangi jungtis prie Wi-Fi tampa vis paprasčiau, nesunku išlaikyti anonimiškumą, virtualių patyčių mastai taip pat auga“, – pastebi R. Jurkuvėnas.

Jis primena, kad žeminančio pobūdžio elgesys gali sutrikdyti emocinę ir psichologinę vaiko būseną, todėl patyčių negalima ignoruoti: „Patyčios ugdo vaikų priešiškumą išoriniam pasauliui, nepilnavertiškumo jausmą, o tam tikrais atvejais gali lemti ir rimtesnius psichologinius sutrikimus. Tad didelė klaida – manyti, jog vaikų nesutarimai ir patyčios išsispręs savaime, vaikams augant. Todėl kalbėdami su vaikais apie saugumą internete, tėvai turėtų paaiškinti ir pagarbaus elgesio principus.“

Tėvams, kurie įtaria, jog jų vaikas patiria patyčias, specialistas pataria atvirai kalbėtis ir stengtis sukurti aplinką, kurioje vaikas nebijotų dalintis jausmais ir išsisakytų apie išgyvenimus.

Apie saugų internetą kalbės mokyklose
„Žinių apie saugumą internete vaikams iš tiesų trūksta – tai pastebi ir „Kam to reikia?!“ savanoriai, ir mokyklų pedagogai. Tad kasmet į pagalbą kviečiame specialistus, kad šie su vaikais aptartų jiems aktualiausius klausimus. Per visą savaitę susitikimuose su bendrovių atstovais sudalyvaus beveik 5,5 tūkst. mokinių“, – komentavo Saugesnio interneto savaitę kartu su partneriais iniciavusios „Kam to reikia?!“ direktorė Rūta Radzevičiūtė.

Ruta Radzeviciute_Asmen archyvas

Trečius metus vyksiančioje Saugaus interneto savaitėje norą dalyvauti pareiškė 25 bendrovės, tarp kurių ir „Swedbank“, „Teo“, „Nod Baltic“, „ CSC Baltic“, „Omnitel“.

Apie profesinės savanorystės iniciatyvą „Kam to reikia?!“

Mobiliojo ryšio bendrovės „Omnitel“ ir banko „Swedbank“ sukurta profesinės savanorystės iniciatyva „Kam to reikia?!“ ragina įvairių sričių specialistus padėti augančiai kartai teisingai pasirinkti ateities profesiją dalijantis savo profesine patirtimi su moksleiviais. Norintieji praktiniais pavyzdžiais paaiškinti, kaip mokykloje įgyjamos žinios praverčia realiame gyvenime, papasakoti apie savo profesiją bei pasidalyti patarimais, kaip atrasti tinkamiausią sritį, daugiau informacijos ras interneto portale www.kamtoreikia.lt.