Šiuolaikinės technologijos, kurios ilgam pakeis tarptautinę prekybą

Tarptautine prekyba
Tarptautine prekyba

Tarptautinės prekybos tema pastaruoju metu dominuoja pasaulinės žiniasklaidos antraštėse. Tačiau nors diskusijų būta įvairių ir visos yra svarbios, jose pasigendama šviesiosios tarptautinės prekybos pusės – kaip inovatyvios ketvirtosios pramonės revoliucijos technologijos keičia prekybą, didindamos jos procesų veiksmingumą.

Technologiniai trikdžiai pasaulinės prekybos sistemai nėra naujiena. Energijos išgavimas iš garo nulėmė tikrą energijos revoliuciją visame pasaulyje. Laivybos konteinerių išradimas padėjo pamatus globalizacijai. Pastaruoju metu tokios technologijos kaip optinis ženklų atpažinimas (OCR), skirtas konteinerių numeriams skaityti, radijo dažnių identifikavimas (RFID) ir QR kodai, skirti siuntoms identifikuoti ir atsekti, ir pagrindinis prekybos dokumentų skaitmeninimas padidino tarptautinės prekybos patikimumą ir veiksmingumą.

Vis dėlto, pradedant prekybos susitarimais, sudarytais iki skaitmeninės prekybos atsiradimo, sandoriais, kuriuos lydi daugybė popierinių dokumentų, ir baigiant prekybos finansavimu, kuris vis dar priklauso nuo tradicinių bankų metodų, pasaulinės prekybos sistema nesugebėjo visapusiškai pasinaudoti pažangiausiomis technologijomis, kurios galėtų paversti prekybą veiksmingesne, sklandesne ir pigesne.

Gera žinia yra ta, kad galbūt pokyčių nereikės ilgai laukti. Skirtingose technologijų diegimo ciklo dalyse esančios tarpusavyje sujungtos skirtingos technologijos galėtų iš esmės pakeisti išteklių paskirstymo ir tarptautinės prekybos veikimo būdus. Vyriausybės ir įmonės turi suprasti dabartines tendencijas, kad išliktų visa ko priešakyje. Todėl būtų labai įdomu plačiau pakalbėti apie tai, kokios šiuolaikinės technologijos reikšmingai pakeis tarptautinę prekybą.

Prekybos paslaugos per skaitmenines platformas

Vis lengviau prekiauti paslaugomis internetu – skaitmeninės platformos, kaip antai „Upwork“, suteikia galimybę ieškoti įvairių paslaugų teikėjų – nuo internetinių svetainių kūrėjo Serbijoje iki buhalterio Pakistane ir virtualaus asistento Filipinuose – po visą pasaulį. Naudojantis tokių startuolių kaip tarptautinė mokymosi platforma VIPKID, paslaugomis amerikiečių pedagogai gali mokyti kinų vaikus anglų kalbos internetu. Šios skaitmeninės platformos sklandžiai jungia klientus su paslaugų teikėjais, o anksčiau tokių galimybių nebuvo.

Mobilieji mokėjimai

Mobilieji mokėjimai – nuo „Apply Pay“ iki „Alipay“ ir „M-Pesa“ – keičia mūsų gyvenimo būdą ir prieigą prie rinkos. Pasaulio banko pasaulinės įtraukties duomenų bazės duomenimis, 2011–2014 m. žmonių, turinčių prieigą prie banko sąskaitų, skaičius padidėjo 20 %, o mobiliųjų pinigų sąskaitos tapo pagrindine finansinės įtraukties varomąja jėga, ypač besiformuojančiose rinkose.

Pavyzdžiui, į pietus nuo Sacharos esančioje Afrikoje 12 % suaugusiųjų (64 mln.) turi mobiliųjų pinigų sąskaitas (palyginti su vos 2 % visame pasaulyje), o 45 % iš jų turi tik mobiliųjų pinigų sąskaitą. Kai gyventojai, naujai prisijungę prie bankų, galės atlikti mobiliuosius mokėjimus, jiems bus daug lengviau dalyvauti pasaulinėje prekyboje kaip vartotojams arba įmonėms.

Blockchain technologijos

Blokų grandinės (angl. Blockchain) ir jomis grindžiamos technologijos gali turėti didžiulį poveikį pasaulinės prekybos tiekimo grandinei. Prekybos organizacijos, tokios kaip Dubajaus prekybos ir pramonės rūmai, taip pat ėmėsi iniciatyvos panaudoti blokų grandinės technologiją pasaulinės prekybos problemoms, tokioms kaip didelės išlaidos, skaidrumo ir saugumo trūkumas, spręsti.

Blokų grandinės technologijomis grindžiami sprendimai ne tik didina prekių judėjimo efektyvumą ir patikimumą, bet ir iš esmės keičia prekybos finansavimą. Pavyzdžiui, blokų grandinė naudojama siekiant supaprastinti ilgą ir varginantį akredityvo (angl. Letter of Credit (LoC)) gavimo procesą.

„Deloitte“ padėjo vienam Indijos privačiojo sektoriaus bankui pertvarkyti LoC išdavimą ir sukūrė blokų grandinės sprendimą (paremtą „Ethereum“ blokų grandinės pagrindu sukurta platforma), kuris leidimų išdavimo laiką sutrumpino nuo 20–30 dienų iki kelių valandų. Kai kuriais kitais atvejais bendrovės, tokios kaip „Skuchain“, visiškai apeina LoC, teikdamos prekių sekimo ir atsargų finansavimo realiu laiku paslaugas, eliminuodamos sandorių riziką ir leisdamos finansuotojams teikti apyvartinio kapitalo lengvatas visiems tiekimo grandinės partneriams mažiausiomis kapitalo sąnaudomis toje grandinėje.

Dirbtinis intelektas ir mašininis mokymasis

Dirbtinis intelektas ir mašininis mokymasis gali būti naudojami optimizuojant prekybos laivybos maršrutus, valdant laivų ir sunkvežimių eismą uostuose ir verčiant e. prekybos paieškos užklausas iš vienos kalbos į kitas kalbas bei atsakant į jas užsienio kalbomis.

Dirbtinis intelektas naudojamas ir pasaulinės prekybos tvarumui didinti. Pavyzdžiui, 2016 m. „Google“ sukūrė „Global Fishing Watch“ – tai realiu laiku veikianti mašininio mokymosi priemonė, skirta kovai su neteisėta žvejyba. Jos pagalba, remiantis laivų judėjimu ir palydovų duomenimis, pateikiamas pasaulinis komercinės žvejybos veiklos vaizdas. Ją gali naudoti vyriausybės ir kitos organizacijos, kad nustatytų įtartiną elgesį ir parengtų tvarią politiką.

3D spausdinimas

3D spausdinimo poveikis pasaulinei prekybai kol kas dar nėra visai aiškus. Yra tyrimų, kuriuose prognozuojama, kad jei greitasis 3D spausdinimas paplis masiškai ir bus pakankamai pigus, pasaulinė prekyba gali sumažėti net 25 %, nes 3D spausdinimui reikia mažiau darbo jėgos, todėl sumažės importo poreikis. Kiti gi mano, kad šios prognozės yra pernelyg optimistinės ir neatsižvelgia į masinės gamybos sudėtingumą ir realybę. Vis dėlto, 3D spausdinimo poveikis pasaulinei prekybai yra realus, ypač kai atsiranda greitesnių ir pigesnių 3D spausdinimo metodų.

Nelengva kova dėl naujų technologijų

Reikia pažymėti, kad šios technologijos taip pat kelia sudėtingų valdymo iššūkių tiek šalies viduje, tiek tarpvalstybiniu mastu.

Viešojo ir privataus sektoriaus suinteresuotosios šalys turi glaudžiai bendradarbiauti, kad sukurtų sistemą ir skatintų aplinką, kuri leistų šioms naujoms technologijoms atskleisti savo teigiamą potencialą, kartu mažinant galimą žalą. Visų pirma suinteresuotosios šalys turėtų taikyti į daugelį suinteresuotųjų šalių ir žmogų orientuotą lankstaus valdymo metodą, kad atsirastų vietos eksperimentams ir įvairių dalyvių indėlis būtų apčiuopiamas. Be to, nesant pasaulinio standarto, regioninės valdymo institucijos turėtų imtis atsakomybės ir siekti regioninių taisyklių tokiais klausimais, kaip duomenų srautai, licencijavimas ir apmokestinimas, derinimo.

Technologinės naujovės siūlo įdomią ateitį tarptautinei prekybai. Laikantis tinkamo požiūrio į valdymą ateityje šios naujovės veiksmingiau skatins tarptautinės prekybos augimą.

Daugiau informacijos apie tarptautinę prekybą rasite https://deklarantai.lt.