Saulės panelės – kaip išsirinkti tinkamiausias?

Vis daugiau gyventojų renkasi tvaresnę, pigesnę saulės energiją. Kadangi tai dar palyginti nauja sritis, apie ją neretai stinga informacijos. Pavyzdžiui, Google paieškos laukelyje suvedus „saulės panelės“ rasime ilgą jų sąrašą. Daugelis ieškančių geriausio saulės panelių pasirinkimo turbūt suka galvą – kaip atrasti tinkamiausias, kokiais kriterijais vadovautis jas renkantis?  

Apie tai kalbamės su vienos didžiausių elektroninių įrenginių didmeninių platintojų Baltijos šalyse „ACC Distribution“, priklausančios „ACME Grupei“, prekių ženklų vadovu  Niku Savičiausku. 

Pradėkime nuo pačių pradžių – kokiais kriterijais vadovaujantis turėtume rinktis saulės paneles?   

Renkantis saulės paneles pagrindiniai kriterijai turėtų būti: modulio galia, garantijos laikotarpis ir gamintojo žinomumas. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į modulio efektyvumą. Saulės panelėse efektyvumas nurodomas procentas, jis vyrauja nuo 20 iki 22 proc. Pačio modulio galia gali varijuoti 5 proc., priklausomai nuo saulės panelės gamintojo. Tipinės saulės paneles montuojamos ant gyventojų namų stogų dydis 1,1m x1,7m tad didesnės galios modulis leis sutaupyti vietos arba įrengti galingesnę saulės jėgainę.

Panelei taip pat turėtų būti suteiktas tarptautinio standarto sertifikatas, kuris patvirtina, kad ji atitinka Europos Sąjungos kokybės ir saugumo reikalavimus. Kartais Lietuvos rinkoje atsiranda Azijos rinkoms skirtų saulės panelių, kurios parduodamos itin žemomis kainomis. Jos neturi reikiamų sertifikatų, greičiausiai joms nebus taikoma ir garantija. Todėl jų naudojimas kelia įvairių rizikų. Tokios saulės panelės dažniau turės gedimų, gali kilti įvairių veikimo trikdžių, jų patvarumas yra labai abejotinas. 

Pasirinkti geriausias ar teisingiausias paneles savo namams nėra taip paprasta. Reikia įsivertinti energijos poreikį namams ir paskirtą biudžetą, įsivertinti stogo kryptis ir jo kampus. Praktiškai kiekvienas saulės panelių projektas yra unikalus. Atvykęs specialistas turi įvertinti visą gyventojo aplinką ir pritaikyti tokią saulės panelę, kuri būtų skirta pavyzdžiui, labai saulėtoms ar dažnai turinčioms šešėlius vietoms. Taigi geriausia saulės panelė bus ta, kuri labiausiai atitiks namų poreikius ir aplinką. 

Kokie technologiniai parametrai svarbiausi saulės panelėse? 

Kuo didesnė modulio galia tuo daugiau elektros ir sugeneruos įrengta saulės panelė. Tuo pačiu didesnis efektyvumas reiškia, kad iš saulės bus gaunama daugiau energijos. Šiuo metu rinkoje vyrauja P-type ir N-Type TOPCon panelės. N-Type technologija nėra ženkliai brangesnė už P-Type, tačiau per 20 metų laikotarpį N-Type technologiją turinti saulės panelė sugeneruoja daugiau elektros ir praranda mažiau pirminių savo savybių, turi mažesnį nusidėvėjimą, nesustoja generuoti energijos net ir esant debesuotai aplinkai.   

Saulės panelės būna sujungtos į vieną grandį, jeigu nors ant vienos iš panelių krenta šešėlis, visos saulės panelių grandies galia sumažėja. Kad taip nenutiktų integruojami optimizatoriai, jie padeda išsaugoti gaminamos energijos efektyvumą. Kai kurie nauji saulės panelių modeliai jau turi dalinę energijos optimizavimo funkciją. 

Saulės moduliuose naudojamos taip pat dviejų tipų celės, tai yra  180  mm ir 210  mm. Gamintojai kalba, kad 210 mm celės yra mūsų saulės panelių ateities technologija, kuri vyraus, tačiau šiuo metu daug gamintojų vis dar aktyviai gamina 180mm celes.  

Gamintojų vertinimą savo nustatytais kriterijais atlieka gerai žinoma agentūra Bloomberg. Galima rasti internete nuorodas į sudaromus vertinimo sąrašus.  

Ką reiškia ir kuo skiriasi Jūsų minėtos P-type ir N-type technologijos? 

P-type technologija yra vyraujanti tarp saulės modulių, gaminama naudojant silicio ir boro sluoksnį.  N-type – technologija silicio su fosforu. Jos gamybos procesas yra kiek brangesnis, bet šio tipo moduliai sugeneruoja daugiau energijos ir laikui bėgant praranda mažiau efektyvumo.  

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad pirmus metus P-type saulės panelės efektyvumas sumažėja apie 2 proc. (degradacija), vėliau šis procesas sulėtėja – kas metus efektyvumas mažėja po maždaug 0,5 proc. O N-type per pirmus metus praranda apie 1 proc. efektyvumo ir atitinkamai toliau mažėja po 0,4 proc. kas metus.  Saulės panelių sukuriamos energijos mažėjimo grafikas visada yra pasiekiamas panelių techninėse specifikacijose.  

Renkantis efektyvią saulės panelę savo namams, į ką dar reikia atkreipti dėmesį? 

Norint pasirinkti savo namams labiausiai tinkančias paneles reikia įsivertinti visumą, pradedant nuo energijos poreikio namų ūkiui, planuojamo biudžeto saulės elektrinei įrengti iki stogo krypties, kampų ir ploto, kuris bus dengiamas panelėmis. 

O kalbant apie pačią panelę, derėtų atkreipti dėmesį į modulio konstrukciją ir saulės panelės celes, kurios sugeria saulės šviesą ir paverčia ją energija, stiklo dengimo technologijas. Modulio stiklas apsaugo panelę ir jos celes nuo aplinkos poveikio, kaip kruša, stichijos, tad moduliai turintys stiklą is abiejų pusių yra atsparesni ir tvirtesni. 

Yra vienpusių modulių, surenkančių saulės šviesą iš viršaus, tačiau yra ir surenkančių iš abiejų pusių, vadinamųjų dvipusių saulės modulių. Pastarieji dažniausiai naudojami saulės parkuose. Ant stogų dvipusio generavimo moduliai retai kada efektyvūs, nebent stogo danga atspindi šviesą, yra šviesos nesugeriančios spalvos arba efektyvumui didinti specialiai klijuojamos papildomos ant stogo šviesą atspindinčios dangos.  

Todėl jokios prasmės nėra naudoti dvipusio generavimo modulius ant plokščių, juodos spalvos, čerpinių, bituminės dangos dengtų stogų, nes šios stogo dangos visiškai neatspindi saulės šviesos.  

Renkantis saulės modulius taip pat reikia įsivertinti metamus aplinkos šešėlius nuo aplinkinių pastatų, medžių. Todėl pasikartosiu, labai svarbu, kad už saulės panelių įrengimą atsakingi specialistai atsižvelgtų į gyventojo namo vietą, stogo dangą ir parinktų tinkamiausią modulį, kuris efektyviausiai sugeneruotų maksimalų energijos kiekį.  

Kada saulės panelės būna efektyviausios? 

Saulės panelės efektyvumas priklauso nuo modulyje panaudotų technologijų, saulės panelės įrengimo kokybės, taip pat ir nuo aplinkos  sąlygų, t. y.  ar nekrenta aplinkos šešėliai, kaip suorientuoti moduliai (į pietus, rytus, vakarus), kokiu kampu statomos panelės, pavyzdžiui, Lietuvoje rekomenduojama saules paneles statyti maždaug 35 laipsnių kampu. 

Atkreipkite dėmesį į daugeliui netikėtą detalę – saulės moduliai prie stipriai aukštesnės temperatūros generuoja mažiau energijos. Todėl labai svarbios oro sąlygos, Lietuvoje aukščiausią efektyvumą saulės panelės pasiekia vėlyvą pavasarį, t.y. balandžio – gegužės mėnesiais, kai vyrauja giedras dangus ir dar nėra labai karštas oras. 

Koks saulės panelių garantinis laikotarpis? Kiek kainuoja jų taisymas? 

Fiziniai asmenys, įsigiję saulės paneles, gali tikėtis 15 metų ir ilgesnio garantinio laikotarpio. Paprastai saulės panelės gali tarnauti be gedimų 25–30 metų arba ilgiau, tai priklauso nuo kokybės, aplinkos sąlygų, priežiūros.  

Apskritai, saulės panelės genda gana retai, o jų remonto kaina priklauso nuo gedimo pobūdžio ir masto, specialisto darbo laiko, pakeičiamų dalių ir kitų veiksnių. Kaip ir minėjau, kuo kokybiškesnė saulės panelė, tuo ji ilgiau tarnauja ir yra efektyvesnė.  

Kokias galėtumėte paminėti didžiausias klaidas renkantis ir prižiūrint saulės paneles?

Neįvertintos vietos sąlygos ir parinkta netinkamo galingumo saulės jėgainė, blogas saulės panelių išdėstymas, nepasiruošta aplinkos keliamiems šešėliams. Kitos klaidos: netinkamas montavimas, prasta komponentų kokybė, nesuderinamumas su kitais komponentais.

Jei renkuosi saulės paneles saulės parkuose, į ką svarbu atkreipti dėmesį? 

Tokiuose saulės parkuose perkama jau ne panelė, o sugeneruojama jų galia, todėl svarbu atkreipti dėmesį ir įvertinti statytojo (parko savininko) patikimumą. Taip pat vartotojas turi įsivertinti suvartojamos energijos kiekį namuose ar kitame objekte per metus. Pavyzdžiui, jei per metus namų ūkiui sunaudojama 1000 kilovatvalandžių, tai perkama saulės parko galia galetų būti 1kW. Per metus 1kW paprastai pagamina apie 1000 kilovatvalandžių elektros.

Kokie populiariausi saulės panelių prekių ženklai? 

Paminėsiu keletą populiariausi Lietuvoje: „Longi“, TrinaSolar“, „Risen“, „Canadian Solar“, „Qcel“, „Jinko“, JA solar“  Jų kainų spektras priklauso nuo įvairių veiksnių, pradedant saulės panelių galingumu, išvaizda, baigiant vyravusia žaliavų kaina gamybos metu. 

Ar patartumėte įsigyti jau naudotas saulės paneles? 

Rekomenduočiau pirkti naujas, patikimų gamintojų saulės paneles. Pirkti naudotas yra kiek rizikinga, nežinant kiek jos jau yra tarnavusios, kokiomis sąlygomis  buvo naudotos, kaip numontuotos ir pervežtos iš vienos vietos į kitą. Tikėtina, kad panaudotos saulės panelės deklaruojamo efektyvumo nebepasieks, o kartu gali padidinti gedimo tikimybę. 

Pranešimą paskelbė: Simona Masalskiene, UAB „ACME Valda“
Saulės panelės – kaip išsirinkti tinkamiausias?