Nutolusi saulės jėgainė elektrą gamina per atstumą

Šiais laikai galima ne tik dirbti ir bendrauti nuotoliniu būdu, bet ir gaminti elektros energiją. Tokią galimybę suteikia 2019 metais įvestos naujovės, kurios leidžia gauti paramą už elektrinės įsigijimą nutolusiose vietovėse. Pavyzdžiui, Antanas gyvena naujos statybos bute Klaipėdoje ir nori vietoje įprastos elektros, naudoti žalią energiją, kurios gamyba neteršia aplinkos. Tokią energiją gamina vėjo ar saulės jėgainė, tačiau vėjo jėgainė užima nemažą žemės plotą, o štai saulės elektrinės neužima tiek daug vietos ant žemės.

Bute sudėtinga būtų įsirengti jėgainę ant stogo, todėl geriausia išeitis – saulės parkai. Tokių parkų vystytojai įrenginėja elektrines dideliuose žemės plotuose, o vėliau jas parduoda žmonėms, butų namų gyventojams ir juridiniams asmenims, kurie neturi galimybės turėti saulės jėgainės ant namo stogo ar nuosavo žemės. Buto gyventojui Antanui tai geriausia išeitis, norint vartoti žaliąja energiją. Jam tereikia pasirinkti saulės parko vystytoją, su kuriuo jis norėtų bendradarbiauti.

Saulės jėgainė Kuršėnų parke atsipirktų per 5-6 metus

Vienas iš naujausiai įkurtų ir didžiausių saulės parkų Lietuvoje – tai „Saulės grąža“ įmonės vystomas projektas Kuršėnuose. Tai antras pagal dydį toks parkas Lietuvoje, jame įrengtos jėgainės generuos daugiau nei 2,5 mln. kW švarios elektros energijos per metus. Vystytojai jau paskelbė apie parko statybos pabaigą. Dabar jame galima užrezervuoti norimos galios saulės jėgainę.

Pavyzdžiui, Antanui mokančiam apie 50 eurų už elektrą per mėnesį savo poreikiams ir buto išlaikymui, užtektų 4 kW galingumo jėgainės. Taigi, Klaipėdos gyventojas gali rezervuoti 4 kW saulės jėgainę Kuršėnų parke, Šiaulių rajone. Vienas kW galios kainuos apie 925 eurus, taigi 4 kW kaina bus apie 3700 eurų, tačiau gavus valstybės kompensaciją –  323 euro už 1 kW galios, pirkimo suma sumažėja iki 2408 eurų. Ši investicija atsipirktų maždaug po 5-6 metų, paskui dar apie 20 metų Antanas galėtų džiaugtis labai mažomis sąskaitomis už elektros energiją. Tai būtų nedidelis mokestis už elektros pasaugojimą. Jo saulės jėgainė gamintų energiją, kuri būtų pervesta į elektros tinklus, o Antanas atsiimtų elektrą savo butui iš tinklų. Jėgainės garantija apie 25 metai, todėl atsipirkus investicijoms, net 20-19 metų elektrinės savininkui energija kainuotų labai mažai.