Norintiems pasiskolinti studentams – ypač palankios paskolų teikimo sąlygos

Gyvename tokiu laiku, kai ypač populiaru skolintis. Paskolos imamos norint įsigyti būstą, automobilį, buitinę techniką, įvairioms smulkioms reikmėms ir kt. Ypač madingas tapo pirkimas išsimokėtinai – lizingu. Pigiausios paskolos – perkant lizingu, be pabrangimo, nors joms taikoma papildomų sąlygų, pavyzdžiui, reikia pratęsti įsigyto daikto garantiją ar įsigyti draudimą. O šį kartą pakalbėsime apie jaunimo galimybes skolintis.

Studijų paskolų populiarumas nemažėja

Šį rudenį, kaip ir kasmet, studentams buvo gausiai dalijamos studijų paskolos. Skaičiuojama, kad 2017 m., prasidėjus mokslo metams, suteikta per 5,6 tūkst. paskolų už 9,8 mln. eurų. Jei šios pigiausios paskolos imamoms visiems mokslo metams, antroji paskolos dalis išmokama prasidedant pavasario semestrui – nuo 2018 m. vasario 1 d. Palankias paskolų sąlygas laiduoja valstybė, o studentai, pasiskolinę pinigų, gali daugiau dėmesio skirti mokslams, pasigerinti buitį ar, jei šeima negali išlaikyti studijų metu, apskritai turi galimybę studijuoti ir bent laikinai nedirbti. Tie studentai, kurie rudenį nesuspėjo pateikti paraiškos paskolai gauti, lengvatinėmis sąlygomis turės galimybę pasiskolinti pavasarį. Per visus 2017 metus studentams buvo paskolinta per 11,3 mln. eurų.

Ar būsto paskola „įkandama“ studentui?

Jauni, dar tik drauge gyvenantys ir bendrą ateitį kuriantys žmonės jau svajoja apie nuosavą būstą. Vidutiniškai didesniuose Lietuvos miestuose perkamiausi 2 kambarių butai kainuoja apie 50 tūkst. eurų. Perkantys būstą Vilniuje vidutiniškai ima per 70 tūkst. eurų siekiančius kreditus, kauniečiai ir klaipėdiečiai yra santūresni ir skolinasi apie 50 tūkst. eurų. Gyvenantieji mažesniuose miestuose yra kuklesni ir paskolos suma siekia vos apie 30 tūkst. eurų. Vadinasi, už tiek galima įsigyti būstą, o paskolos mėnesio įmoka siekia apie 150 eurų.

Tokias paskolas gali pasiimti ir pradėti mokėti dar net nebaigę mokslų ir turintys darbą studentai. Juo labiau, kad būsto paskolos studentams ir jaunimui taip pat teikiamos lengvatine tvarka. Ketinama taikyti lengvatų ir toms jaunoms šeimoms, kurios nori kurtis šalies regionuose (ne didžiuosiuose  miestuose ir jų rajonuose). Taigi kai kuriais atvejais netgi apsimoka gyventi mažesniame mieste, kur galima pigiau įsigyti būstą, o dirbti važinėti į didmiesčius, kur laukia perspektyvesni darbai ir aukštesni atlyginimai. Tačiau tokį variantą renkasi tik nedaugelis.

Reikės lėšų ir būstui įsirengti

Daugelis, pirkdami neremontuotą būstą, pamiršta, kad dar reikės lėšų ir butui įsirengti. Skaičiuojama, kad buto įsirengimas kainuoja dar apie 15-20 proc. bendros buto kainos. Taigi reikia arba iš karto imti didesnę paskolą, kad lėšų užtektų ir buto remontui, arba apsvarstyti visus variantus, iš kur dar būtų galima gauti reikiamą sumą pinigų. Jei pats butas kainuoja apie 50 tūkst., skolintis prireiks mažiausiai 65 tūkst. (jei pavyks rasti, kas paskolą teikia be pradinio įnašo).