Kur rasti internetą keliaujant Kinijoje?

ChineseInternet

Internetas Kinijoje atsirado 1994 metais. Interneto vartotojų skaičius šioje šalyje auga labai sparčiai. 2014 m. liepos mėnesį Kinijoje buvo 632 milijonų internautų – daugiau, nei bet kurioje kitoje šalyje (46.9% nuo visų šalies gyventojų). Internetas dengia beveik visą Kinijos teritoriją.

Kelionės į Kiniją metu rasti internetą nesudėtinga.

Internetas yra daugelyje viešbučių. Plačiajuosčio interneto kabelis kambaryje pasitaiko kur kas dažniau, nei bevielis internetas. Pasitikslinkite iš anksto, kiek kainuoja ši paslauga: internetas gali būti nemokamas, arba kaina gali būti nuo 30 iki 120 juanių už parą. Daugelyje hostelių yra nemokamas bevielis internetas, dažniausiai ne kambariuose, o bendro naudojimo erdvėse. Interneto sparta ne visada džiugina, tačiau naudotis galima. Kai kuriuose viešbučiuose interneto ryšys yra taip vadinamuose Verslo centruose. Kainos juose gali būti nepagrįstai didelės: 10 juanių už 10 minučių naudojimosi internetu. Palyginimui interneto kavinėse už kelis juanius galima naršyti visą valandą.

O kaip su WiFi viešose vietose? Dideliuose miestuose tai ne problema. Hangzhou mieste nemokamas belaidis internetas pasiekiamas beveik viso miesto viešose erdvėse. Hong Konge nemokamas WiFi yra visuose metro traukiniuose, o Pekine ir kai kuriuose miesto autobusuose. Šanchajuje nemokamas belaidis internetas yra daugelyje viešų vietų, tokiose kaip Bund, Yuyuan sode, Šanchajaus muziejuje, Xin Tian Di. Kituose miestuose WiFi yra pasiekiamas aerouostuose, geležinkelio stotyse, kai kuriuose baruose ir kavinėse, prekybos centruose ir kt.

Prireikus rasti interneto prieigą, paprašykite gido – vertėjo pagalbos arba paklauskite gatvėje sutiktų jaunuolių. Net jei iškiltų kalbos barjeras, greičiausiai jie supras, ko norite, jei abiejų rankų pirštais rodysite judesius lyg grodami fortepijonu.

Visose gyvenvietėse, gal tik išskyrus visiškus užkampius, galima rasti interneto kavines, nors pastaruoju metu jų populiarumas mažėja. Neretai jos įsikūrę ne pirmame pastato aukšte, iškabų anglų kalba nėra, todėl jas rasti galima tik įsidėmėjus hieroglifų derinį 网吧 (tariama „uangba“). Įžengus į interneto centrą, galima pamanyti, kad per klaidą patekote į naktinį klubą iki jo atidarymo: prieblanda, administratoriaus postas, į sienas įsigėręs cigarečių dūmas, didelis šaldytuvas su gaiviaisiais gėrimais. Prieblanda dėl elektros energijos taupymo, užtenka šviesos nuo įjungto kompiuterio. Interneto kavinėse galima naudotis kompiuteriu ir internetu iš administratoriaus nusipirkus kortelę, kuri įdedama į kompiuterį. Paslaugos kaina priklauso nuo vietos ir nuo kavinės, tačiau paprastai 1 valanda kainuoja 1-5 juaniai. Jei baigus darbą prie kompiuterio, visko neišnaudojote, likutis jums bus grąžintas.

Besilankantiems interneto kavinėse nepatariama naudotis internetine bankininkyste.

Už nedidelį papildomą mokestį interneto kavinėse galima įsigyti gaiviųjų gėrimų, traškučių ar greito paruošimo makaronų. Arbata dažniausiai būna nemokama. Alkoholinius gėrimus gerti čia draudžiama, bet jei atsinešėte su savimi skardinę alaus, ir jei netriukšmaujate, nekrentate nuo kėdės, darbuotojai į pažeidimą užmerks akis.

Interneto kavinės paprastai dirba visą parą. Patyrę keliautojai netgi pataria išnaudoti interneto kavinę kaip nebrangią nakvynės vietą, pavyzdžiui jei į miestą atvykote labai vėlai ir nerandate kur apsistoti. Pasirinksite kompiuterį su minkštasuoliu, sumokėsite už paslaugą, ir… jei po kurio laiko ištiesite kojas ir prisnūsite, niekas net dėmesio į jus neatkreips.

Jei norite likti prisijungę nuolat, įsigykite 3G paslaugą, gaukite kortelę, kurią per USB įjunkite į savo kompiuterį. Ši paslauga nėra brangi. Galima naudotis trumpalaikiu išankstinio apmokėjimo planu. Kainos ir sąlygos nuolat kinta – teiraukitės mobiliojo ryšio operatorių klientų aptarnavimo įstaigose.

Turėkite omenyje, iš Kinijos teritorijos tinklapių pasiekiamumas yra ribojamas. Šioje šalyje interneto cenzūra – tai vyriausybinis projektas, vadinamas „Auksiniu skydu” arba „Didžiąja kinų ugniasiene” (Great Firewall of China).

Paieškos sistemos, tokios kaip Google, Yahoo, Bing ir kt. Kinijos teritorijoje veikia, tačiau paieškos rezultatai filtruojami pagal raktinius žodžius, Kinijos vyriausybės požiūriu, susijusius su valstybės saugumu. Be to negalima pasiekti tinklapių, kurių adresai įtraukti į „juodąjį sąrašą”.

2006 m. Kompanija Google įsteigė paieškos sistemą kinų kalba, tačiau pagal sutartį su Kinijos vyriausybe, kompanija turi blokuoti Kinijos gyventojų galimybę pasiekti tinklapius, kurių turinys įvertintas kaip politiškai nekorektiškas. Kinijos teritorijoje taipogi uždrausta Vikipedija. Draudimo dingstis – „kova su smurto propaganda masinio informavimo priemonėse”. Deja, apie prisijungimą prie Facebook‘o, Youtube ar daugumos platformų, iš kurių rašomi tinklaraščiai, kelionės į Kiniją metu teks pamiršti. Įrašius adresą, monitoriuje pamatysite tik užrašą „Sujungimas negalimas“ (The connection was reset) .