Google News Ispanijai sako: Adios!

google news

Nuo 2015 m. sausio 1 d. Ispanijoje įsigaliojo naujas Intelektualios nuosavybės įstatymas, priimtas praeitų metų gruodį. Įstatymo nuostatos reikalauja, kad naujienų agregatoriai, tokie kaip Google News, Menéame, Reddit, mokėtų mokestį už naujienų, skelbtų Ispanijos internetiniuose portaluose, perpublikavimą sraute. Mokestis turėtų būti mokamas ir tais atvejais, kai skelbiamas net ir nedidelis straipsnio fragmentas.

Naująjį įstatymą aktyviai inicijavo Ispanijos žiniasklaidos asociacija (AEDE), kurios nariais yra didžiausi Ispanijos laikraščiai, tokie kaip El País, El Mundo, ir ABC. Tradicinės žiniasklaidos gigantai, pastaraisiais metais fiksuojantys nuolatinį skaitytojų, o kartu ir pajamų mažėjimą, nutarė praradimus kompensuoti iš naujojo mokesčio surenkamomis pajamomis.

Ispanijos žiniasklaidos atstovai teigė įsitikę, kad toks interneto gigantas kaip Google News, turintis didžiulę skaitytojų auditoriją, išnaudoja savo dominuojančią padėtį ir diktuoja sąlygas visam žiniasklaidos sektoriui, o intelektuali nuosavybė turi būti saugoma ir virtualioje erdvėje. Net ir tie Ispanijos leidėjai, kurie įstatymą kritikavo, pasisakė už Google News apmokestinimą, jei naudojamas jų turinys. Be to Ispanijos žiniasklaidos asociacija (AEDE) uždraudė jos nariams savarankiškai tartis su Google dėl nemokamo savo skelbiamų naujienų srauto teikimo.

Mokesčio dydis už perpublikuotą turinį įstatymu nenustatytas, tai bus padaryta vėlesniais teisės aktais.

Reaguodama į naująjį įstatymą, Google News tarnyba pareiškė nutraukianti savo veiklą Ispanijos teritorijoje. Rytą po įstatymo priėmimo Google News tinklapyje vietoj naujienų srauto iš Ispanijos pasirodė žinutė: „Su dideliu liūdesiu pranešame, kad dėl naujausių pokyčių Ispanijos teisės aktuose, mes pašalinome Ispanijos leidėjus iš Google News ir nutraukėme Google News veiklą Ispanijoje”.

Ričardas Gingrasas, kompanijos Google News vadovas, parašė savo tinklaraštyje, kad šiuo atveju Google neturėjo jokio kito pasirinkimo, nes už naujienų skelbimą Google News sraute kompanija negauna pajamų, tinklapyje nededami skelbimai. Tuo tarpu portalai, kurių publikacijos patenka į Google News srautą, kaip tik turi naudos, nes ženkliai padidėja jų lankomumas. Perpublikuotų žinių srauto apmokestinimas, Ričardo Gingraso nuomone, yra nesąmonė, todėl publikacijos iš Ispanijos paprasčiausiai nebeįtraukiamos į naujienų srautą.

Ar tai reiškia, kad lankydamiesi Ispanijoje, kelionės metu nebeturėsime galimybės naudotis Google paieška? Ji lieka kaip buvusi, neveikia tik Google News naujienų srautas. Be to šis sprendimas galioja tik Ispanijos žiniasklaidos priemonėms, kitų šaltinių pateikiama informacija apie naujienas ir įvykius šioje šalyje neribojama, taigi virtualios kelionės į Ispaniją įmanomos kaip ir anksčiau.

Ar Google pavyzdžiu paseks ir kiti naujienų agregatoriai, kol kas neaišku. Rikardo Galis, Ispanijos naujienų agregatoriaus Menéame savininkas, sakė, kad jis jaučiasi patekęs į teisinio neapibrėžtumo būseną, sunerimęs ir dar nežino, kokius sprendimus priims.

Ispanijos kultūros ministras Google News veiklos nutraukimą apibūdino kaip „verslo sprendimą”. Pasak jo, naujasis įstatymas nesikėsina į žiniasklaidos laisvę, nei į laisvę skleisti informaciją, bet saugo ir gina autorių intelektinės nuosavybės teises.

Po to, kai įstatymas pradėjo veikti, ir kai žiniasklaidos asociacijos nariai patyrė jo pasekmes – ženkliai sumažėjusį skaitytojų srautą Ispanijos naujienų portaluose, leidėjai suskato pradėti derybas su Google, kviesdami aptarti sąlygas. Deja, juos pasiekė aiškus ir nedviprasmiškas Google atsakymas: derybos interneto giganto nedomina. Kompanija neturi laiko tokiems žaidimams.