15 metų IT srityje dirbanti Maija: aplinkiniai vis dar stebisi moterimi IT
|Maija Aniskovič, „Ignitis grupės“ duomenų analitikos vadovė technologijų srityje dirba jau beveik 15 metų ir sako, jog vienas iš klaidingų įsitikinimų, su kuriuo susiduria, tai – jog technologijų srityje nėra moterims tinkamų specialybių.
„Vis dar neretai išgirstu nuostabą, kad dirbu technologijų srityje, kurią seka komentarai, jog neatrodau kaip „klasikinė“ programuotoja. Nors nuolat dirbu su IT transformacijos projektais, technologiniais produktais, jų vystymu ir susijusiais sisteminiais, infrastruktūriniais pokyčiais. Toks požiūris man atrodo labai stereotipiškas, juk pirmąja programuotoja laikoma Ada Lovelace – moteris, sukūrusi algoritmą dar tuo metu, kai kompiuteriai buvo tik brėžiniuose. Tai tik įrodo, jog išvaizda ar lytis negali atspindėti žmogaus kompetencijos lygio ar profesionalumo“, – sako M. Aniskovič.
Prie tokių stereotipų gyvavimo prisideda ir statistika – gyventojų užimtumo statistinio tyrimo duomenimis, per pastaruosius 10 metų dirbančių specialistų informacijos ir ryšių technologijų (IRT) srityje Lietuvoje padaugėjo beveik du kartus (nuo 22,7 tūkst. iki 42,1 tūkst.). Tačiau moterų specialisčių kiekis auga ženkliai lėčiau nei vyrų – vos 3 tūkst. specialisčių nuo 2010, kai tuo tarpu vyrų skaičius per tą patį laiką padvigubėjo ir išaugo daugiau nei 15 tūkst. Naujausiais duomenimis, šiuo metu vyrų specialistų dirbančių IT yra 3 kartus daugiau nei moterų.
M. Aniskovič teigia, jog šiuo atžvilgiu mūsų šalis vis dar pastebimai atsilieka nuo tarptautinių tendencijų. Tarptautinėse įmonėse, pasak jos, lyčių lygybės progresas vyksta greičiau. Tokią tendenciją ji ypač pastebėjo tapusi mentore „Women Go Tech“ – mentorystės ir technologinio turinio sesijų programoje, skirtoje merginoms ir moterims, siekiančioms karjeros technologijų sektoriuje.
„Dalyvaujant programoje ir bendraujant su jos dalyvėmis paaiškėjo, jog moterys, dirbančios tarptautinėse įmonėse, su lyčių nelygybe ir tokiais mitais kaip „moterys pernelyg bijo rizikuoti“, „moterims mažiau būdingas matematinis mąstymas“ ar „moterys nesidomi technologijomis bei inovacijomis“, susiduria rečiau“, – atskleidžia mentorė.
Tačiau remiantis išsamia duomenimis pagrįsta „Atomico“ 2020 m. padaryta Europos technologijų analize, Europos mastu net 87 proc. moterų patiria diskriminaciją dėl lyties, palyginti su 26 proc. vyrų, tad iki lyčių lygybės tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje kelias laukia dar tikrai ilgas.
Visgi mentorė teigia pastebinti vis daugiau džiuginančių tendencijų – net ir netikėtose vietose.
„Pavyzdžiui, Lietuvoje išimčių vis daugiau atsiranda valstybės kapitalo įmonėse – „Ignitis grupėje“ lyčių lygybė yra viena iš prioritetinių vertybinių krypčių. Kasmet vis daugiau moterų skatiname atrasti technologijų sritį – šiemet tapome „Women Go Tech“ programos rėmėjais, praėjusį sezoną buvome „Alter State“ Šiaurės ir Baltijos šalių moterų inovacijų sprinto partneriais bei šiemet prisijungėme prie STEAM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerinio, menų ir matematinio ugdymo) centrų tinklo Lietuvoje plėtojimo programos“, – džiaugiasi M. Aniskovič.
Stereotipus sugriauti gali tik pačios moterys
Mentorė yra įsitikinusi, jog vienintelis būdas įveikti šį stereotipą yra parodyti savo kompetencijas ir profesionalumą būtent darbais.
„Kai pradedi dirbti, prioritetu tampa įgūdžiai ir profesionalumas – kai darbai kalba patys už save, išvaizda ar lytis praranda svarbą. Technologijos jau dabar yra neatsiejama kiekvieno iš mūsų gyvenimo dalis, o per pastaruosius metus, kai pasaulį užklupo pandemija, prisitaikyti ir prisijaukinti technologijas teko visiems – viešbučių ir restoranų sferai, visai švietimo sistemai ir net vaikams bei seneliams. Tad tikėtina, jog visai netolimoje ateityje programuoti mokės ne tik IT specialistai, bet ir senjorai, ir pradinukai, o nuostaba dėl moterų šioje srityje taps tolimu prisiminimu“, – teigia M. Aniskovič.
Ji pabrėžia, jog norint pradėti karjerą technologijų ar bet kokioje kitoje naujoje srityje, svarbiausia yra atrasti pasitikėjimą savimi ir veikti. Jei pasitikėjimo trūksta, tuomet reikėtų ieškoti padrąsinimo šeimoje, draugų rate ar tarp mentorių, kurie padėtų žengti pirmuosius žingsnius.
Dauguma galvoja, jog technologijų srityje dirba tik programuotojai, nors iš tiesų technologijų sritis turi daugybę kitų šakų – tai projektų valdymas, duomenų bei verslo analitika, procesų efektyvinimas, produkto kūrimas, kokybės užtikrinimas ir dar begalė kitų, kurioms dažnai gilios programavimo ar inžinerijos žinios nėra būtinos.
„Dažniausiai sakau, jog profesija neturi lyties, tačiau turi asmenybės tipą – kai kuriems žmonėms reikalingas bendravimas, tuomet puikiai tiktų produkto kūrimas ar projektų valdymas, jeigu labiau patinka spręsti sunkias užduotis, analizuoti, ieškoti sprendimų vienam – tuomet kviečiu išbandyti save duomenų analitikoje ar sistemų infrastruktūroje. Taip pat labai svarbu save stebėti ir pradėjus dirbti – jei tampa aišku, kad ta sritis netinka asmenybei, nebijoti keisti ir mėginti iš naujo tol, kol pavyks atrasti save“, – sako M. Aniskovič.
Pranešimą paskelbė: Gintarė Dabrišiūtė, Integrity PR