Seimo Ateities komitetas: skaitmenizacijos procesui trūksta politinės lyderystės

2021 m. balandžio 16 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Šiandien Seimo Ateities komiteto nuotoliniame posėdyje buvo aptariama viešojo sektoriaus skaitmenizavimo ir skaitmeninės ekonomikos padėtis Lietuvoje.

Nors skaitmenizacija yra vienas iš pagrindinių Lietuvos politinių prioritetų, vis dėlto valstybės informacinių sistemų architektūra atrodo perdėm išskaidyta: valdžios institucijos kuria paskiras, autonomiškai veikiančias informacines sistemas, sprendimai priimami pagal tarpusavy nesusijusius algoritmus, stokojama integruojančių, apjungiančių sistemų. Kol biurokratinis aparatas sprendžia duomenų atvėrimo klausimus, vis dar stabdomas reikalingų informacinių technologijų (IT) paslaugų vystymas privačiame sektoriuje.

Statistika rodo, kad valstybė dar gyvena „popieriniame“ amžiuje, nors popieriniai dokumentai jau seniai netenkina visuomenės poreikių. Dėl to kyla natūrali frustracija, nes IT problemos yra aiškios jau seniai, o sprendimų, kuriais galėtų patikėti visuomenė, vis dar nėra. Fragmentuota skaitmenizacijos teisėkūra sąlygoja atsakomybių išsiskaidymą tarp ministerijų ir aiškios lyderystės nebuvimą.

Jau ne vienerius metus stebimas vis stiprėjantis viešųjų skaitmeninių paslaugų poreikis. Nors spartėjantys technologiniai pokyčiai yra svarbiausia dimensija veiksianti mūsų ateitį, tačiau skaitmeninė transformacija nėra susijusi vien su jais – technologiniai pokyčiai ir visuomenės vystymasis yra vienas nuo kito priklausomi. Būtinas ne tik naujų technologijų diegimas, bet ir nauji jų vartojimo įpročiai, prie kurių turi prisiderinti visuomenė.

Pasaulio ekonomikos forumas atkreipia dėmesį į skaitmeninę ekonomiką, kaip vieną iš didžiųjų pasaulio tendencijų, ir milžinišką jos potencialą. Lietuvos pažangai tai itin aktuali tendencija, atverianti ne tik daug perspektyvų, bet ir su tuo susijusių grėsmių. Kartu su skaitmenizacija iškyla ir kibernetinio saugumo problema. Anksčiau apie kibernetinę saugą kalbama nebuvo, todėl dabar reikia lopyti spragas – jeigu neužtikrinsim kibernetinio saugumo paslaugų, nebus pasitikėjimo, procesas nevyks sklandžiai ir rezultatai nedžiugins. Ne tik IT funkcionalumui, bet ir kibernetinei saugai būtina teikti prioritetą

Skaitmeninė Lietuva yra vienas iš prioritetinių Ateities komiteto darbotvarkės klausimų, todėl ir kituose posėdžiuose bus tęsiama skaitmeninės politikos klausimų parlamentinė kontrolė.

 

 Ateities komiteto biuras

Tel. (8 5) 239 6950

El. p. ateitieskt@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija