Šnipinėjimo ir sekimo ateities technologijos

Sekimo ir pasiklausymo iranga

Daugybėje mokslinės fantastikos filmų ir knygų mes matėme ir skaitėme apie tai, kaip ateityje gali atrodyti šnipinėjimo ir sekimo technologijos. Tačiau kai kurios iš jų gali būti pradėtos naudoti gerokai greičiau nei galėjote numanyti.

Sekimo ir pasiklausymo iranga

Šnipų naudojamos technologijos visuomet traukė žmonių dėmesį ir skatino jų vaizduotę bei smalsumą – pradedant knygomis ir baigiant filmais. Tačiau nemenka dalis žmonių pamiršta, kad tokie įvairiuose medijos kanaluose matomi technologiniai prietaisai, nėra tik fantazijos vaisius. Tai yra realybėje žvalgybos ekspertų naudojamos priemonės. Todėl sekimo ir pasiklausymo įrangos specialistai https://sekimas.lt/ pažvelgė į tai, ko mes galėtume tikėtis netolimoje ateityje.

Realaus laiko veido atpažinimo technologija, nereikalaujanti aiškaus vaizdo

Daugelyje masinių žmonių susibūrimo vietų (pvz., sporto arenos ar traukinių stotys), teisėsaugos atstovai ir apsaugos darbuotojai jau dabar naudoja pažengusią veido atpažinimo technologiją. Tačiau jų naudojamos technologijos įprastai reikalauja pakankamai aiškaus žmogaus veido vaizdo, jei norima jį atpažinti. Ateityje žvalgybos atstovams ir kitiems asmenims, kurie norės stebėti aplinkinius, tokio ryškumo ir aiškumo gali nereikėti.

2010 m. įkurta „Digital Barriers“ kompanija sukūrė realiu laiku veikiančią veido atpažinimo technologiją, kuri gali atpažinti neryškius veidus, pvz., tuos, kurie yra apjuosti šaliu arba yra neryškūs ir „išsilieję“. Kompanija teigia turinti klientų iš 50 skirtingų pasaulio šalių, tačiau ji jų neatskleidžia. Jos atstovų teigimu, kompanija buvo sukurta tam, kad tarnautų viešajam sektoriui, siūlant tokią technologiją valstybinėms institucijoms – ypač siekiant kovoti su terorizmu. Tačiau šiandien kompanija labai sparčiai plečiasi ir į privatų sektorių.

Žmonės jau seniai yra pripratę viešose vietose matyti saugumo kameras, todėl labai mažai tikėtina, kad jie atskirs standartinei bene identišką kamerą, kuri bus įmontuota panašiose vietose. Juolab, kad greičiausiai tokios kameros nebus žymimos išskirtiniais ženklais, nurodančiais, kad tai yra aukštųjų technologijų pagrindu veikiantys veido atpažinimo įrenginiai, susieti su ieškomų asmenų duomenų bazėmis. Tai reiškia, kad žmonės bus stebimi ir atpažįstami, apie tai jiems nė nenutuokiant.

Priemonės, kurios nustato vartotojo veiklą telefono duomenų pagalba

Dauguma žmonių nesigilina, kaip iš tikrųjų veikia jų išmanieji telefonai. Jie taip pat įprastai nesigilina (ir net nenumano), kad jų išmaniuosiuose telefonuose yra technologija, kuri fiksuoja jų orientaciją aplinkoje.

Giroskopas atlieka būtent tokią paskirtį, o tyrėjai teigia, kad tokios sudedamosios dalys ir kiti jutikliai galėtų būti integruojami į išmaniuosius telefonus tam, kad apie telefono savininką būtų sužinota daugiau.

Vieno atlikto tyrimo metu, Ilinojaus universiteto tyrėjai sugebėjo aptikti telefonų signalų skirtumus net 96% tikslumu! Jie teigė, kad kitos išmaniųjų telefonų dalys, tokios kaip pirštų antspaudų jutikliai, gali dar labiau pagelbėti nustatant informaciją apie telefono savininką ar jo veiklą.

Kiti tyrėjai sukūrė mobiliąją programėlę, kuri leidžia jiems naudoti telefonuose esančius giroskopus tam, kad galėtų aptikti kai kurias garso bangas matuojant ore esančias vibracijas – vietoje įprastinių, kurias sukuria patys telefonai įprastinių operacijų metu.

Atsižvelgiant į tai, kad mokslininkai tokias technologijas jau yra sukūrę laboratorijose ir tai, jog jie teigia galintys tokias technologijas paversti dar geresnėmis, tikėtina, kad ateityje žvalgyba taip pat naudos goroskopų funkcionalumą. Ką jau kalbėti apie tai, kad dar prieš kurį laiką ne vieni tyrėjai teigė, jog gali būti įmanoma pavogti vartotojo slaptažodžius, atsižvelgiant į haptines vibracijas, kurias sukelia telefono liečiamojo ekrano klaviatūra.

Vertinant tai, kad išmanieji telefonai jau seniai tapę neatsiejama šiuolaikinės visuomenės dalimi, bėgant metams žvalgybai ir šnipams atsiranda vis daugiau galimybių išmaniųjų telefonų pagalba sekti ir stebėti žmones.

Didėjantis dirbtinio intelekto naudojimas

Dirbtinis intelektas (DI) turi daugybę panaudojimo galimybių ir šiandien kompanijos dar tik pradeda į savo veiklą įtraukti DI pagrindu veikiančius sprendimus. Tačiau jau dabar kompanijų susidomėjimas dirbtinio intelekto technologija pasauliniu mastu yra neįtikėtinai didelis.

Žinoma, dirbtinio intelekto technologija lygiai taip pat tampa labai patraukli šnipinėjimui ir sekimui. Kai kurie ekspertai mano, kad ateityje bent 75% duomenų analizavimo užduočių, kurias šiandien atlieka žvalgai, galės būti atliktos dirbtinio intelekto pagalba. Ir nors žvalgyboje naudojamas dirbtinis intelektas yra dar pirminėje stadijoje, labai tikėtina, kad žvalgybos agentūros ir sekliai netolimoje ateityje vis dažniau pasitelks DI pagrindu veikiančius šnipinėjimo ir sekimo sprendimus.

Technologinė šnipinėjimo ir sekimo ateitis

Nors nėra jokios galimybės tiksliai žinoti, kaip ateityje žvalgybos specialistai naudos ateities moderniąsias technologijas, viena yra aišku – technologijos reikšmingai pakeis šnipinėjimo ir sekimo procesus ir taps svarbia viso to dalimi, kartu užtikrinant, kad nemenka dalis fizinių užduočių bus įgyvendinamos technologijų pagalba.