Seimo Ekonomikos komiteto Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos pakomitetis – už saugų ir atsakingą .lt domeno valdymą  

2022 m. gegužės 11 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Seimo Ekonomikos komiteto Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos pakomitetis gegužės 9 d. posėdyje aptarė .lt lietuviško interneto domeno administravimą ir saugumo užtikrinimą.

„Per trisdešimt metų atlikta daug darbų, įregistruoti ir administruojami 225 tūkstančiai antro lygio domenai, susiję su .lt domenu. Tačiau mums nepriimtina situacija, kai su .lt domenu, kuris yra Lietuvos simbolis skaitmeninėje erdvėje, registruoti ir veikia antriniai domenai, pavyzdžiui, sputnik.lt, yandex.lt, kurie platina prorusišką propagandą, kitokią prieš Lietuvą nukreiptą informaciją, kursto neapykantą, galimai renka informaciją apie vietos interneto vartotojus. Todėl kibernetinio saugumo klausimai, apimantys tiek domenų vardų registravimą, tiek jau įregistruotų domenų atsakingą ir prieš valstybingumą nenukreiptą veiklą, yra labai svarbūs. Suprantame, „Domreg“ nevykdo turinio kontrolės, bet būtina sutelkti visas kompetentingas institucijas bendrai priežiūrai, kad su .lt domenu registruoti priešiški Lietuvai domenai negalėtų laisvai ir nevaržomai veikti interneto platybėse, klaidinti vartotojus arba rinkti apie juos duomenis“, – sakė pakomitečio pirmininkas Andrius Kupčinskas.

.lt – nacionalinio domeno istorija prasidėjo 1992 m. birželio 3 d., kai organizacija IANA (angl. Internet Assigned Numbers Authority) įkūrė .lt domeną. Pradžioje šį domeną administravo Oslo universitetas, o nuo 1994 m. šį domeną administruoja Kauno technologijos universiteto Interneto paslaugų centras „Domreg“.

„Domreg“ vadovas Tomas Mackus detaliai pristatė .lt domeno administratoriaus funkcijas, kurios turi užtikrinti nepertraukiamą, saugų .lt DNS veikimą. Kad interneto svetainių puslapiai būtų nuolat pasiekiami tinkle, labai svarbu užtikrinti domenų vardų sistemos (angl. Domain Name System, arba DNS) funkcijas. DNS paslauga leidžia pasiekti interneto svetaines ir gauti kitas paslaugas tinkle naudojant domenų vardus. Saugumui ir nepertraukiamumui užtikrinti yra investuojama į naują įrangą ir informacinių technologijų inovacijas, keliama darbuotojų kvalifikacija, diegiami patikimumą didinantys sprendiniai, diversifikuojama rizika. .lt DNS paslaugai yra sukurta sudėtinga paskirstytoji infrastruktūra. .lt antro lygio domenus aptarnaujantys DNS serveriai laikomi ne tik skirtingų Lietuvos miestų, bet ir skirtingų pasaulio valstybių duomenų centruose.

Anot T. Mackaus, „informacijos saugumo politika įgyvendinama kartu su kibernetinio saugumo ir veiklos tęstinumo politikomis, vadovaujantis kompleksiškumo, procesinio požiūrio, funkcijų atskyrimo, neformalaus vykdymo, atsparumo socialinės inžinerijos metodams, „saugumo nuovargio“ vengimo, „būtina žinoti“, proporcingumo, pusiausvyros ir operatyvumo principais“.

Parengė

Ekonomikos  komiteto biuro patarėja Irina Jurkšuvienė

Tel. (8 5) 239 6708, el. p. Irina.Jurksuviene@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija