Dirbtinio intelekto specialistas: Europa stipriai atsilieka dirbtinio intelekto plėtroje ir tai kelia grėsmę jos saugumui

Strazbūre vykusios sesijos metu europarlementarų dėmesio sulaukė dirbtinis intelektas ir jo plėtra Europoje. Pristatytoje ataskaitoje „Dirbtinis intelektas skaitmeniniame amžiuje“, už kurią balsavo didžioji dauguma europarlamentarų, atkreiptas dėmesys į neišnaudotą dirbtinio intelekto potencialą ir galimybes valdant klimato kaitą, pandemiją, pritaikant jį darbo rinkoje, o taip pat ir karo bei kibernetinių grėsmių akivaizdoje.

Dirbtiniu intelektu yra laikomos sistemos, kurios veikia ne pagal sukurtą algoritmą, o geba mokytis iš naujų duomenų.

Europa dirbtinio intelekto plėtroje atsilieka nuo JAV ir Kinijos

Pasak Lietuvoje veikiančios dirbtinio intelekto taikyme ir kibernetiniame saugume besispecializuojančios informacinių technologijų įmonės UAB „Acrux cyber service“ direktoriaus Jokūbo Drazdo, tai, kad Europos politikų akys nukrypo į problemas, su kuriomis susiduriama taikant dirbtinį intelekto technologijas, yra svarbus žingsnis į priekį. 

„Strazbūre pristatytoje ataskaitoje pažymėta, kad Europa neturi vieningos dirbtinio intelekto plėtros strategijos, procesai per daug biurokratiški. Europa smarkiai atsilieka nuo JAV ir Kinijos dirbtinio intelekto kūrimo ir diegimo srityje. 2020 metais dirbtinio intelekto sistemas naudojo tik 7 proc. Europos įmonių. Šiuo metu JAV ir Kinija bando paspartinti dirbtinių technologijų naudojimą viešąjame ir privačiame sektoriuose. JAV ir Kinija į dirbtinį intelektą investuoja 80 proc. savo pasaulinių investicijų. Europa tuo tarpu – tik 7 proc. Tikimės, kad Europos Parlamentas ne tik balsuos už veiksmų planą dėl dirbtinio intelekto plėtros, bet ir valstybių vyriausybės imsis visų būtinų veiksmų. Vargu, ar pavyks pasivyti JAV ir Kiniją, tačiau neturime joms nusileisti. Išvados ir rekomendacijos, pateiktos ataskaitoje vėluoja gerus penkerius metus, tačiau tokie svarstymai Europos parlamente visgi yra svarbus žingsnis į priekį“, – sako Jokūbas Drazdas.

Atotrūkis turi neigiamą poveikį kibernetiniam saugumui

Jo manymu, dėl didelio dirbtinio intelekto atotrūkio Europos Sąjunga tampa pažeidžiamesnė karinio ir kibernetinio saugumo prasme.

„Dėl didelio dirbtinio intelekto atotrūkio ES tampa pažeidžiama karinio ir kibernetinio saugumo srityje. Įvairūs reguliavimai šiuo metu stabdo pažangą, kuri galėtų būti nukreipta į saugumo stiprinimą. Dirbtinio intelekto sistemos gali padėti aptikti kenkėjiškas programas, nustatyti kibernetinio saugumo grėsmes ir atlikti automatizuotus veiksmus, siekiant išvengti įsilaužimo, duomenų vagysčių. Iš Rusijos karo Ukrainoje matome, kad karas vyksta ir kibernetinėje erdvėje. Dirbtinis intelektas gali būti pritaikomas šiame kare nukreipti ir sugriauti pagrindinius priešininko operacinių sistemų elementus. Turime ruoštis ir tokio pobūdžio karams“, – teigia Jokūbas Drazdas. 

Dirbtinis intelektas – ne tam, kad būtų sekami žmonės

Ataskaitoje europarlamentarai siūlo Europos valstybėms atverti savo duomenis mokslinimas ir dirbtinio intelekto kūrėjams.

Kai kurie europarlamentarai dirbtinio intelekto plėtroje įžvelgia ir grėsmes.

„Autoritariniai režimai dažnai taiko dirbtinio intelekto sistemas, kad galėtų kontroliuoti, vykdyti masinį stebėjimą ir reitinguoti savo piliečius arba apriboti jų judėjimo laisvę. Įvairios technologijų platformos iš jas naudojančių asmenų siekia gauti kuo daugiau informacijos apie juos. Toks    informacijos  rinkimas, jei jis neturės saugiklių, gali kelti grėsmę žmogaus teisių apsaugai. Dėl to ir vyksta didžiausios diskusijos. Rekomendacijų pagrindu parengtas dirbtinio intelekto teisės aktas turės aiškiai reglamentuoti dirbtinio intelekto taikymo ribas. Visgi dirbtinis intelektas yra ne tam, kad ribotų žmones, o kaip tik – pagerintų jų gyvenimo kokybę: palengvintų darbo procesus, padėtų kovoti su pandemijomis ir įvairiomis ligomis, pasitelkus individualizuotą mediciną. Dirbtinio taikymo galimybės yra itin plačios“, – sako kibernetinio saugumo ir dirbtinio intelekto įmonės vadovas.

Dirbtinis intelektas jau taikomas ir Lietuvoje

Lietuvoje dirbtinio intelekto sprendimai jau ne vienus metus naudojami ligų diagnostikoje ir net gydymo metodikų parinkime. UAB „Acrux cyber service“, bendradarbiaudama su mokslininkais, yra sukūrusi unikalią platformą, kurioje medicinos personalas gali ne tik stebėti pacientų, prijungtų prie dirbtinės plaučių ventiliacijos prietaisų, būklę, bet ir pamatyti dar itin ankstyvoje stadijoje atpažįstamus būklės pasikeitimus. Šiuo metu ši sistema ligonių gydymui jau yra taikoma Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninė.

Ši ir kitos Lietuvos įmonės taiko ir daugiau įvairių sprendimų, kurie pasitelkiami medicinos, aplinkosaugos, energetikos, statybų ir kituose sektoriuose.

Pranešimą paskelbė: Sonata Dirsytė , UAB „Acrux cyber service“
Dirbtinio intelekto specialistas: Europa stipriai atsilieka dirbtinio intelekto plėtroje ir tai kelia grėsmę jos saugumui