Saugumo ekspertai įspėja: net ir bandant skolintis, galima likti be pinigų
|Atsiradus nenumatytoms išlaidoms, natūralu pinigų trūkumo klausimus spręsti ieškant paskolos. Gaila, tačiau ir šiame finansų sektoriuje, pasak saugumo ekspertų, yra rizika atiduoti pinigus sukčiams. Neapdairus skolinimasis gali sukelti rimtų problemų. Tad, vartotojai įspėjami būti budriems renkantis kredito teikėją.
Daugiausia sukčių aptinkama skelbimų svetainėse
Saugumo situaciją elektroninėje erdvėje stebintys ekspertai pastebi, kad paskolų teikėjais apsimetinėjantys aferistai gana nesunkiai išvilioja pinigus iš naivių žmonių. Daugelyje pasiūlymų figūruoja ta pati schema – siūlomos didžiulės paskolos vos ne už dyką. Prispausti finansinių problemų dažnai susigundo tokiais pasiūlymais.
Tokių skelbimų, kuriuose minimos didžiulės paskolų sumos ir ypač neadekvačiai žemos palūkanos, patikimumą galima išaiškinti nesunkiai. Vartotojai pirmiausia turi užduoti kelis esminius klausimus tariamam paskolos teikėjui.
Pirmasis klausimas – ar kredito teikėjas yra įtrauktas į Lietuvos banko skelbiamą vartojimo kredito davėjų sąrašą? Kreditorius turi atsakyti teigimai ir pateikti savo tikslų pavadinimą. Tokiu atveju, galite gana paprastai patikrinti ar jis matomas tame sąraše.
Antras klausimas – ar kreditorius yra juridinis asmuo? Jeigu paskolos teikėjas atsako, kad skolina privačiai, vadinasi jis nebus įtrauktas į vartojimo kredito davėjų sąrašą. Taip yra dėl to, kad vartojimo kredito įstatymas numato galimybę paskolų teikimu užsiimti tik juridiniams asmenims. Tai reikštų tik vieną – tariamas kreditorius ko gero skolina savo asmeninius pinigus ir tai daro neturėdamas tam teisės. Aiškiau kalbant – jis užsiima nelegaliu pinigų skolinimu.
Trečiasis, ir ko gero paskutinis klausimas – ar paskolos teikiamos netikrinant kredito istorijos. Jeigu paskolos teikėjas nurodo, kad jokia kredito istorija ir apskritai kreditingumas nėra tikrinamas, vadinasi reikėtų nutraukti tolimesnes derybas. Paprasčiausiai, nei vienas sąžiningas paskolų teikėjas nenorės savo asmeninių pinigų skolinti neaiškiems žmonėms. Tai reiškia tik vieną – toks asmuo vargu ar teikia paskolas. Didelė tikimybė, kad tai bus paprasčiausias sukčius, kurio siekis – išvilioti kažkiek pinigų iš naivių žmonių.
Vartotojai apskritai turėtų vengti kreditoriaus paieškos skelbimų svetainėse. Įprasti ir sąžiningi kreditų teikėjai tokiose vietos reklamuojasi labai retai.
Kaip išviliojami pinigai iš naivių asmenų?
Prisidengiant greitų paskolų teikėjo statusu, sukčius paprasčiausiai bando imituoti aptarnaujantį specialistą. Jis gali pasiūlyti kelis skolinimo būdus. Vienas iš jų – skolinimas su vekseliu. Jeigu viskas vyksta nuotoliniu būdu, tuomet naivus asmuo gali labai lengvai pasimauti ir įsipareigoti nepažįstamajam negavus jokios paskolos. Sukčius gali pasiūlyti pasirašyti neprotestuotiną vekselį. Jis norės, kad šis dokumentas būtų atsiųstas paštu. Kai jį aferistas gaus, tikėtina, kad jis dings kaip į vandenį.
Neprotestuotino vekselio didžiausias trūkumas – gana lengvas skolos išieškojimas be teismo. Tokiame dokumente žmogus paprasčiausiai įsipareigoja sumokėti sutartą sumą sukčiui nustatytą dieną. Kai ta diena ateina, sukčius informuoja apie reikalavimą sumokėti nurodytą sumą. Kai vekselis nėra apmokėtas, užtenka kreiptis į notarą, kad šis išduotų vykdomąjį raštą. Galiausiai, tą raštą gavęs sukčius, kreipiasi į antstolį, o tada jau jūsų banko sąskaita areštuojama ir išskaičiuojama vekselyje nurodyta suma. Tad, jokiais būdais nerekomenduojama skolintis naudojant tokius dokumentus, tuo labiau – nuotoliniu būdu.
Kitas atvejis yra susijęs su mažesnių sumų išviliojimu. Sukčius pareikalaus kažkokios pinigų sumos tam, kad neva galėtų patikrinti jūsų kreditingumą. Tai gali būti 10 ar kelios dešimtys eurų. Galiausiai, kai naivus asmuo perveda tą sumą, ji keliauja būtent sukčiui. Sukčius duoda atsakymą, kad neva patikrinus kreditingumą, nuspręsta paskolos nesuteikti. Esmė ta, kad aferistas taip niekada ir netikrino jokio kreditingumo. Jis pasisavino tuos pinigus ir tiek.
Norintiems saugiai pasiskolinti pinigų internetu siūloma vengti alternatyvių ir neįprastų skolinimosi būdų. Yra daug paskolų teikėjų, kurie tikrai gali pagelbėti, jeigu jūsų finansinė padėtis nėra labai komplikuota.
Šaltinis: https://www.megapaskolos.lt