Nauja realybė: gyventojai ir naujam būstui skolinasi iš namų

Norint pasiskolinti pinigų, į banką vykti nebereikia – Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, šiuo metu jau daugiau kaip 90 proc. atvejų tiek konsultacijos dėl būsto paskolos, tiek sutarties pasirašymas vyksta nuotoliniu būdu. Šiemet liepą įsigaliojus Notariato įstatymo pataisoms, kurios suteiks teisę nuotoliniu būdu atlikti visus notarinius veiksmus, į virtualią erdvę turėtų keltis ir kiti būsto įsigijimo žingsniai.

Nemažai daliai įsigyjančių būstą šį procesą sudaro keli etapai: būsto paskolos gavimas, sandorio įforminimas sutartimi bei hipotekos registravimas. Pastarieji atliekami notaro biure.

Tuo metu bendravimas su bankais per COVID-19 pandemijos laikotarpį didžiąja dalimi persikėlė į virtualią erdvę: užsipildyti paskolos paraišką per interneto banką ir aptarti ją vaizdo skambučiu šiandien yra savaime suprantamas dalykas. Tereikia iš anksto rezervuoti laiką vaizdo ar telefono skambučiui – tokią paslaugą siūlo daugelis šalyje veikiančių bankų.

„Šiuo metu bankų padaliniuose gyvi susitikimai su klientais vyksta tik išskirtiniais klausimais arba tuomet, kai klientas neturi galimybių su vadybininku pasikalbėti nuotoliniu būdu. Socialinio atstumo laikymasis labai paspartino paslaugų kėlimąsi į elektroninę erdvę“, – pastebi dr. Eivilė Čipkutė, LBA prezidentė.

Palyginimui – LBA duomenimis, 2018 metais kredito įstaigoms internetu buvo pateikiama vos apie pusę visų paskolų paraiškų. Šiuo metu klientai internetu sudaro daugiau negu 90 proc. būsto paskolų sutarčių, apie 80 proc. automobilių lizingo ir didžiąją daugumą vartojimo paskolų sutarčių.

Praktika rodo, kad nuotolinės konsultacijos savo kokybe nė kiek nenusileidžia įprastoms – atvirkščiai, yra konstruktyvesnės ir leidžia sutaupyti laiko, tad visas paskolos išdavimo procesas tampa gerokai greitesnis ir efektyvesnis.

Konsultacija dėl būsto finansavimo gali vykti telefonu arba vaizdo skambučiu – tereikia iš anksto rezervuoti tinkamą laiką banko internetinėje svetainėje. Daugelis kredito įstaigų sudaro galimybę užsiregistruoti nuotolinei konsultacijai ir nesant jų klientu. Susitikus su skirtingais finansinių paslaugų teikėjais ir palyginus jų pasiūlymus, lengviau įvertinti, kuris kreditą suteiktų palankesnėmis sąlygomis.

Sutarus dėl jų, paskolos sutartis pasirašoma kvalifikuotu elektroniniu parašu, kuris turi tokią pat teisinę galią kaip ir parašas, pasirašytas ranka. Tam tinka asmens tapatybės patvirtinimo nemokama programėlė „Smart-ID“, mobilusis parašas, kurį teikia telekomunikacijų bendrovės, bei elektroninis parašas, įdiegtas naujo leidimo Lietuvos piliečių asmens tapatybės kortelėse.

Žingsniai planuojantiems skolintis būsto įsigijimui:

  1. Įvertinkite, kokio dydžio paskola jums reikalinga, atsižvelgę į perkamo būsto kainą, jūsų gaunamas pajamas ir jau turimus įsipareigojimus. Visi turimi įsipareigojimai turi sudaryti ne daugiau kaip 40 proc. asmens arba bendraskolių pajamų. Norint gauti būsto paskolą, reikia turėti ne mažiau kaip 15 proc. jo kainos sudarantį pradinį įnašą.
  2. Interneto banke užpildykite paraišką dėl būsto kredito arba užsiregistruokite į nuotolinę konsultaciją su banko vadybininku.
  3. Pasikalbėkite su banko vadybininku apie paskolos terminus, sąlygas. Apsvarstykite visas smulkmenas. Nebijokite pateikti daugiau klausimų, pasiieškoti papildomos informacijos.
  4.  Sulaukite atsakymo iš banko, ar paskola būtų suteikta ir kokiomis sąlygomis.
  5. Interneto banke pasirašykite paskolos sutartį – tam prireiks kvalifikuoto elektroninio parašo.
  6. Pasirašę būsto pirkimo sutartį ir įregistravę jį hipotekos registre, kreipkitės į banką dėl paskolos išmokėjimo.

Pranešimą paskelbė: Urtė Malinauskaitė, UAB „Publicum”