Lietuvos mokslininkai pristatys imunologijos ir ligų diagnostikos pasiekimus viename svarbiausių mokslo renginių regione „RSU Research Week“
|
Lietuvos mokslininkai su kolegomis iš Europos ir visais besidominčiais dalinsis savo žiniomis bei patirtimi vienoje didžiausių tarptautinių mokslo konferencijų Baltijos šalyse „RSU Research Week 2025“, kuri kovo 24-28 dienomis vyks Rygos Stradinio universitete. Santaros klinikų, Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai, tyrėjai ir praktikai dalyvaus diskusijoje apie naujausius pasiekimus pirminių imunodeficitinių ir autoimuninių ligų tyrimuose bei gydyme, o taip pat papasakos apie regiono gyventojų sveikatos evoliuciją bei medicinos inovacijas.
Tarptautinis dėmesys Lietuvos imunologams
Kas dvejus metus vykstantis tarptautinis „RSU Research Week“ renginys šiemet yra sudarytas iš penkių pagrindinių konferencijų. Didžiausia Lietuvos mokslininkų grupė savo įžvalgomis dalinsis „Praktikoje pritaikomos žinios“ dalyje. Pranešimus skaitys ir diskusijose dalyvaus Vilniaus universiteto Santaros klinikų Alergologijos ir klinikinės imunologijos skyriaus vadovė Kotryna Linauskienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų instituto tyrėja dr. Edita Kunciavičienė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto alergologė ir klinikinė imunologė dr. Laura Malinauskienė ir Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Imunologijos departamento vyriausioji mokslininkė ir vadovė prof. Aurelija Žvirblienė.
„Imunologija yra medicinos ateičiai itin reikšminga sritis, o imuninio atsako mechanizmų supratimas gali padėti sukurti efektyvius ligų prevencijos ir gydymo būdus, atverti kelią personalizuotai medicinai. Kartu tai yra svarbus fundamentinių tyrimų laukas. Tarptautinis imunologų bendruomenių bendradarbiavimas ir keitimasis žiniomis padeda šią sritį vystyti sparčiau. Neabejoju, kad daugybę mokslininkų iš įvairių šalių subursianti konferencija Rygoje pasitarnaus šios srities stiprinimui Lietuvoje ir visame regione“, – sako prof. A. Žvirblienė.
Pristatys Lietuvos gyventojų sveikatos evoliuciją
Konferencijoje istoriniais duomenimis paremtą tyrimą apie Lietuvos gyventojų morfologijos evoliuciją pristatys Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Transliacinių sveikatos tyrimų instituto mokslininkas prof. habil. dr. Rimantas Jankauskas.
„Dalyvavimas konferencijoje ne tik padės dar labiau sutvirtinti ilgamečius kolegiškus santykius su latvių akademikais, bet taip pat leis pristatyti mūsų šalies mokslinius pasiekimus tarptautinėje arenoje. Renginio metu pristatysiu pranešimą apie ankstesnių Lietuvos gyventojų populiacijų skirtingų sveikatos parametrų kaitą ir jai įtakos turėjusius faktorius. Šių procesų supratimas yra svarbus gerinant visuomenės sveikatą ateityje“, – sako prof. habil. dr. R. Jankauskas.
Programoje – platus temų spektras
„RSU Research Week 2025“ kontekste taip pat organizuojama konferencija „Inovacijos ir dirbtinis intelektas: kelias nuo tyrimų iki praktikos“, kurioje bus aptariamas dirbtinio intelekto bei kitų naujųjų technologijų poveikis sveikatos priežiūrai, medicinai ir visuomenei. Šioje konferencijoje savo įžvalgomis pasidalins Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kardiologijos instituto ikiklinikinių vaistų tyrimų laboratorijos vyresnioji mokslininkė ir gyvybės mokslų bendrovės „Exolitus“ viena iš įkūrėjų bei vadovė dr. Aistė Jekabsone.
Šiemet „RSU Research Week 2025“ metu taip pat vyks visuomenės sveikatos, psichologijos, socialinio darbo bei slaugos, aplinkos ir darbo medicinos specialistams skirta konferencija „Visuomenė. Sveikata. Gerovė“, o politikos mokslų, teisės, antropologijos, komunikacijos, ekonomikos ir verslo bei sociologijos sričių akademikus suburs konferencija „PLACES“. Šiuos renginius lydės 11-oji tarptautinė studentų konferencija, skirta sveikatai ir socialiniams mokslams.
„RSU Research Week 2025“ renginys prasidės kovo 24 d. vyksiančia plenarine atidarymo sesija, kurioje susirinkusius pasveikins Rygos Stradinio universiteto rektorius ir renginio prezidentas prof. Aigars Petersons bei Latvijos prezidentas Edgars Rinkevičs.
Pranešėjai – iš prestižinių Europos universitetų
Šiemet tarptautiniame mokslo renginyje savo žiniomis dalinis per 60 žinomų ekspertų, atstovaujančių prestižines mokslo įstaigas ir institucijas, iš 19 šalių. Tarp patvirtintų pranešėjų – Karolio instituto Švedijoje, Helsinkio universiteto, Amsterdamo universiteto medicinos centro, Londono universiteto koledžo, Vilniaus universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir kitų mokslo įstaigų akademikai bei tyrėjai. Konferencijoje taip pat dalyvaus viešojo sektoriaus ir mokslo pramonės atstovai, politikos formuotojai.
2023 metais „RSU Research Week“ renginys sutraukė virš 7 tūkst. gyvai ir nuotoliniu būdu prisijungusių dalyvių iš 46 šalių. Šiemet renginio diskusijas ir pranešimus taip pat bus galima stebėti internetu. Renginio pranešimai ir diskusijos bus transliuojami Rygos Stradinio universiteto „Facebook“ paskyroje ir „RSU Research Week“ interneto svetainėje. Visos diskusijos ir pristatymai vyks anglų kalba.
Pranešimą paskelbė: Gabrielė Butinavičiūtė, UAB „INK agency“