Kodėl visų laikų baisiausi virusai buvo sukurti prieš dešimtmetį, o ne dabar
|Trys baisiausi kompiuteriniai virusai, nusiaubę pasaulį buvo sukurti daugiau, nei prieš dešimtmetį. Tai Melissa, ILOVEYOU, Sasser. Jų padaryta žala yra niekis, lyginant su dabartiniais Petya ar Wannacry virusais, kuriuos taip vaizdingai nušviečia pasaulinė žiniasklaida. Kodėl šiuolaikiniai virusai nebegąsdina taip, kaip minėtieji trys?
Reiktų panagrinėti keletą momentų.
Senus virusus kūrė studentai, naujus – profesionalai
Atrodytų, kad tai sau prieštaraujantis teiginys. Juk studentas tik mokosi, todėl gal virusas atsirado netyčia. Nieko panašaus. Studentai ir pradedantieji programišiai turi labai aiškią motyvaciją sukurti tokį virusą, kuris nustebintų pasaulį, nors ir nepadarytų daug žalos. Virusas ILOVEYOU siuntinėjo laiškus su užkrėstu dokumentu ir nieko nedarė, tačiau iš rikiuotės išvedė tūkstančių kompanijų pašto serverius ir darbinius kompiuterius pridarydamas dešimtis milijonų dolerių žalos. Tai visiškai neprognozuojamas ir naujo tipo virusas. Beje, profesionalūs programišiai virusus kuria modifikuodami senus. Jie yra efektyvūs pinigų uždirbimo arba šnipinėjimo sprendimai. Nuo tokių jau žinoma, kaip saugotis, o nuo studentų eksperimentų jokios apsaugos nėra. Studentai kūrybingi ir dažnai nenumato pasekmių, todėl jų sukurtų virusų reikia bijoti labiausiai.
Kibersaugumo pajėgos
Jei prieš 13 metų, kai pasaulį sudrebino Sasser virusas, visos šalys būtų turėjusios kovos su elektroniniais nusikaltimais padalinius, tokio baisaus poveikio šis virusas nebūtų turėjęs. Kibersaugumo pajėgos dabar turi apsčiai darbo gaudydamos naujausius virusus, kurie darosi vis sunkiau aptinkami ir sunaikinami. Be to, jie patys kuria tam tikrus virusus, kuriuos panaudoja vieni prieš kitus. Čia aktyviausiai veikia JAV, Šiaurės Korėja, Kinija, Izraelis, Rusija – šalys, kurios visada įsivelia į regioninius konfliktus jei ne tiesiogiai, tai už akių. Jei seniau jos veiktų taip efektyviai, šiandien virusų baimė būtų kur kas mažesnė. Dabar viruso plitimas sustabdomas per keletą dienų. Seniau tai užtrukdavo mėnesius.
Informacinis laukas
1999 metais, kai pasaulį apskriejo Melisos virusas su savo laiškų siuntinėjimu, kompiuteriais naudojosi labai nedaug žmonių. Lietuvoje tokių buvo šimtai tūkstančių, tad natūralu, kad kompiuterinių virusų naujienos, pasirodžiusios spaudoje, keldavo tikrą paniką. Sklandė net anekdotai, kad apsukrūs tautiečiai „kvailiems“ amerikiečiams pardavinėjo tabletes nuo kompiuterinių virusų. Tuo metu ši sritis buvo gana nesuprantama plačiosioms masėms, todėl efektas buvo itin didelis. Dabar visi naudojasi kompiuteriais, visi žino, kas tai yra kompiuterinis virusas ir dauguma net moka juos išsivalyti patys, paskaitę instrukcijas tokiuose leidiniuose kaip novirus.uk ar virusai.lt. Naujienos apie virusus taip pat tapo įprastu informaciniu lauku. Kaip ir apie nužudymus, avarijas, ar teroristinius išpuolius kažkur ten, toli…
Vienintelis bauginantis dalykas kalbant apie šiuolaikinius virusus yra kūrėjų neišaiškinimas. Jei seniau FTB pareigūnai susemdavo studentus ir juos nuteisdavo už virusų kūrimą, tai dabar to padaryti nepavyksta. Kodėl? Todėl, kad programišiai turi labai stiprų užnugarį iš nusikalstamų struktūrų ir valstybinių institucijų.