Keičiasi lietuvių apsipirkimo internete įpročiai: nešiojami kompiuteriai užleidžia vietą išmaniesiems telefonams?
|Lietuviai elektroninėse parduotuvėse vis dažniau apsipirkinėja naudodami išmaniuosius telefonus – pagal tokiu būdu prekes įsigyjančių žmonių dalį esame vieni iš lyderių Europoje. Tokia tendencija lemia ir entuziazmo apsipirkti internetu naudojant nešiojamuosius kompiuterius mažėjimą, rodo atliktas tyrimas.
56 proc. apklaustų lietuvių įsigydami prekes iš internetinių parduotuvių naudojasi išmaniaisiais telefonais, rodo „DPD group“ užsakymu praėjusiais metais atliktas tyrimas, kurio metu buvo apklausta daugiau nei 24 tūkst. europiečių.
Tiesa, toks apsipirkinėjimas dar atsilieka nuo prekių įsigijimo internete naudojant nešiojamus kompiuterius – taip dar perka 64 proc. lietuvių, tačiau padėtis sparčiai keičiasi.
Pernai naudojant išmaniuosius telefonus e. parduotuvėse apsipirko 11 proc. punktų daugiau lietuvių nei užpernai. Tuo metu apsipirkimo internetu naudojant nešiojamus kompiuterius tendencijos yra visiškai skirtingos – šis skaičius krito dešimtadaliu.
„DPD Lietuva“ pardavimų ir rinkodaros vadovo Baltijos šalims Gabrieliaus Bilevičiaus teigimu, vienos pagrindinių tokių pokyčių priežasčių – pačių e. parduotuvių investicijos į patogesnį apsipirkimą mobiliaisiais įrenginiais.
„Internetinės parduotuvės siūlo vis patogesnes programėles, kurių pagalba be didesnio vargo galima grupuoti ir filtruoti produktus pagal pirkėjo poreikius. Išsirinkus prekę mobiliojoje programėlėje čia pat galima ją užsisakyti bei sumokėti. Tad nieko keisto, kad naudojantis vien tik mobiliosiomis programėlėmis Lietuvoje apsiperka kas penktas tyrimo dalyvis. Perkančių naudojant tiek mobilias programėles, tiek per interneto naršyklę, skaičius per metus šalyje išaugo 5 proc. punktais ir siekia 42 procentus. Panašūs rezultatai vyrauja ir kitose Europos valstybėse“, – apklausos rezultatus apibendrina G. Bilevičius.
Esame vieni iš lyderių Europoje
Jo žodžius iliustruoja tyrimo rezultatai. Lyginant su 2017 metais, apsiperkančių internetu naudojant išmaniuosius telefonus skaičius didėjo 6 proc. punktais, o nuo 2016 metų – net 11 proc. punktų. Tuo metu apsiperkančių e. parduotuvėse naudojant nešiojamus ir stalinius kompiuteriais skaičius atitinkamai mažėjo vienu ir dviem proc. punktais. Tačiau kaip ir Lietuvoje, apsiperkančių internetu skaičius naudojant šiuos įrenginius vis dar yra didžiausias – tokį įprotį turi kiek daugiau nei pusė apklaustųjų.
Tyrimo duomenimis, pagal išmaniųjų telefonų naudojimą perkant internete viršijame ne tik Europos vidurkį, bet ir esame vieni iš lyderių. Kitose valstybėse naudodami išmaniuosius telefonus e. parduotuvėse apsiperka vidutiniškai 46 proc. respondentų – tai gerokai mažiau nei Lietuvoje. Už lietuvius e. parduotuvėse naudojant išmaniuosius telefonus dažniau apsiperka tik rumunai ir kroatai – atitinkamai 64 ir 58 proc. apklaustųjų.
Nuo lietuvių atsilieka tiek latviai, tiek estai – atitinkamai 50 ir 44 proc. šių šalių gyventojų apsipirkinėjo būtent tokiu būdu.
„Tokius rezultatus lemia ir tai, kad lietuviai daug dėmesio kreipia į technologines naujoves – didesni ir modernesni telefonai leidžia lengviau naudotis e. parduotuvėmis, jų siūlomomis mobiliosiomis programėlėmis. Be to, kokybiškas mobilusis internetas, daug viešųjų interneto prieigos taškų padeda naršyti ir užsakinėti prekes. Dėl šių priežasčių toks apsipirkinėjimas išmaniaisiais telefonais populiarėja ir ateityje užims vis tvirtesnes pozicijas, tačiau gali tekti dar palaukti, kol pradės visiškai dominuoti rinkoje“, – tvirtina G. Bilevičius.
Tyrimo „E-shopper barometer Global report“ duomenys. Šį tyrimą „DPD group“ užsakymu atliko „Kantar TNS“. 2018 m. gegužės-birželio mėnesiais apklausti 24,328 žmonės 21 Europos valstybėje, Lietuvoje apklausti 805 asmenys.
Pranešimą paskelbė: Justė Karpavičiūtė, UAB „Gravitas Partners”