Kauniečiai padeda verslams Balkanuose: Kauno mokslo ir technologijų parkas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Prizreno Makerspace inovacijų centru Kosove

Europos Sąjungai sparčiai žengiant inovatyvių verslų skatinimo keliu, vis daugiau iniciatyvų nukreipiama į sparčiai augančių šalių startuolių bendruomenes. Vokietijos tarptautinio bendradarbiavimo organizacija „GIZ” (vok. Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH)“ Kauno mokslo ir technologijų parką (Kauno MTP) įvertino kaip vieną iš perspektyviausių organizacijų, prisidedančių prie verslumo skatinimo Balkanų regione.

„Šis bendradarbiavimas parodo, kad pelnėme tarptautinį pripažinimą ir esame vertinami tiek dėl verslumo paramos programų įgyvendinimo patirties, tiek dėl pagalbos sujungiant mokslo ir verslo bendruomenes. Pelnytas pasitikėjimas leidžia plėsti paslaugų spektrą ir prisidėti prie inovacijų plėtros visoje Europoje“, – sako Kauno mokslo ir technologijų parko Veiklos organizavimo departamento direktorius Tomas Černevičius, vadovaujantis bendradarbiavimo su Kosovu iniciatyvai.

Kauno mokslo ir technologijų parkas padeda besivystančiuose Europos regionuose puoselėti inovacijoms atvirą verslumo kultūrą, diegti naujas antreprenerystės praktikas. Parko inkubavimo ir inovacijų vystymo ekspertai konsultuoja Balkanų regione besikuriančių verslo inkubatoriaus valdytojus, padeda suformuoti paslaugų startuoliams paketus, organizuoja tinklaveiklos Europoje renginius.

„Esame  vienas didžiausių mokslo ir technologijų parkų Baltijos regione, kuris pre-akceleravimo programos sąvoką su praktinio verslo mokymo metodika Lietuvos startuolių ekosistemai pristatėme dar 2018-aisiais. Pirmas pre-akceleravimo programas organizavome ir tobulinome su Kauno startuoliais. Vėliau, kai užsitarnavome pasitikėjimą, pakvietėme prisijungti ir užsienio šalių startuolius. Augantys regionai, tokios kaip Balkanai, Turkija, vertina mūsų šalies pažangą, todėl noriai bendradarbiauja ir vertina praktines verslo mokymo žinias. Mes patys augome ir mokėmės iš Suomijos Aalto Universiteto, Silicio slėnio (JAV) ekspertų, o šiandien patirtimi dalinamės ir su kitomis šalimis“, – pastebi Kauno MTP direktorius Paulius Nezabitauskas. 

Birželio 30 d. Kaune buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Prizreno Makerspace inovacijų centru Kosove. Taip pat norą bendradarbiauti išreiškė ir vienas didžiausias inovacijų centrų Kosove, „Innovation and Training Park (ITP) Prizren“. Šis susitarimas atveria kelią tiek Lietuvos verslams, tiek Kosovo regiono verslininkų bendruomenėms kartu vystyti MTEP produktus ir inovacijomis grįstas technologijas.

„Mūsų šalys, esančios skirtinguose geografiniuose regionuose, turi daug kultūrinių panašumų, todėl šis susitarimas padės Kosovo inovacijų ekosistemai sukurti naują darbo kultūrą, sujungiant Kosovo technologijų bendruomenę su Baltijos šalimis. Dar daugiau, jaunimas kurs sinergiją ir bendrai valdomas įmones, veikiančias Kosove ir Lietuvoje“, – sako Lietuvoje besilankantis Prizreno Makerspace inovacijų centru Kosove vadovas Enis Qafeleshi.

Balkanų regione informacinių ir ryšių technologijų sektorius yra vienas didžiausių, viliojantis įmones IT talentais. Startuolių bendruomenės taip pat skaičiuoja sėkmės istorijas. Programinės įrangos technologijų, 3D spausdinimo inovacijas vystantys kūrėjai augina Europos potencialą. Viena iš sparčiausiai augančių startuolių yra paieškos platforma „Gjirafa“, apjungianti internetinės paieškos, skelbimų, naujienų ir transporto tvarkaraščio paslaugas. 

Kitas regione žinomas startuolis „Tive“ šį balandį sulaukė rizikos kapitalo bendruomenės dėmesio. Šių metų balandį startuolis B serijos etapo metu pritraukė 54 mln. JAV dolerių (51.7 mln. eurų) investiciją iš „AXA Venture Partners“ ir kitų fondų. „Tive“ kuria technologinius sprendimus, skirtus tiekimo grandinės matomumui užtikrinti, naudojant realiuoju laiku naudojamus vienkartinius ir vienkartinius GPS sekimo įrenginius, jutikliais pagrįstą tranzitu gabenamų prekių priežiūrą ir analizę.

Pranešimą paskelbė: Paulius Nezabitauskas, VšĮ Kauno mokslo ir technologijų parkas