Karališkas projektas Lietuvoje: kviečia pirkti pilį

Dažna vaikystės svajonė pajusti karališko gyvenimo skonį dabar gali tapti realybe. „Ar norite pirkti pilį?“ – taip į skaitytojus kreipiasi Pasaulio ekonomikos forumo Jaunimo globalaus tinklo Vilniuje bendruomenė (World Economic Forum Global Shapers Vilnius), siūlydama alternatyvų investuotojų pritraukimo būdą ir kviesdami visus prisidėti įsigyjant Raudonės pilį Jurbarko rajone.

Anot iniciatyvos organizatorių, Raudonės pilyje esanti mokykla yra uždaroma dėl mažėjančio vaikų kiekio Jurbarko rajone, tad savivaldybė, netekusi mokinių krepšelių, nebegalės padengti pilies išlaikymo kaštų. Reikalingi nauji investuotojai, su kurių pagalba būtų galima atlikti renovaciją, būtiną pilies funkcijos pakeitimui.

„Kilo natūralus klausimas – ar galime kaip nors prisidėti? Tuomet pagalvojome: ar galėtume pasitelkę crowd-funding (liet. minios finansavimą) leisti žmonėms surinkti tą sumą, kuri būtų panaudota pilies funkcijos pakeitimui?“,– pasakoja vienas iš iniciatyvos organizatorių Žygimantas Zabieta. Šią idėją bus siekiama įvykdyti naudojant revoliucine vadinamą blockchain technologiją.

Blockchain technologija yra paprastesnė pasidalintos nuosavybės platformų alternatyva, užtikrinanti maksimalų skaidrumą ir įgalinanti demokratišką nuosavybe besidalinančių žmonių dalyvavimą pastato valdyme. Norime pasinaudoti šia technologija ir Raudonės pilį tokenizuoti, kad žmonės iš viso pasaulio galėtų įsigyti tokenus (liet. virtualius žetonus), kurių turėjimas leistų prisidėti prie svarbių objektui sprendimų. Tokeno įsigijimas yra investicija, iš kurios žmonės galės užsidirbti piliai sėkmingai vykdant ekonominę veiklą. Pirkėjas gauna dividendus, dalyvauja pastato valdyme ir tai daryti yra patogu“,- paaiškina Z. Zabieta.

Liepos 15 – 22 dienomis Vilnius Grand Resort vyksiančios blockchain konferencijos „Pillar Unconference“ metu PEF Jaunimo globalaus tinklo Vilniuje bendruomenė rengia dirbtuves „First Blockchain Castle“, kurių metu kartu su blockchain ekspertais bus siekiama atsakyti į tris pagrindinius klausimus: kaip sukurti šia technologija paremtą minios finansavimo mechanizmą Raudonės pilies pirkimui, kokia turėtų būti pastato funkcija ir kaip pritraukti kuo didesnį visuomenės dėmesį prie šio projekto. „Tikimės, jog atėję žmonės dalinsis savo idėjomis ir padės sugalvoti ekonominę veiklą, kurią vykdydamas pastatas savivaldybei ir Jurbarko gyventojams taptų ne tik kultūriniu objektu, bet ir pajamų šaltiniu.“ – tikslais dalijasi vienas iniciatyvos autorių.

Precedentų pasaulyje neturinti iniciatyva galėtų tapti istoriniu įvykiu Lietuvai. „Tikėtina, kad Dubajaus savivaldybės atstovai važiuotų pažiūrėti, kaip įvyko turto tokenizacija“ – svarsto Ž. Zabieta. Jo manymu, pagrindinis blockchain technologijos pritaikymo principas tiktų ne tik šiai piliai išgelbėti, bet ir bet kuriems kitiems valstybiniams projektams finansuoti: „Teoriniu lygmeniu, tokia sistema leistų žmonėms „susimesti“ ir pastatyti nacionalinį stadioną.“

Pranešimą paskelbė: Monika Tamulaitytė, Fabula Hill+Knowlton Strategies