Kaip pomėgį paversti pragyvenimo šaltiniu?

KTU „Santakos“ slėnyje gruodžio 16 d. vyko antrasis „Tavo verslo maratonas – Technorama 2016“ renginys –  „Ar pomėgis gali tapti sėkmingu verslu?“. Renginio kviestiniai svečiai buvo „SEOHelis“ vadovas ir įkūrėjas Vytis Uogintas bei rašytojas-poetas ir UAB „Kokosas“ direktorius Mantvydas Leknickas, kurie kalbėjo apie tai, kaip pomėgis tapo jų pragyvenimo šaltiniu.

Tavo verslo maratonas – Technorama 2016_2

Verslo renginių maratonas Kauno technologijos universitete (KTU) tęsiasi. „Ar pomėgis gali tapti sėkmingu verslu?“ renginys pritraukė ne tik studentus, kurie nori pradėti kurti savo verslą ir galbūt įgyvendinti svajonę, bet ir nepataisomus romantikus.

5 metų skrydis į kosmosą arba kaip aukštai kils tavo svajonė?

Prieš daugiau nei 5 metus KTU „Startup Space“ verslo inkubatoriuje Vytis Uogintas kartu su bendraminčiais pradėjo savo pirmąjį projektą, kuris, tiesa, nebuvo sėkmingas. Tada sekė dar du, taip pat nelabai sėkmingi bandymai užkariauti rinką, tačiau vis kažko pritrūkdavo.

„Mes manėme, kad viską galime padaryti čia ir dabar. Užkariauti pasaulį mums atrodė labai lengva, tačiau taip nebuvo“, – kalbėjo „SEOHelis“ vadovas Vytis Uogintas.

Supratę rinkos poreikius ir galimybę veiklą plėtoti internete jie įkūrė įmonę „SEOHelis“, kuri teikia „SEO“ paslaugas. „SEO“ – ilgalaikis procesas, gerinantis svetainės pozicijas, pardavimus ir padedantis didinti potencialių lankytojų skaičių internetinėje svetainėje per „Google“ organinę paiešką.

„Labai džiaugėmės pirmaisiais klientais, tačiau tai buvo tik startas. Užsakymų daugėjo, didėjo ir komanda“, – pasakojo kažkada startuoliu buvęs V. Uogintas. Komandai, kuri savo veiklą pradėjo KTU „Startup Space“ patalpose, greitai pradėjo trūkti vietos ir jie išsikėlė į naują biurą.

„Prasidėjo naujas mūsų įmonės etapas. Reikėjo generuoti daugiau pajamų, gauti didesnius užsakymus, kad išlaikytume visą komandą ir erdvę kurioje dirbome. Pamatėme, jog tai per sunku. Rinka tuo metu taip pat išgyveno ne geriausius laikus. Teko pripažinti, jog nesusitvarkome su esame situacija“, – apie verslo pamokas kalbėjo V. Uogintas.

Tenka ir atleisti darbuotojus

„Jeigu reikia atleisti žmogų, kuri diena tam tinkamiausia? Gal penktadienis, o gal pirmadienis?“ – retorinį klausimą uždavė renginio svečias Vytis pripažindamas, jog įgyvendinant idėją – sukurti verslą – teko priimti ir ne pačius maloniausius sprendimus.

Sunkūs laikai versle privertė dar labiau sutelkti komandą, dar aktyviau ieškoti užsakymų ir išmokti save „parduoti“. Ir tada prasidėjo naujas etapas, kuris anot V. Uoginto tęsiasi ir dabar. UAB „SEOHelis“ auga, plečiasi ir sėkmingai vykdo naujus projektus.

„Patirtis, kurią įgijau vykdydamas ankstesnius projektus, visos klaidos ir nesėkmės leido sukurti tai, ką turiu dabar. Jeigu jūs norite sukurti kažką savo, neturite būti geriausias, neturite būti ir pigiausiais. Tik kokybė ir generuojama vertė yra ilgalaikis kelias į sėkmingo verslo kūrimą“, – kalbėjo „SEOHelis“ vadovas Vytis Uogintas.

Vytis taip pat įsitikinęs, jog joks projektas nebus įgyvendintas jei nebus stiprios komandos. Šiandien iš 12 „SEOHelis“ darbuotojų net 5 yra tie žmonės, kurie buvo pačioje įmonės kūrimo pradžioje. „Aš nevadinu žmonių darbuotojais ir nesu jiems kažkoks bosas. Mes esame komanda. Palaikome vieni kitus ir dirbame kartu. Nesu tas, kuris liepia sėdėti ilgai darbe, tiesiog kai darbas patinka, kai teikia malonumą ir rezultatus norisi daryti dar daugiau ir dar geriau“, – mintimis dalijosi Vytis.

Eilės pavergusios tūkstančius ir noras daryti tai, kas patinka

Per 53 tūkstančius sekėjų socialiniame tinkle „Facebook“ turintis Mantvydas Leknickas žinomas ne vienai moteriai ar merginai. Eilutės, kurios priverčia susimąstyti, kartais žavėtis arba net supykti ant savęs, suguldytos į poezijos knygą „Kniedytos mintys“. Pats Mantvydas pasakojo, kad noras rašyti atsirado dar mokykloje.

Mantvydas Leknickas

„Dar mokyklos laikais man patiko rašyti. Ir aš rašiau daug. Žinoma, visada svajojau išleisti savo knygą, tačiau apie ką ji bus, kokio formato ir kada – neįsivaizdavau. Žinojau, kad noriu tai padaryti ir viskas“, – kalbėjo Mantvydas Leknickas.

„Pirmieji bandymai surasti skaitytoją prasidėjo internete. Turėdamas savo blogą pradėjau kurti auditoriją, tiesa, ji augo labai lėtai. Atsirasdavo vienas kitas komentaras. Buvo tokių, kuriems mano kūryba patiko. Bet buvo ir kitų, kurie sakė: kokias nesąmones čia rašai? Tačiau aš nepasidaviau“, – apie sunkią pradžią kalbėjo rašytojas-poetas.

Kai visi grupės draugai jau seniai aktyviai reiškėsi socialiniame tinkle „Facebook“ Mantvydas tik pradėjo po truputį skelbsi savo eilėraščius. „Atsirado daugiau sekėjų, atsirado daugiau žmonių, kurie skatino rašyti“, – pasakojo M. Leknickas.

Nusprendęs išleisti knygą Mantvydas susidūrė su problema – leidyklos jam užvėrė duris. Be to, jis norėjo ne tik išleisti knygą, tačiau ir surasti savo skaitytoją. „Kam reikalinga knyga, kurios niekas neskaito?“ – juokais sako Mantvydas.

Supratęs, kad auditoriją jau turi, tada dar nesiekė 50 tūkstančių sekėjų, jis savarankiškai išleido knygą „Kniedytos mintys“. Negana to, jis pažadėjo, jog užsisakiusiems knygą iš anksto, jis atsiųs ją su ranka įrašytu eilėraščiu. Per parą laiko buvo išpirkta 1 000 knygų, pratęsus terminą buvo parduota dar 500.

„Buvo nerealus jausmas. Labai gera“, – apie sėkmę kalbėjo Mantvydas. Netrukus leidyklos panoro bendradarbiauti, tačiau dabar Mantvydas galėjo rinktis ir atsakyti „taip“ arba „ne“.

„Daug kas sako, kad tai netikėta sėkmė. Tikrai ne. Aš ilgai dirbau, daug rašiau ir ne vienerius metus, tam reikėjo laiko ir drąsos. Manau, jog jei ne artimi žmonės, kurie skatino nesustoti ir daryti toliau, nebūčiau to pasiekęs“, – pasakojo M. Leknickas.

Socialiniai tinklai – didžiulė rinka

Po sėkmingo starto rašytojas-poetas nesustojo. Suprato, jog socialiniai tinklai yra didžiulė rinka, kuri dar iki galo neišnaudota. Kartu su komanda įkūręs reklamos įmonę UAB „Kokosas“ toliau specializuojasi socialinių tinklų marketingo srityje.

„Mano pavyzdys, jog savo darbu (eilėmis) galima surinkti didelę auditoriją ir su ja bendrauti, leido suprasti, kad bet kuri įmonė gali atrasti savo klientą. Socialiniai tinklai yra neišnaudotos platybės. Daug kas sako, kad jie išsisemia. Tikrai ne, jie mutuoja, persipina, tačiau aktyviai veikia kiekvieno mūsų gyvenimus. Ar kas nors dabar neturi „Facebook“, „Instagram“?“, – retoriškai klausė M. Leknickas.

Paklaustas, kas dabar svarbiausia norint išlikti rinkoje ir toliau sėkmingai daryti tai, kas patinka, Mantvydas atviras: „svarbu tikėjimas savo idėja. Svarbu suburti tinkamą komandą ir suprasti, kad esi jos dalis. Nepamiršti pasakyti ačiū už nuveiktus darbus ir atsiprašau, jei kažką padarei klaidą.“

M. Leknickas tiki, jog kiekvieno kiekviena idėja gali augti, tik reikia nepasiduoti, kai „kažkokie dideli“ sako, kad nepavyks.

Receptas tavo – virtuvė mūsų

Diskusiją moderavęs verslo inkubatoriaus KTU „Startup Space“ vadovas Donatas Smailys renginio dalyviams pristatė galimybes, kurias gali išnaudoti kiekvienas moksleivis ar studentas. UAB „SEOHelis“ viena iš KTU „Startup Space“ sėkmės istorijų, tačiau jų ne viena. Žaidimų, muzikos instrumentų ir kitų įrenginių kūrėjai jau dabar telkia naujas komandas ir mažais žingsneliais eina link savo idėjų įgyvendinimo.

KTU Startup Space vadovas Donatas Smailys

„Ateikite į KTU „Startup Space“ su idėja, kuria tikite ir mes pasistengsime, kad ji taptų tikru verslu. Nėra kvailų idėjų, tik kartais per anksti nuleidžiamos rankos“, – kalbėjo D. Smailys.