Dantų atauginimas? Ateityje tai bus įmanoma

Danties emalis – tvirčiausia žmogaus organizme esanti medžiaga, tačiau stipresnis smūgis į dantis ir šie gali nuskilti ar išbyrėti, o po to seka gana ilga ir sudėtinga dantų rekonstrukcijos procedūra, kuri gali gerokai patuštinti kišenes.  Kita vertus, odontologas Vilniuje teigia, kad pažangių technologijų ir mokslinių tyrimų dėka artimoje ateityje bus galima dėl nelaimės ar senatvės prarastus dantis atauginti.

Ilgą laiką mokslininkus žavėjo kamieninės ląstelės, iš kurių buvo galima atkurti sužalotus audinius, tačiau šiomis ląstelėmis gana sunku manipuliuoti ir ilgą laiką buvo mįslė, kaip kamienines ląsteles paverti konkretaus tipo ląstelėmis. Nors visa tai skamba kaip iš fantastikos knygos, tačiau panašu, kad šią mįslę mokslininkai sėkmingai įmynė. Odontologas Vilniuje teigia, kad jau kuris laikas prarasti dantys labai sėkmingai atauginami laboratorinėms pelėms, todėl ateityje nėra jokių kliūčių, dėl kurių šios procedūros nebūtų galima pritaikyti ir žmonėms.  Žinoma, kada tai įvyks, kol kas prognozuoti sudėtinga, tačiau odontologas Vilniuje tikisi, kad netolimoje ateityje dantų atauginimo procedūrą bus galima taikyti ir pacientams.

Kaip vyksta dantų atauginimo procesas?

Iš paties paciento yra paimamos jo paties kamieninės ląstelės, kurios laboratorijoje kruopščiai kultivuojamos, kad mokslininkai galėtų iš jų išgauti būtent dantų ląsteles, kurios ir suformuotų naują dantį.  Po šios procedūros reikia laukti kelias savaites, kol kamieninės ląstelės išauga, moksliškai tariant, į pumpurą, o žmonių kalba – kultūrą. Tam tikrą augimo lygį pasiekusias kamienines ląsteles jau galima implantuoti vietoj prarasto danties ar kelių dantų: dantenose padaromas mažutis pjūvis, į kurį yra „pasodinama“ kamieninių ląstelių kultūra. Per kelis mėnesius išauga naujas dantis. Tiesa, Londono Karališkojo kotedžo regeneracinės odontologijos specialistai jau dabar yra sukūrę specialius testus, kurie leidžia nustatyti, į kokio tipo dantį išaugs viena ar kita kamieninių ląstelių kultūra. Be to, augant naujam dančiui, išsiskiria cheminės medžiagos, kurios paskatina audinių ir nervų formavimąsi. Galiausiai svarbu paminėti, kad tikimybė, jog organizmas atmes kamienines ląsteles yra labai maža, nes naudojamos ne donoro, o savos ląstelės.