Alergologė pataria kenčiantiems nuo alergijų: tereikia pakeisti vieną įprotį
|Nors pavasaris tituluojamas vienu gražiausių metų laiku, kenčiantiems nuo alergijos žiedadulkėms šis laikas gali virsti tikru iššūkiu – pradeda kamuoti čiaudulys, akių perštėjimas ir niežulys, sloga, nosies užgulimas. Nors šią alergiją galima valdyti įvairiais medikamentais, vis dėlto ne ką mažiau svarbi ir dėvimų drabužių priežiūra – lauke ant drabužių nugula daugybė žiedadulkių, todėl tinkamas drabužių skalbimas ir džiovinimas gali gerokai palengvinti alergijos sukeliamus simptomus.
Drabužių džiovinimas lauke – prastas pasirinkimas alergiškiems žmonėms
Sušilus orams daugelis išskalbtus drabužius džiovina balkonuose ar terasose, tačiau kenčiantys nuo alergijos tokiu būdu sau daro meškos paslaugą. Šį įprotį reikėtų pamiršti – geriausia, anot specialistės, rinktis džiovyklę arba skalbyklę su džiovinimo funkcija: „Džiovyklė gali pasitarnauti žmonėms, turintiems alergiją žiedadulkėms. Tokiu būdu, esant žydėjimo sezonui, skalbinių nereikia džiovinti lauke, sumažėja tikimybė žiedadulkių alergenus su skalbiniais iš lauko parnešti į namus“, – teigia Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Alergologijos ir klinikinės imunologijos centro gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Gintarė Paulikaitė.
Alergiškiems žmonėms būtina atkreipti dėmesį į drabužių skalbimo procesą
Specialistė atkreipia dėmesį ir į alergijas skalbimo metu naudojamoms priemonėms – netinkamas jų pasirinkimas gali sukelti ūmias alergines reakcijas: „Skalbimo metu naudojamos cheminės priemonės, tiksliau tariant, jose esantys kvapikliai, dažikliai, konservantai, įsijautrinusiam žmogui gali sukelti alerginio kontaktinio dermatito simptomus, kuriam yra būdingi odos uždegimo požymiai – odos niežėjimas, paraudimas, sausėjimas, specifiniai bėrimai.
Pažeidimo vietos paprastai yra ten, kur oda tiesiogiai kontaktuoja su alergenu, taigi, įtariant alergiją skalbimo priemonėms, pirmiausia bėrimai atsiras tose vietose, kur rūbai daugiausiai liečiasi ir trinasi prie odos. Klaidinga manyti, kad jau daug metų naudojamos priemonės negali sukelti alergijos – įsijautrinimas cheminėms medžiagoms yra lėtinė alerginė reakcija, vystosi laikui bėgant ir tik esant pakartotiniam kontaktui su alergenu“, – teigia specialistė.
Pasak G. Paulikaitės, pirmas žingsnis pasireiškus bet kokiai alerginei reakcijai yra nutraukti kontaktą su alergenu. Alerginio kontaktinio dermatito gydymui ypač svarbi yra odos priežiūra – drėkinimas, gydomieji kremai. Bet kokiu atveju, pasireiškus alerginei reakcijai reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju alergologu, kad šis padėtų tiksliai identifikuoti alergeną ir paskirtų tinkamą gydymą.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į skalbimo temperatūrą bei drabužius džiovinti džiovyklėje ar skalbyklėje su džiovinimo funkcija: „Yra žinoma, kad aukštoje temperatūroje alergenų molekulės praranda savo struktūrą, todėl didžioji dalis jų netenka gebėjimo alergizuoti. Reguliarus drabužių ar patalynės skalbimas ir džiovinimas aukštoje temperatūroje gali sumažinti namų dulkių erkėms įsijautrinusiems asmenims pasireiškiančius simptomus“, – teigia G. Paulikaitė
Patiems jautriausiems – inovatyvios skalbyklės
Tam, kad žmonės, linkę į alergijas, galėtų išvengti alergenų sukeliamų simptomų, inovatyviausius sprendimus nuolat pristato ir technologijų bendrovės – jos įdiegia tokias funkcijas, kaip drabužių skalbimą garais, audinių valymą neigiamais jonais ar suslėgtu oru.
„Vienas iš žingsnių, padedančių kovoti su bakterijomis ir alergenais – namuose sumažinti dirgiklių kiekį, tad atsižvelgdami į šį vartotojų poreikį, siūlome įrenginius, kuriuos patvirtino Britų alergijos fondas ir tarptautinė programa „Sensitive Choice“, suteikianti vartotojams galimybę atpažinti produktus ir paslaugas, kurie gali būti naudingi astma ir alergija sergantiems žmonėms“, – sako „Samsung Electronics Baltics“ buitinės technikos ekspertas Vytautas Povilas Jurgaitis.
Pavyzdžiui, „Samsung“ savo džiovyklėse, ir skalbyklėse-džiovyklėse įdiegė valymo oro srautu technologiją „AirWash“ – tai būdas drabužius skalbti be vandens ir skalbiklių. Skalbyklės valo drabužius naudodamos tik karštą orą – taip pašalinami nešvarumai, nemalonūs kvapai, mikroskopiniai alergenai, kenksmingos bakterijos ir mikrobai. Karštas oras prasiskverbia į drabužius ir pašalina nešvarumus ir bakterijas. Taigi, po valymo oro srautu jūsų drabužiai bus higieniški ir tinkamai dezinfekuoti.
Pranešimą paskelbė: Rina Storastaitė, UAB „Publicum”