5 priežastys, kodėl muzika tokia svarbi kūdikiams

Dainavimas ir muzika vaidina svarbų vaidmenį mūsų kultūroje. Muziką sutiksite daugelyje mūsų gyvenimo aspektų: teatre, televizijoje, filmuose, pamaldose, šventėse ir vyriausybės bei karinėse ceremonijose. Namuose muzika gali tapti šeimos kultūros dalimi – natūralia kasdienybės patirtimi.

Nuo pat gimimo tėvai instinktyviai naudoja muziką, kad nuramintų vaikus, išreikštų meilę ir džiaugsmą, užsiimtų ir bendrautų. Tėvai gali remtis šiais natūraliais instinktais mokydamiesi, kaip muzika gali paveikti vaiko raidą, tobulinti socialinius įgūdžius ir ji gali būti naudinga bet kokio amžiaus vaikams.

Nuo pirmųjų gyvenimo dienų vaikai pradeda atpažinti muzikos ritmus. Juk muzika skirta paliesti mūsų sielą! Be to, muzika teikia pažinimo naudą, kuri svarbi  ankstyvoje vaikų raidoje.

Pateikiame penkias pagrindines priežastis, kodėl muzika gali būti naudinga vaiko vystymuisi bei kodėl prieš pradedant domėtis populiariais žaidimais, tokiais kaip žaidimas Žinau Kaip, reikėtų atkreipti dėmesį į muzikinius žaidimus.

Muzika skatina mažylio jutiminį vystymąsi

Kaip skonis, tekstūros ir spalvos padeda vaiko pojūčių vystymuisi, taip ir muzika yra svarbi. Skirtingų rūšių muzika, su kuria susipažįsta vaikas, lemia smegenų ląstelių aktyvumą.  Šis efektas dar labiau sustiprėja, kai susiejate muziką su įvairia veikla, pavyzdžiui, šokiais.

Muzika gali pagerinti raštingumą ir skaičiavimą

Nuo mažens kūdikiai gali skirti skirtingus garsus. Vos po kelių savaičių kūdikis gali išskirti savo motinos balsą iš kitų žmonių. Muzikos poveikis padidina natūralų vaiko gebėjimą iššifruoti garsus ir žodžius.

Dainuodami vaikui skirtas daineles ar lopšines, galite padėti jam atpažinti garso modelius ir mokytis kartojant. Be to, muzika taip pat padeda vaikams numatyti, kas bus eilėraštyje ar dainoje, ir jie žino, kaip šiuos modelius išdėstyti. Įvaldydami šiuos įgūdžius, vaikai sukuria raštingumo ir skaičiavimo pagrindą. Šiuolaikiniai žaislai kūdikiams gali palengvinti šį procesą.

Muzika kelia nuotaiką

Daugybė tėvų savo vaikus ramina lopšine arba daina. Kaip muzika gali nuraminti vaiką, ji taip pat gali pakelti jo nuotaiką.

Patarimas: naudodamiesi muzika galite nurodyti žaidimo laiką, miego laiką ar skirtingas veiklas vaiko dienos tvarkaraštyje. Žaislų krepšyje visuomet turi būti ir muzikiniai žaislai.

Muzika padeda vaikams sukurti koordinaciją

Net jei jūsų vaikas dar nesupranta dainos žodžių, jis tikrai gali judėti muzikos ritmu. Galbūt jau pastebėjote, kad jūsų vaikas šoka pagal tam tikras dainas ar labiau mėgsta tam tikrus muzikos kūrinius.

Muzika skatina vaikų polinkį judėti, lavina smulkiąją motoriką ir stambiąją motoriką. Be to, jei ritmas yra labai linksmas, galite net pastebėti, kad mažylis pradeda šokinėti aukštyn ir žemyn, o tai padeda vystytis jų raumenims, stiprinti jėgas ir išlaikyti pusiausvyrą.

Patarimas: pamatę šokantį vaiką, paduokite žaislinį būgną ar kitus naminius muzikos instrumentus ir pašokite su jais. Jie bandys imituoti jūsų judesius, o tai gali padėti jiems koordinuoti rankų ir akių judesius. Tam idealu ir grojantys muzikiniai žaislai.

Muzika gali padėti mažiems vaikams išplėsti savo žodyną

Nors iš pradžių jūsų vaikas gali nesuprasti dainos ar lopšinės žodžių, supratimą lavina dainos tema. Paimkime pavyzdį Abėcėlės dainą, kur daugelis vaikų mano, kad seka „a-b-c-d-e“ yra žodis „abėcėdė“. Augdami jie ima suprasti, kad tai ne žodis, o garsų seka, kiekvienas garsas yra atskira dalis.

Patarimas: jei norite padėti vaikams išmokti daugiau žodžių, pabandykite dainuoti mėgstamas vaikų dainas ar lopšines ir įterpkite jų vardą į dainą. Taip pat galite paskatinti savo vaiką pakeisti dainos žodžius, kad jie būtų įsitraukę ir mokytųsi.

Vaikai gali būti linkę mokytis naujų dainų ir naujų šokių judesių žaisdami kitų vaikų kompanijoje. Žaidimų grupės yra puiki aplinka, kurioje jūsų vaikas gali bendrauti su kitais savo amžiaus vaikais ir atrasti muzikos džiaugsmą.