Ukrainai atremti Rusijos invaziją padeda menas: prisideda ir lietuviai

Rusijos užpulta Ukraina paramos sulaukia įvairiausiais būdais ir kanalais, prie to reikšmingai prisideda ir menininkai, aukojantys už savo kūrinius surinktas lėšas šiai šaliai ar jai padedančioms organizacijoms. Unikalų būdą per meną prisidėti prie Ukrainos laisvės kovos siūlo ir lietuvių sukurtas projektas.

Menas nuo pirmos karo Ukrainoje dienos atlieka svarbų vaidmenį: pradedant V. Putiną ir rusų nesėkmes pašiepiančiais memais internete, paramą Ukrainai išreiškiančiais ar Rusijos karinį laivą nahui siunčiančiais marškinėliais, puodeliais ir pašto ženklais, baigiant iškalbingomis, nežmonišką rusų marodierių elgesį atspindinčiomis protesto akcijomis šalia Rusijos ambasadų visame pasaulyje.

Dar daugiau, menininkai ir jų kūriniai tiesiogiai prisideda prie paramos daugiau nei du mėnesius karo niokojamai šaliai. Dešimtys aukcionų namų, galerijų ir internetinių platformų visame pasaulyje ir šimtai pavienių kūrėjų aukoja už savo meną surinktas lėšas Ukrainai, o jų kūrinius perkantiems žmonėms tai leidžia įprasminti savo paramą.

NFT už Ukrainos laisvę

Unikalų būdą aukoti Ukrainai siūlo ir lietuviai. Komunikacijos agentūros „Fabula Rud Pedersen Group“ kartu su NFT ekspertais MARS4.me įsteigtas projektas „NFTs 4 Peace“ kviečia remti Ukrainos pasipriešinimą įsigyjant šio karo tematikos meno kūrinių NFT, t.y. nepakeičiamus žetonus (angl. non-fungible tokens). Tai – unikalūs, nenukopijuojami ir „nenulaužiami“ sertifikatai virtualioje erdvėje, patvirtinantys, kad skaitmeninis turtas ar meno kūrinys priklauso konkrečiam žmogui.

„Menas įvairiausiomis formomis ne tik padeda skleisti žinią pasaulyje apie karą Ukrainoje, bet kartu tampa ir istorijos dalimi, kurios jokiems propagandos meistrams suklastoti nepavyks. NFT įgalina meno kūrinius paversti kone amžinais – jų nesunaikins nei ugnis, nei bombų sprogimai. Taigi pasinaudodami ateities technologijomis ne tik įrašome istoriją, bet ir padedame ją kurti, kadangi surinktas lėšas skiriame paramai Ukrainai“, – sako Raminta Rimkienė, agentūros „Fabula Rud Pedersen Group“ direktorė ir partnerė.

Gegužės 2 dieną startuoja finalinis „NFTs 4 Peace“ projekto aukcionas, jame bus galima įsigyti daugiau nei šimtą Ukrainos, Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Anglijos, Austrijos ir kitų šalių menininkų kūrinių, kuriuos vienija Rusijos karo prieš Ukrainą tema.

Parama pasieks kriptovaliutomis

Kaip ir kitus nepakeičiamus žetonus, „NFTs 4 Peace“ galima įsigyti siūlant kainas kriptovaliutomis. Aukcionas simboliškai baigsis gegužės 9 dieną, kad, rusams švenčiant, lietuviai padėtų Ukrainai – visos aukciono metu surinktos pajamos bus pervestos tiesiai Ukrainos Skaitmeninės transformacijos ministerijai.

Ji dar karo pradžioje susikūrė ir internete paskelbė savo kriptovaliutų piniginės adresą, parama priimama 14 skirtingų kriptovaliutų. Skelbiama, kad tokiu būdu ministerija surinko per 100 mln. dolerių vertės paramą, daugiau nei pusė jos jau buvo panaudota įsigyjant neperšaunamas liemenes, šalmus, radijo stoteles ir medikamentus.

„Svarbus kriptovaliutų privalumas yra tai, kad jomis galima atsiskaityti operatyviai, mokėjimai iškart pasiekia gavėjus visame pasaulyje – tai Ukrainos institucijoms šiuo metu itin svarbu. Tuo tarpu NFT yra viena sparčiausiai augančių blokų grandine grindžiamų technologijų pasaulyje. Pasinaudodami ja ir įtraukdami šimtatūkstantinę MARS4.me bendruomenę siekiame padėti ukrainiečiams apginti savo šalį“, – sako MARS4.me vadovas Tomas Markūnas.

„NFTs 4 Peace“ aukcionas vyks Opensea.io platformoje, plačiau apie šį projektą paskaityti galite www.NFTeepee.io.

Pranešimą paskelbė: Ieva Zujūtė , UAB „Fabula ir partneriai”