Tarptautinė Saugesnio interneto diena: 6 „kibernetinės sveikatos“ taisyklės
|Vasario 5-ąją minimą Tarptautinę Saugesnio interneto dieną žmonės visame pasaulyje skatinami išlikti budrūs ir, kad būtų galima išvengti nemalonių nutikimų, šiuolaikinėmis technologijomis naudotis ne tik kūrybiškai, bet ir protingai. Specialistai siūlo vadovautis 6 paprastais žingsniais ir taip užtikrinti savo duomenų saugumą internetinėje erdvėje.
„Norėdami išlikti sveiki, stengiamės vadovautis sveiko gyvenimo būdo taisyklėmis. Taip pat yra su internetu – tam, kad galėtume juo naudotis sklandžiai, nevalia pamiršti ir saugumo priemonių. Mūsų dienomis, ypač jaunoji karta, jau nebeįsivaizduoja gyvenimo be technologijų ir interneto, tad siekiant išvengti kibernetinėje erdvėje vyraujančių pavojų (virusų, įsilaužimų, duomenų nutekinimo ir pan.), turime prižiūrėti savo „kibernetinę sveikatą“, – kalba „Samsung mokykla ateičiai“ programos vadovė Eglė Tamelytė.
Valdykite savo duomenis
Nuspręskite, kokiais savo duomenimis norite dalintis ir kokiais ne. Jeigu atsisiųsta programėlė prašo prieigos prie tam tikrų įrenginio duomenų, atidžiai perskaitykite, kokius duomenis programėlė nori pasiekti, ir nuspręskite, ar tai daryti saugu ir reikalinga. Taip pat atsargiai dalinkitės informacija socialiniuose tinkluose.
Susprogdinkite kibernetinius burbulus
Žmonės, mėgstantys informacijos ieškoti kaskart tuose pačiuose socialiniuose tinkluose ar portaluose, gali patekti į taip vadinamą kibernetinį burbulą. Remiantis žmogaus mėgstamais kanalais ir įpročiais, algoritmai apskaičiuoja, kokią informaciją, turinį ir reklamas jam pateikti, todėl jį gali pasiekti žinios tik iš nedaugelio naujienų portalų. Vis tik laikais, kai internetinėje erdvėje sklando netikros naujienos, patariama naudotis ne vienu žinių kanalu.
Naudokite tinkamus slaptažodžius
Pastaruoju metu pagrindinė problema, susijusi su slaptažodžiais, yra ne jų paprastumas, o tai, kad žmonės daugeliui, o kartais netgi visoms savo paskyroms naudoja tuos pačius slaptažodžius. Daug saugiau yra naudoti skirtingas kombinacijas, ypač toms paskyroms, kuriose saugote vertingą informaciją. Jeigu baiminatės, kad slaptažodžius pamiršite – juos užsirašykite ir laikykite saugioje vietoje (tik ne rankinėje ar piniginėje).
Naudokitės kelių žingsnių autentifikavimu
Svarbiausias savo paskyras apsaugokite ne tik stipriu slaptažodžiu, bet ir kelių žingsnių autentifikavimu. Kai kurie portalai ar sistemos leidžia pasirinkti, kad jums jungiantis prie tam tikros paskyros į mobilųjį telefoną gautumėte SMS žinutę su papildomu kodu. Dar didesnį saugumą užtikrina kodų generavimo programėlės. Tuo tarpu, naujausi išmanieji telefonai pasižymi įvairiais jų užrakinimo būdais: nuo piršto atspaudo iki akių rainelių skaitytuvų.
Pašalinkite iš įrenginio nenaudojamas aplikacijas
Kai kurios aplikacijos gali užfiksuoti jūsų įrenginio lokaciją ir persiųsti tokius duomenis reklamos ir rinkodaros kompanijoms. Pakanka nešiotis mobilųjį įrenginį savo kišenėje ir įvairios kompanijos pasieks informaciją apie tai, kokiose vietovėse lankotės, kiek ten užtrunkate ir pan. Patarimas paprastas – peržiūrėkite programėles ir tiesiog ištrinkite nenaudojamas. Jeigu pašalintos aplikacijos prireiks vėl, galėsite atsisiųsti ją dar kartą.
Atnaujinkite savo programinę įrangą
Kompiuteriuose ir mobiliuosiuose įrenginiuose laikoma informacija itin vilioja internetinius sukčius. Norint apsaugoti savo įrenginius nuo kibernetinių atakų, reguliariai atnaujinkite jų programinę įrangą ir operacinę sistemą. Taip pat būtina prisiminti, kad nesaugu siųstis ir diegti programas iš piratinių svetainių.
Pranešimą paskelbė: Goda Diečkutė, UAB Headline agency