„T“, „I“ ir kiti įgūdžių tipai, kuriuos kandidatuose vertina darbdaviai
|Rinkdamiesi tinkamiausią kandidatą darbdaviai vertina galybę kriterijų. Patirtis, specifinės techninės žinios, kalbos – svarbu, tačiau vienas kertinių aspektų šių dienų darbovietėje – specialisto minkštųjų ir kietųjų įgūdžių kombinacija. Pokalbio metu personalo specialistai jau gali pasakyti, kuriam įgūdžių tipui – „T“, „I“, o galbūt „X“, jūs priklausote ir kokios pozicijos jums tiks labiausiai.
Pirmasis viešasis profesionalo įgūdžių skirstymas į tipus, kuriuos žymi specifinės raidės, užfiksuotas 1991 m., tačiau terminus labiausiai išgarsino „IDEO“ konsultacijų bendrovės vadovas Timas Braunas, panoręs samdyti tik „T“ tipo profesionalus. Jis tikėjo, jog taip sukurs geriausias tarpdisciplinines komandas, kurių bendradarbiavimas ves geriausių rezultatų link.
Skirtingos „I“, „T“ ir „X“ reikšmės
Labiausiai geidžiamus ir plačiausiai žinomus „T“ tipo specialistus geriausiai charakterizuoja tai, jog šie ne tik yra vienos srities specialistai techninėmis ar praktinėmis žiniomis, tačiau kartu puikiai geba komunikuoti su kolegomis, bendradarbiauti ir dirbti projektinėje aplinkoje.
„Geriausias „T“ tipo asmenybės pavyzdys – Styvas Džobsas. Turėdamas neginčijamą technologinį suvokimą, jis sugebėjo tai sujungti su dizaino, prekės ženklo ir kitomis žiniomis bei įkvėpti skirtingas komandas ir sukurti ikona jau tapusią bendrovę“, – pasakoja „Telia Global Services Lithuania“ personalo vadovas Mindaugas Šestilo.
Eksperto teigimu, „I“ tipo asmenybės, kaip ir „T“ tipo profesionalai, turi gilias žinias vienoje specifinėje srityje, tačiau pasižymi ribotomis galimybėmis komunikuoti, dirbti komandoje. Tokio tipo asmenybės pavyzdžiu M. Šestilo įvardina verslo ryklį Voreną Bafetą.
„Šių tipų profesionalams tobulėjant, pasiekiant vadovaujantį lygį, galima evoliucija į „X“ tipo asmenybę. Šie žmonės be gilių techninių žinių ir gebėjimo bendradarbiauti taip pat gali mąstyti strategiškai, numatyti kelis ėjimus į priekį, motyvuoti ir būti lyderiais. Elonas Muskas galėtų būti geriausiu „X“ tipo pavyzdžiu“, – teigia M. Šestilo.
Kas aktualu šiandien ir ko ieško darbdaviai
Sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, kuriame kaip niekada svarbu gebėjimas mokytis, persikvalifikuoti ar atnaujinti įgūdžius, geriau sekasi „T“ tipo asmenybėms, tačiau specifinės sritys yra palankios ir „I“ tipo darbuotojams.
„Paprasčiausias pavyzdys galėtų būti programuotojo darbas. Anksčiau tai buvo tobula vieta „I“ tipo asmenybėms, tačiau šiuolaikinėje organizacijoje, kuriančioje milžiniškos apimties produktus bendradarbiavimas yra neatsiejama darbo dalis. Dėl šios priežasties vis daugiau programuotojų privalo tobulinti minkštąsias kompetencijas“, – teigia M. Šestilo.
Nepaisant to, pašnekovas teigia, jog „I“ tipo asmenybėms puikiai tinka techninio konsultavimo, palaikymo specialybės, kokybės vertinimo ir užtikrinimo komandos. Tuo tarpu bene geriausias „T“ tipo pavyzdys galėtų būti projektų vadovai, personalo specialistai. Priklausomai nuo specialybės, darbdaviai iškart žino, kokio tipo asmenybės ieško.
Norint iš „I“ tapti „T“ teks perlipti baimes
Eksperto teigimu, šių asmenybių tipų formavimą galima pastebėti dar švietimo sistemoje. Jau senokai diskutuojama apie menką teorinių žinių pritaikymą mokyklose ir universitetuose, todėl pradėję dirbti specialistai susiduria su iššūkiais bendradarbiavimo ir lankstumo srityse.
„Beveik visi pradėję karjerą būname „I“ tipo – turime teorines žinias toje srityje, tačiau kuo toliau žengiame savo karjeroje, tuo bendradarbiavimas ir gebėjimas mokytis naujų dalykų tampa svarbesnis. „T“ tipo asmenybės ne tik geba dirbti kartu, bet ir turi empatijos – gali save įsivaizduoti kito kailyje. Norint dėti žingsnį link „T“ įgūdžių dažnai gali tekti perlipti savo baimes“, – sako „Telia Global Services Lithuania“ personalo vadovas M. Šestilo.
Jo teigimu, geriausias būdas tai padaryti – tobulinti savo minkštąsias kompetencijas pristatymų, bendrų projektų metu, o taip pat iš arti stebint gerai funkcionuojančią „T“ tipo asmenybę. Identifikavus savo tobulėjimo sritis patartina ieškoti mokymų, kurie padėtų stiprinti trūkstamas kompetencijas.
Pranešimą paskelbė: Beatričė Mikšytė, UAB „INK agency“