Sveikatos revoliucija: gydyti lėtines ligas padeda ir mobiliosios programėlės

Gydytojų trūkumas, ilgos eilės arba nenoras lankytis pas specialistus, didėjantis mirštamumas nuo lėtinių ligų, vis dar pandemijos išvarginta sveikatos priežiūros sistema – tokios yra šių dienų realijos, susijusios su visuomenės sveikata. Įvairių mobiliųjų programėlių, kurios žmonėms padeda rūpintis gera savijauta, kūrėjai sako jau seniai supratę, kad jų kelias – ne pakeisti gydytojus, o tapti tradicinės sveikatos priežiūros sistemos dalimi.

Tradiciniai sprendimai nepakankami

Sveikatos technologijų įmonės „Kilo Health“ futuristas, atsakingas už klinikinę plėtrą Kasparas Aleknavičius sako, kad šiuo metu net ir tradicinės kompanijos, gydytojai, universitetai bei tyrėjai atidžiai stebi eksperimentuojančius ir kuriančius skaitmeninės sveikatos verslus.

„Per pastaruosius kelis dešimtmečius mirštančių nuo lėtinių ligų žmonių skaičius tik auga. Tai geriausias įrodymas, kad tradiciniai sprendimai nepajėgūs keisti situaciją. Jie neatitinka nei problemų masto, nei šiuolaikinio žmogaus gyvenimo būdo. Dažnas, namuose palikęs piniginę, jos pasiimti nebegrįš, tačiau jei paliko telefoną – didžioji dauguma keliaus atgal, nes be jo sunkiai išsiverčia. Todėl daiktas, kuris beveik nuolat yra kartu su mumis, neabejotinai gali padėti ir rūpintis sveikata“, – šią savaitę vykusioje sveikatos technologijų sektoriaus lyderiams skirtoje konferencijoje „Health Tech Forward“ sakė K. Aleknavičius.

Kad šių dienų vyriausybės turėtų rūpintis, kaip technologijas integruoti į sveikatos priežiūrą, pritaria ir startuolio „Stress Point health“ įkūrėja ir vadovė Šyna Pirbhai (Sheena Pirbhai). „Prevencija, diagnostika, pagalba – mobiliosios programėlės ir kiti skaitmeniniai sprendimai gali padėti kiekviename iš šių svarbių žingsnių. Mes tikrai nenorime visiškai pakeisti gydytojų, tačiau turime integruoti viską, kas geriausia, kad būtume sveikesni tiek kiekvienas kaip žmogus, tiek bendrai kaip visuomenės“, – sako Š. Pirbhai. 

Anot jos, tradicinei medicinai ir sveikatos sistemai Jungtinėje Karalystėje ir kitose šalyse kol kas sunku įrodyti, kad šiuolaikiniai sprendimai ir inovacijos gali būti naudingos, tačiau palaipsniui situacija keičiasi.

Daugėja mokslinių tyrimų sveikatos srityje

Tarptautinės organizacijos, tikrinančios sveikatos srities aplikacijų kokybę „ORCHA“ vadovės Lizos Ašal-Pein (Liz Ashal-Payne) manymu, tai nestebina, nes įvairių programėlių kasdien sukuriama galybė, o vartotojams sunku pasirinkti.

Statistika rodo, kad per pastaruosius kelerius metus buvo sukurta 10 tūkstančių mobiliųjų programėlių vien psichikos sveikatos srityje.

„Kaip nėra geriausių antibiotikų, taip nėra ir skaitmeninių sprendimų, kurie universaliai tiktų visiems. Tačiau būtent technologijos turi didesnį potencialą prisitaikyti prie individualių kiekvieno žmogaus poreikių. Tik tam, kad žmonės, gydytojai ir tradicinė sveikatos sistema jais pasitikėtų, reikalingi moksliniai įrodymai ir tyrimai. Tik penktadalis visų programėlių yra saugios ir sertifikuotus, daugelyje šalių trūksta reguliavimo“, – pabrėžia L. Ašal-Pein (L. Ashal-Payne).

K. Aleknavičius sako, kad pasaulyje lyderiaujančios sveikatos technologijų įmonės nuolat vykdo mokslinius tyrimus: „Nėra kito būdo, kuris padėtų suprasti, ką kuri, kodėl ir ar tinkama kryptimi, kaip moksliniai tyrimai. Startuoliai pastaruoju metu itin aktyviai investuoja į tyrimus, patys samdo mokslininkus, bendradarbiauja su universitetais, stengdamiesi išsiaiškinti, ar jų sukurti sprendimai realiai gali padėti žmonėms. Tik pagal tokį modelį veikiantys verslai turi potencialą ateityje“.

Bendradarbiavimas didina pasitikėjimą ir mažina stigmas 

Anot K. Aleknavičiaus, puikus pavyzdys, kuris iliustruoja, kaip sveikatos technologijų įmonės bendradarbiauja su valdžia, o visuomenei jomis lengviau pasitikėti, yra Australija. „Jie turi specialią programą, kuri skatina ir finansuoja startuolius kurti inovatyvius produktus, kurie padėtų žmonėms spręsti sveikatos problemas. Yra tik viena sąlyga, kad jie turi būti nemokami ir prieinami visiems“, – pasakoja K. Aleknavičius.

Kaip vieną iš svarbių sričių, kurioje technologijos gali atnešti proveržį, ekspertai įvardija psichikos sveikatos problemas. Startuolio „Yours“ viena iš įkūrėjų ir vadovių Žaneta Daubeir (Janette Daubare) sako, kad skaitmeniniai sprendimai pirmiausia kovoja su stigmomis. „Iki šiol visame pasaulyje yra daugybė žmonių, kurie bijo ir dėl to nesilanko pas psichologus. Technologijos garantuoja anonimiškumą, taupo laiką ir pinigus, nes konsultacijos yra prieinamos čia ir dabar“, – teigia Ž. Daubeir.

Pirmoji tokio masto, trijų dienų sveikatos technologijų sektoriaus lyderiams skirta konferencija „Health Tech Forward“ praėjusią savaitę vyko Vilniuje. Gyvai ir nuotoliniu būdu joje dalyvavo daugiau nei šimtas pranešėjų ir 500 dalyvių iš viso pasaulio. Tarp jų, atstovai iš tokių sveikatos pramonės bei technologijų gigančių kaip „AstraZeneca“, „Roche“, „Novartis“, „Bayer“, „Microsoft“ ir kt. Konferenciją inicijavo viena iš skaitmeninio sveikatingumo srityje lyderiaujančių kompanijų pasaulyje „Kilo Health“, organizavo tarptautinių renginių organizatorius „Futurae Media“.

Pranešimą paskelbė: Neringa Gudišauskaitė, UAB „Bosanova”
Sveikatos revoliucija: gydyti lėtines ligas padeda ir mobiliosios programėlės