Seimo nario Lauryno Kasčiūno pranešimas: „Keturi žingsniai užtikrinant Lietuvos technologinę nepriklausomybę nuo nepatikimų gamintojų“

2020 m. birželio 10 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas šiandien spaudos konferencijos metu pristatė nacionalinio saugumo rizikas, susijusias su nepatikimų informacinių ir komunikacijos technologijų įrangos naudojimu valstybės saugumui jautriuose sektoriuose bei 5G saugumo iššūkius.

Spaudos konferencijos metu Seimo narys pabrėžė, kad privaloma suformuluoti naują strateginį tikslą – per artimiausią dešimtmetį užtikrinti Lietuvos technologinę nepriklausomybę nuo nepatikimų gamintojų.

„Technologijos mūsų gyvenime vaidins vis didesnį vaidmenį. Tuo pačiu didindamos saugumo rizikos susijusios su nepatikimų gamintojų technologijų naudojimu sektoriuose, nuo kurių priklauso valstybės nacionalinis saugumas. Bene geriausiai tai iliustruoja diskusijos dėl 5G infrastruktūros saugumo. Bet problema yra daug platesnė – Lietuvos institucijos ir Lietuvos partneriai atskleidžia vis daugiau rizikų, susijusių su nepatikimų technologijų naudojimu jautriuose sektoriuose (pavyzdžiui, nepatikimos kameros ar programinė įranga)“, – sako L. Kasčiūnas.

Parlamentaras siūlo su nacionaliniu saugumu susijusiuose objektuose ir valstybės institucijose uždrausti nepatikimų gamintojų informacinių ir komunikacijos technologijų įrangos naudojimą. Siekiant įgyvendinti šį tikslą Seimo narys siūlo 4 žingsnių strategiją.

Pirma, peržiūrėti Nacionalinio saugumo strategiją, grėsmių sąrašą papildant rizikomis, susijusiomis su 5G saugumu ir nesaugių informacinių technologijų naudojimu nacionaliniam saugumui svarbiuose objektuose bei valstybės institucijose. Vėliau galėtų būti parengta ir atskira Lietuvos technologinės nepriklausomybės nuo nepatikimų gamintojų strategija.

Antra, papildyti Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymą, į tokių objektų sąrašą įtraukiant visus telekomunikacijų operatorius ir 5G infrastruktūrą.

Trečia, atnaujinti kibernetinio saugumo reikalavimus ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros ir nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų operatoriams bei parengti nepatikimų gamintojų, kurių įrangos naudojimas draudžiamas šiuose objektuose, sąrašą (nustatant pereinamąjį laikotarpį, per kurį šiuo metu naudojama nepatikimų gamintojų įranga turi būti pakeis-ta).

Ketvirta, parengti nepatikimų informacinių ir komunikacijos technologijų gamintojų vertinimo metodologiją, taip pat nepatikimų gamintojų sąrašo sudarymo ir peržiūros tvarką. Į sąrašą turėtų patekti gamintojai, kurie gali patirti įtakas iš valstybių, kurios kelia grėsmę nacionaliniam saugumui ir neatitinka europinės bei transatlantinės integracijos kriterijų.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija