„Robotiada 2018“: dirbtuvės šeimoms, pirmakursių robotai bei galimybė pasivaržyti Galvės ežere


„Robotiada 2018“: dirbtuvės šeimoms, pirmakursių robotai bei galimybė pasivaržyti Galvės ežere

Visi besidomintys technologijų naujovėmis, robotų kovomis arba tiesiog norėję gerai praleisti laiką su šeima robotų apsuptyje pirmąjį kovo šeštadienį gužėjo į didžiausią jaunųjų išradėjų šventę „Robotiada 2018“. Daugiausia robotų kūrėjų Lietuvoje pritraukiančiame renginyje buvo galima pamatyti edukacinius, namų, pramogų bei pramoninius robotus, dalyvauti šeimos dirbtuvėse.

Renginyje savo inovacijas ir naujoves pristatė technologijų įmonės ir universitetai. Robotikos entuziastai atvyko išsiaiškinti nugalėtojus 6 rūšių robotų kovose, o moksleiviai iš įvairių Lietuvos mokyklų į „Robotiadą“ atvyko pademonstruoti savo žinias ir pasiekimus pasaulinio standarto varžybose „First LEGO League“.

Virtualus irklavimas: žaidimas ir sveikatingumo skatinimas

„Robotiados“ renginio tema šiais metais – vanduo, todėl technologijų paroda vyko erdvėje „po vandeniu“. Jos metu Kauno technologijos universiteto (KTU) stende buvo galima išmėginti virtualią, su vandeniu susijusią pramogą – virtualų irklavimą.

Virtualus irklavimas sujungia akademinį irklavimą ir virtualią realybę. Pastarosios pagalba irkluotojas nukeliamas į valtį Galvės ežere, Trakuose.  250 metrų distanciją lankytojai galėjo įveikti savo norimu tempu: irkluodami greitai dėl greičiausio laiko arba lėtai mėgaudamiesi vaizdais.

„Pasitelkus virtualios realybės akinius bei treniruoklį, žmogus yra patalpinamas į sumodeliuotą skaitmeninę irklavimo trasą. Jei nuobodu žaisti vienam, yra galimybė žaisti keliems žmonėms vienu metu, interaktyviai matant savo varžovus skaitmeninėje erdvėje. Tokiu būdu ne tik sukuriama kompiuterio ir sporto įvestis, bet ir skatinamas sveikatingumas“, – sako KTU Informatikos fakulteto (IF) studentas Andrius Paulauskas.

Kvietė į dirbtuves šeimoms

„Robotiadoje“ daugiau nei 300 kvadratinių metrų plotą užėmė įvairaus pobūdžio dirbtuvės šeimoms. Atviras kūrybinės inžinerijos dirbtuves šeimoms pasiūlė ir KTU Elektros ir elektronikos fakultetas (EEF) įkurdami „FabLab Kaunas“ – elektros inžinerijos kūrybinių dirbtuvių – erdvę.

„FabLab Kaunas“ komanda vaikus ir jų tėvelius mokė elektronikos komponentų litavimo subtilybių. Kiekvienas dalyvaujantis kūrybinėse inžinerijos dirbtuvėse turėjo galimybę susilituoti savo „FabLab Kaunas“ mirksiuką.

„FabLab Kaunas“ mirksiuko gamyba susideda iš įvairių komponentų litavimo prie plokštės. Entuziastams pateikiama ir paaiškinama „FabLab Kaunas“ mirksiuko litavimo schema. Tai edukacijos priemonė, kurios pagalba mokomasi lituoti ir suprasti atitinkamus elektronikos veikimo principus“, – teigia „FabLab Kaunas“ edukacijų organizatorius Mindaugas Čepėnas.

Robotiadoje – ir pirmakursių robotai

Daugelis suabejotų pirmakursių inžinierių galimybės, tačiau KTU pirmakursiai jau nuo pirmo semestro konstruoja savo robotus ir jų sistemas. Vienas iš tokių jau įgyvendintų projektų yra roboto ranka, kurios detalės atspausdintos 3D spausdintuvu, o sensoriai sukonstruoti pirmakursių studentų rankomis.

„iBot“ – tai roboto ranka, valdoma nuotolinių būdu, kurios kūrėjai KTU EEF robotikos pirmakursiai Vilius Gudelis ir Tomas Jurgelevičius. „iBot“ geba keisti riešo bei rankos pirštų padėtis. Valdymas vyksta užsimovus pirštinę prie kurios pritvirtinti studentų sukonstruoti sensoriai.

„Robotiados“ lankytojų dėmesį prikaustė vietoje piešta šviesos sfera (angl. Persistence of Vision Globe), kurioje specialiai suprogramavus švietė KTU logotipas ir užrašas „Robotiada 2018“.

Anot kūrėjo, KTU EEF automatikos ir valdymo studijų programos pirmakursio Valentino Turčak, pats projektas  gali ne tik išmaniai reprezentuoti universitetą, bet ir atlikti neįprastai atrodančio laikrodžio funkciją, būti eksponuojamas parodose jame atvaizduojant atitinkamą vaizdinę ar tekstinę informaciją.

Pranešimą paskelbė : Mantas Lapinskas, Kauno technologijos universitetas