R. Masiulis: „Lietuvos geležinkeliai“ – susisiekimo sektoriaus inovacijų ir skaitmeninimo lyderiai

Dirbtinio intelekto įdarbinimas, daiktų interneto sistemos diegimas, bepiločių traukinių technologijos pritaikymo galimybių nagrinėjimas, tiek pačiai bendrovei, tiek inovacijų ir technologijų vystytojams svarbaus „Bandymų poligono“ įkūrimas – tai tik dalis AB „Lietuvos geležinkeliai“ diegiamų tarptautinio lygio inovacijų, kurios neatpažįstamai pakeis visą transporto ir logistikos sektorių.

„Sparčiai keičiantis technologijoms, į pramonę skverbiantis skaitmenizacijai ir robotizacijai, „Lietuvos geležinkeliai“ žengia milžinišką žingsnį į priekį. Sumanių transporto sistemų, sukurtų naudojant pažangias informacines ir ryšių technologijas, taikymas neabejotinai turės itin didelę įtaką ne tik pačiai bendrovei, bet ir visos Lietuvos, kurioje transportas yra vienas iš svarbiausių ūkio sektorių, ekonomikai“, – sakė susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Pasak ministro, šiuolaikinė susisiekimo sistemos politika turi remtis ilgalaikiu požiūriu, pagrįstu atsakomybe ateinančioms kartoms, todėl, ją formuojant, daug dėmesio turi būti skiriama tokiems globaliems iššūkiams kaip klimato kaitos problemos, energijos vartojimo veiksmingumo didinimas, judumo paklausos valdymas ir naujų judumo įpročių formavimas.

AB „Lietuvos geležinkeliai“ savo technologijų valdymą ketina sujungti į vieningą sistemą, kurios valdymas būtų patikėtas dirbtiniam intelektui. Per porą metų įmonėje planuojama įdiegti vieną pažangiausių inovacijų pasaulyje, padėsiančią eliminuoti klaidas ir gelbėti žmonių gyvybes geležinkelyje. Sujungus visas AB „Lietuvos geležinkeliai“ technologijas į vieną tinklą planuojama per nuotolį sėkmingai valdyti kritines situacijas, užtikrinti nepertraukiamą paslaugų teikimą, mažinti gedimų tikimybes, užtikrinti aktyvią kibernetinę saugą ir eismo saugumą.

Skaičiuojama, kad investicijos į šį projektą iš viso gali siekti iki 22 mln. Eur, o jo įgyvendinimas užtruks iki 2022 metų. Tačiau jo finansinis efektas – beveik 7 mln. Eur per metus, iš esmės projektui leis atsipirkti ir pasiekti ekonominį naudingumą per 3 metus.

„Lietuvos geležinkelių“ infrastruktūra tampa atvira inovacijų ir technologijų vystytojams. Neseniai bendrovė pristatė naują paslaugą – „Bandymų poligonas“, kuri leis bendrovei geriau pažinti rinką ir betarpiškai įsitikinti geležinkeliams siūlomų produktų ir paslaugų patikimumu, o technologijas ir jų paslaugas siūlantys tiekėjai turės papildomą galimybę išbandyti savo gaminius ar paslaugas praktinėje aplinkoje.

Už šios paslaugos koordinavimą atsakinga bendrovės Inovacijų laboratorija leis technologijas ir jų paslaugas siūlantiems tiekėjams, naudojantis AB „Lietuvos geležinkeliai“ priklausančia infrastruktūra, technika, automatika, ryšiais ir kitais objektais, per iš anksto sutartą laikotarpį, išbandyti paslaugų ar gaminių veiksmingumą praktikoje.  Planuojama, kad ši paslauga „Lietuvos geležinkeliams“ leis ne tik geriau pažinti rinką, išbandyti naujausias technologijas, bet ir pritraukti bendrovei reikalingas technologijas gaminančias kompanijas.

Siekiant susipažinti su pažangiausiais sprendimais, galinčiais padėti bendrovei įveikti ketvirtosios pramonės revoliucijos keliamus iššūkius bei tęsiant bendradarbiavimą su verslu ir mokslo institucijomis, šiuo metu Vilniuje vyksta AB „Lietuvos geležinkeliai“ inicijuota konferencija „Transforming Lithuanian Railways for Industry 4.0“. Konferenciją sudaro 7 renginių ciklas, kurio metu bus aptariamos didžiųjų duomenų (angl. Big Data), skaitmeninio geležinkelių valdymo, išmaniųjų įrenginių, dirbtinio intelekto panaudojimo galimybės ir kt.

Konferencija sulaukė daugiau nei 1500 įmonių dėmesio iš viso pasaulio, pristatyti savo sprendimus Lietuvai atvyko per 60 kompanijų, tarp kurių visame pasaulyje žinomos įmonės, tokios kaip Google, Amazon, Santa Monica Networks, Bentley, Microsoft, Siemens, SAP, Bombardier, Nokia, Huawei, PwC ir kt.

Konferencijos metu šios įmonės pristatys pažangiausius sprendimus, susijusius su dirbtinio intelekto panaudojimo galimybėmis ir robotizacija, , didžiųjų duomenų analitika, skaitmeninių dvynių kūrimu, daiktų internetu, naujos kartos eismo valdymo sistemomis, integruoto planavimo sistemomis, kibernetinio saugumo užtikrinimu. Taip pat bus įvertinamos pažangių sprendimų diegimo galimybės bendrovėje, diegimo kaštai ir nauda.

Tikimasi, kad po renginių ciklo AB „Lietuvos geležinkeliai“ vystys ir diegs pažangius sprendimus, kurie padės įveikti ketvirtosios pramonės revoliucijos keliamus iššūkius ir užtikrins jos strateginį pranašumą rinkoje.

Pranešimą paskelbė: Gintarė Saulytė-Šulgat, LR Susisiekimo ministerija