Psichologė I. Vasionytė: gyvenimo balansas suteikia vidinės ramybės

Dauguma iki pandemijos buvome aktyvūs, produktyvūs ir perspektyvūs, tačiau šiandiena iškėlė dar nepatirtų iššūkių. Todėl dabar, ieškodami gyvenimo balanso, turime ypač susitelkti į kasdienybės pakankamumą – džiaugsmą tuo, kas yra. Tokia būsena atliepia stiprybę įveikti esamus išbandymus ir nusiteikimą grįžti prie senų įpročių, taip pat užtikrina darbingumą, produktyvumą, motyvaciją siekti savo tikslų. Tuo įsitikinusi sveikatos psichologė-psichoterapeutė Ieva Vasionytė priduria, kad pasiekę gyvenimo balansą, jaučiamės ramūs bei galime suteikti ramybės ir aplinkiniams.

 

Siūlo gyventi ne dešimtukui

 

Paklausta, kas yra gyvenimo balansas ir kaip jį pasiekti, I. Vasionytė prisimena palyginimą, nusakantį kasdienybės pusiausvyros esmę. Psichologė kalba apie kiekvieno turimą ribotą energijos kiekį, o visos mūsų veiklos, pašnekovės teigimu, yra tarsi vienu elektros šaltiniu sujungtos lemputės. Jų kiekis priklauso nuo skirtingų ir norimų aprėpti gyvenimo sričių.

„Todėl kažkuriai lemputei skyrę daugiau energijos, kitas priverčiame degti blankiau, nes elektros šaltinis – tik vienas. Tie, kurie nori būti tobuli, jaudinasi negebantys rasti pusiausvyros, dažniausiai, stengiasi būti idealūs, maksimalistai, perfekcionistai. Tačiau visko pasiekti neįmanoma: kiekvienas turime ribotą energijos kiekį, o norėdami vienos srities maksimalaus rezultato, jai skirdami daugiau laiko, atimame tai iš kitų sferų. Taip neadekvatūs lūkesčiai lemia perdegimą – siekdami įžiebti visas lemputes, jas visas ir užgesiname“, – pastebi I. Vasionytė.

Todėl, anot psichoterapeutės, norėdami gyvenimo balanso, turime išskirti prioritetines sritis, kurios šiuo metu svarbesnės. Tuomet beliks susitaikyti, kad kitoms dėmesio bus mažiau. Kita I. Vasionytės siūloma išeitis – tenkintis bendru gyvenimo viduriu, pavyzdžiui, aštuonetu iš dešimties, ir siekti tokio rezultato sveikatos, darbo, tarpasmeninių santykių ar kitose srityse.

„Išlaikydami balansą, užtikriname gyvenimo pakankamumą: pilnatvę ir įkvėpimą dirbti, siekti savo tikslų, džiaugtis santykiais, mėgautis ramybe. Gali būti, kad šią pusiausvyrą  jau buvote užsitikrinę, tačiau šiandien susiduriate su iššūkiais, išderinančiais turėtą ritmą. Tai kelia stresą – natūralią organizmo reakciją į pokyčius. Stresas išskiria kortizolį, adrenaliną, kitus hormonus, kurie ne tik sukelia įtampą, bet ir sukoncentruoja į problemų sprendimą. Nors karantinas švelnėja, vieniems grįžimas bus atokvėpis ir džiaugsmas, kitiems – iššūkis“, – mintimis dalijasi psichoterapeutė.

 

Nauji įpročiai – reikšmingi pokyčiai

 

Psichologė sako – pandemija perbraižo asmeninių vertybių žemėlapį, todėl šiuo metu ypač svarbu susitelkti bei išmokti balansuoti dar sudėtingesnėmis sąlygomis. Todėl ji siūlo vadovautis paprastomis taisyklėmis ir derinti darbą, buitį, aktyvų gyvenimą, kokybiškus santykius bei poilsį.

Praktika rodo, kad baigus darbus reikėtų užverti kompiuterį ir atsipalaiduoti bei ilsėtis. Skirti laiko knygai, meditacijai, išsiruošti pasportuoti lauke ar tiesiog pakalbėti su mylimuoju. Svarbu ir tinkamai išsimiegoti, sveikai maitintis, nepamiršti reguliariai mankštintis. Nors karantinas imamas švelninti, tačiau judėjimo ribojimai išlieka, o tai varžyti kūrybiškumo neturėtų.  Kai nemažai laiko turime leisti namuose, praverstų išradingas jo planavimas. Pavyzdžiui, kiekvienai savaitei galima sugalvoti temą: vieną skirti savarankiškam sportui, kitą – papildomam miegui.

„Darbotvarkė, rutina, fizinis aktyvumas – kertinės dabartinio chaoso suvaldymo sudedamosios. Tačiau nereikėtų galvoti klaidingai: nuo rytojaus pradėsiu gyventi kitaip – sveikai valgysiu, darysiu mankštą, skaitysiu knygas, viską pakeisiu. Tai baigiasi savaite, praleista nauju, intensyviu tempu, kol perdegama ir krentama į duobę, kurioje – jokios motyvacijos. Todėl, pasiryžus pokyčiams, verta žengti palengva“, – sako I. Vasionytė.

Tiems, kuriems vis tik trūksta motyvacijos sportuoti ar rūpintis savimi, išeitį siūlo technologijų gamintojai. Visavertę aktyvaus gyvenimo ir poilsio patirtį kuriantys išmanieji pagalbiniai geba užtikrinti kasdienybės pusiausvyrą bei tinkamą balansavimą šiuo iššūkių nestokojančiu laiku.

„Kokybiškam visaverčiam gyvenimui galima pasitelkti išmaniuosius prietaisus, gebančius sekti miego kokybę, analizuoti fizinį aktyvumą, netgi nuspėti galimus negalavimus. Išmanusis laikrodis šiandien užtikrina gyvenimo balansą, yra ne tik patogus naudoti, bet ir stilingas bei inovatyvus, o precizišką tikslumą lemia dar pažangesnės dirbtinio intelekto valdomos technologijos. Visas šias savybes vienija išmanusis laikrodis „Huawei Watch GT 2e“, išsiskiriantis savo funkcionalumu ir siūlantis net iki dviejų savaičių veikimą be įkrovimo“, – teigia „Huawei“ komunikacijos vadovė Baltijos šalyse Justė Karpavičiūtė.

 

Susiimti į rankas turime patys

J. Karpavičiūtė papildo – pasauliui sulėtinus tempą, būtina skirti laiko sau, nepamirštant turėtų įpročių. Todėl technologijų gamintojas siūlo jungtis prie naujos iniciatyvos.

„Jauni žmonės šiais laikais gyvena beprotišku gyvenimo tempu ir jiems kiekviena minutė yra svarbi. Nors aplinkybės taip susiklostė, kad žmonės daugiau laiko priversti praleisti namuose, jų gyvenimo kokybė ir įpročiai dėl to neturi nukentėti. Būtent dėl šios priežasties „Huawei“ skelbia balanso mėnesį ir nori atkreipti dėmesį į subalansuoto gyvenimo svarbą“, – pabrėžia bendrovės atstovė.

Tai, kad technologijos geba užtikrinti kasdienybės pusiausvyrą bei šiam tikslui reikalingų įpročių formavimą, užsimena ir I. Vasionytė.

„Jei išmanieji pagalbiniai – tikslūs, fiziologinius rodiklius fiksuoja jautriai ir kokybiškai, juos panaudoti gyvenimo balanso ieškojimui galima. Tačiau reiktų nepamiršti konsultuotis su specialistais – medikais, treneriais, kurie padėtų stebėti organizmo veiklą, sureguliuotų fizinį krūvį. Kokybiškos technologijos gali tapti įrankiu sekti savo būklę ir nustačius potencialią problemą, ieškoti būdų jai spręsti“, – mano psichoterapeutė.

J. Karpavičiūtė priduria: išmanieji laikrodžiai tiek pataria, tiek ir paskatina, o stebėdami organizmo pokyčius, signalizuoja būtinybę rūpintis savimi, tačiau ši atsakomybė – naudotojo rankose.

 

Daugiau informacijos: https://consumer.huawei.com/lt/

 

Norėdami gauti reguliarias „Huawei Consumer BG“ naujienas, sekite mus:

Facebook: https://www.facebook.com/huaweimobile/

Twitter: https://twitter.com/HuaweiMobile

Instagram: https://www.instagram.com/huaweimobile/

YouTube: https://www.youtube.com/user/HuaweiDeviceCo 

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/10617746/

 

Susisiekite su mumis:

Justė Karpavičiūtė

„Huawei“ komunikacijos vadovė Baltijos šalyse

juste.karpaviciute@huawei.com

Tel. nr. +370 695 95176

Pranešimą paskelbė: Sandra Paškauskaitė, UAB „INK agency“
Psichologė I. Vasionytė: gyvenimo balansas suteikia vidinės ramybės