Prarasti meno kūriniai: jų dingimo aplinkybės intriguoja
|Ar žinote, kad kasmet yra pavagiama dešimtys tūkstančių meno kūrinių? Prasidėjus karantinui vagystės dar labiau suintensyvėjo, o žymiausiu praradimu turbūt galima įvardinti Van Gogo kūrinį „Spring Garden“, kuris buvo pasisavintas kovo 30 d. – per 167-ąjį dailininko gimtadienį. Mįslingos tokių kūrinių dingimo aplinkybės kelia nerimą, kad visuomenė jų taip ir nebeišvys. Tai paskatino „Samsung“ surengti virtualią dingusių meno kūrinių parodą „Missing Masterpieces“, kurios metu visi yra kviečiami įsitraukti į jų paieškas.
Vien „Interpolas“ yra paskelbęs net 50 tūkstančių meno kūrinių paiešką. Paveikslų dingimo aplinkybės būna išties neįtikėtinos, pavyzdžiui Paul Cézanne paveikslas „View of Auvers-sur-Oise“ dingo 1999-tųjų Naujųjų metų išvakarėse, o jo vagystė buvo išties gerai suplanuota. Vagišiai lipo pastoliais, išdaužė stoglangį, virvinėmis kopėčiomis nusileido žemyn ir priedangą susikūrė susprogdindami dūmų granatą. Skamba tarsi ištrauka iš naujausio Džeimso Bondo filmo scenarijaus, tiesa?
Nemažiau mįslinga ir Barboros Kysilkovos paveikslo „Chloe & Emma“ dingimo istorija. Vagys pademonstravo neįtikėtiną pirštų miklumą viduryje baltos dienos ištraukę net 200 vinių, laikiusių drobę, todėl paveikslo rėmas Norvegijos muziejuje liko kabėti net nepažeistas.
Šios istorijos „Samsung“ paskatino suorganizuoti virtualią „Missing Masterpieces“ parodą. Šiuo projektu siekiama net tik pademonstruoti dingusius meno kūrinius, tačiau taip pat įtraukti visuomenę į jų paieškas. Socialiniai tinklai yra didelė jėga, galinti padėti išspręsti net didžiausius galvosūkius. Tam, kad šedevrų paieška taptų lengvesnė, bendrovė skatina visus meno ir detektyvų mylėtojus socialiniuose tinkluose dalintis savo žiniomis ir teorijomis apie dingusius kūrinius.
„Šiuo sudėtingu laikotarpiu sunku lankyti muziejus, todėl „Samsung“ garsiausius menininkus paveikslus perkėlė į vartotojų namus – „Frame TV“ televizorių ekranus. Taip išjungus televizorių, vietoje įprasto juodo ekrano galima mėgautis nuostabiausių meno kūrinių kolekcijomis. O rinktis tikrai yra iš ko – specialioje meno galerijoje galima rasti ne tik šios parodos paveikslus, tačiau ir garsiausius šedevrus, tokius, kaip „Mona Liza“. Šiuo nauju projektu siekiame ne tik pademonstruoti meno kūrinius, tačiau ir įtraukti vartotojus į įdomias jų paieškas“, – sako Liga Bite, „Samsung Electronics Baltics“ komunikacijos vadovė Baltijos šalims.
Skaitmeninė paroda parengta bendradarbiaujant kartu su žinomu meno nusikaltimų ekspertu ir asociacijos, tiriančios su menu susijusius nusikaltimus (ARCA) įkūrėju, daktaru Noah Charney. Jis tikina, kad dingusių meno kūrinių paiešką galima prilygini dėlionei, o socialiniai tinklai yra puiki priemonė surinkti visas detales į vieną vietą.
„Užuominas galima rasti bet kur, pradedant nuo prieštaringų straipsnių žiniasklaidoje, iki diskusijų „Reddit“ forume. Informacijos gausa gali priblokšti. Visuomenės įsitraukimas ir socialiniai tinklai yra galinga jėga, todėl tikimės, kad šios priemonės prisidės prie paieškų. Jau esame įsitikinę, kad iš pirmo žvilgsnio nekalta užuomina socialiniuose tinkluose padėjo išspręsti bylą“, – sako „ARCA“ įkūrėjas Noah Charney.
Pranešimą paskelbė: Rūta Pauliukonytė, UAB „Publicum”