Nuo maisto dienoraščių iki daržo bute: kaip išmaniosios technologijos gali padėti maitintis sveikiau?
|Vėstantys orai ir artėjantis ligų sezonas priverčia dažniau susimąstyti apie savo sveikatą, o norint būti žvaliems ir energingiems, itin svarbu pilnavertė, subalansuota mityba. Įvairūs išmanūs įrenginiai suteikia vis daugiau galimybių patogiau, lengviau formuoti sveikos gyvensenos įpročius. „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas straipsnyje pataria, kokius išmanius sprendimus verta naudoti norint maitintis sveikiau.
„Nors dažnai manoma, kad sveikai maitintis sudėtinga: reikia priimti radikalius sprendimus, skirti tam daug laiko ar pinigų, skaitmeniniame amžiuje formuoti sveikos gyvensenos įpročius yra kur kas paprasčiau nei atrodo. Išmaniosios technologijos leidžia nesudėtingai pakeisti savo mitybą pradedant nuo mažų žingsnių, tokių kaip kalorijų skaičiavimas, išgerto vandens kiekio stebėjimas ar daržo bute įrengimas“, – sako Martynas Vrubliauskas, „Bitės Profas“, dirbantis Vilniaus „Akropolyje“ esančiame „Bitės“ salone.
Išmanieji namai: daržas ant palangės ir savarankiškas grilius
Net 55 proc. viso pasaulio populiacijos gyvena miestuose ir neturi žemės sklypo, kuriame galėtų užsiauginti šviežių produktų. Naujausios technologijos ir čia bando taisyti padėtį. Estijos kompanijos „Click & Grow” įkūrėjas Mattias Lepp sukūrė išmaniuosius daržus, kuriuose smulkias daržoves ir įvairius žalumynus galima auginti 365 dienas per metus.
„Įkvėpimo tokiam išradimui jis sėmėsi stebėdamas NASA ataskaitas apie bandymus kosmose auginti įvairiausius augalus. Toks daržas pats pasirūpina šviesa, laistymu ir netgi trąšomis. Turėdami tokį darbo ir pastangų nereikalaujantį įrenginį, galėsite visuomet patiekalus pagardinti prieskoninėmis žolelėmis, lapinėmis ar kitomis smulkiomis daržovėmis“, – pasakoja „Bitės Profas“.
Na, o jei esate žmogus, visiškai neturintis laiko gaminti namuose ir vis dažniau mikrobangų krosnelėje šildantis parduotuvėje paruoštą vakarienę, būtent jums buvo sukurtas savarankiškai veikiantis grilius. Ryte įdėję į jį gabalėlį lašišos ir nustatę valandą, kada grįžtate namo, vakarienę rasite garuojančią ant stalo. Valdyti šį įrenginį per mobiliąją programėlę galėsite iš bet kur. Net keliaudami namo iš kito Lietuvos miesto. Populiariausias išmanusis grilis – „Cinder Sensing Cooker“.
Mobiliosios programėlės: nuo badavimo iki maisto dienoraščio
Šiuo metu tarp populiariausių išmaniųjų programėlių telefonams galima rasti daugybę, skirtų protarpiniam badavimui (angl. intermittent fasting). Protarpinis badavimas – tai pastaruoju metu itin išpopuliarėjęs mitybos režimas, kuomet išlaikomas tam tikras laiko intervalas be maisto. Jis reikalauja įsipareigojimo, griežto planavimo ir sugebėjimo atsispirti pagundoms.
„Kai jau nuspręsite, kuris protarpinio badavimo režimo tipas jums patogiausias, teliks išsirinkti vieną iš daugelio programėlių. Jų pagalba galėsite sekti savo nuotaikos pokyčius ar svorį, gausite priminimus, kada prasideda ir baigiasi nevalgymo periodas“, – pataria „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Pasak M. Vrubliausko, populiariausios protarpinio badavimo mobiliosios programėlės: „Fastient“ („iOS“ ir „Android“), „BodyFast“ („iOS“ ir „Android“), „Vora“ („iOS“ ir „Android“). Pavyzdžiui, „Fast Habit“ („iOS“ ir „Android”) „pro“ versija, kuri suteiks priėjimą prie savo rezultatų išsamaus sekimo visam gyvenimui kainuoja tik 3.19 Eur.
Norėdami jaustis geriau ir būti sveiki, pasinaudokite dietologų patarimu fiksuoti, ką valgote kiekvieną dieną. Tam tikslui į savo mobilųjį telefoną M. Vrubliauskas pataria atsisiųsti mobiliąją programėlę. Daugelis jų teikia ir kalorijų skaičiavimo, mitybos plano sudarymo ir kt. funkcijas. Populiariausios maisto dienoraščio programėlės: „Nutrients“ („iOS“), „MyFitnessPal“ („iOS“ ir „Android“), „Calorie Counter“ („iOS“ ir „Android“) ir „Nutrition Facts“ („Android“).
Išmaniosios gertuvės ir kalorijas skaičiuojančios svarstyklės
Sveikos mitybos įpročius formuoti padeda ne tik mobiliosios programėlės, bet ir išmanieji kasdieniai įrenginiai. Jei anksčiau į programėlę išgerto vandens kiekį turėjote suvesti ranka, dabar apie troškulį primena pati gertuvė.
„Sujungę gertuvę su išmaniuoju telefonu, galėsite sekti, kiek rekomenduojamo vandens kiekio išgeriate per dieną. Jei pamiršite atsigerti, užsidegs gertuvėje įtaisyta speciali šviesa. Tai ne tik naudingas, bet ir smagus išradimas, paversiantis vandens gėrimą nenuobodžiu įpročiu. Šiuo metu populiariausios išmaniosios gertuvės: „Equa“ („iOS“ ir „Android“) ir „Hidrate Spark“ („iOS“ ir „Android“)“, – rekomenduoja „Bitės Profas“.
Norintiems sveikai maitintis ar sportuojantiems svarbu skaičiuoti kasdien suvartojamų kalorijų skaičių. Tam buvo sukurtos išmaniosios svarstyklės: „Nuo vieno iki kelių tūkstančių produkto savo atmintyje turintis įrenginys perima iš jūsų produkte esančių kalorijų, vitaminų ir kitų naudingų medžiagų skaičiavimą. Tereikia ant svarstyklių uždėti produktą, surasti jį sistemoje ir aparato ar telefono ekrane gausite visą reikalingą informaciją“, – tvirtina M. Vrubliauskas. Pavyzdžiui, gamintojas „Vitamix“ siūlo išmaniąsias svarstykles, kurios suteikia galimybę ne tik sverti produktus, tačiau leidžia kartu susinchronizuotoje mobiliojoje aplikacijoje planuotis maisto prekių sąrašą, siūlo išbandyti naujus receptus ir t.t.
Daugiau išmanios mitybos sprendimų galite sužinoti iš didžiųjų miestų „Bitės“ salonuose įsikūrusių „Bitės Profų“. Išmaniųjų technologijų ekspertai konsultuoja nemokamai nepriklausomai nuo to, kokio tinklo paslaugomis naudojatės. Daugiau naudingų patarimų ir įdomių naujienų ieškokite „Bitės Profų“ puslapyje https://www.bite.lt/profai.
Pranešimą paskelbė: Eglė Girdauskaitė, UAB „Gravitas Partners”