Kriptovaliutų kasimas – vis dar pelninga, bet rizikinga veikla

Kriptovaliutų bumas atslūgo, tačiau jas kasančios (angl. mining) vaizdo plokštės toliau ūžia – ši veikla tebėra pelninga, svarbiausia žinoti, kada ir kokius virtualius pinigus verta išgauti. Anot šios srities ekspertų, tuo užsiimti galima ir namuose, tačiau labiau įsigilinę žmonės naudojasi profesionaliais sprendimais. Žinoma, čia ir rizikos daugiau.

„Paprasto nešiojamojo kompiuterio ar netgi žaidimams skirto stacionaraus kompiuterio skaičiavimo galios dažniausiai nepakaks, norint iškasti bent kiek reikšmingą kiekį kriptovaliutos. Todėl net namuose tuo norintys užsiimti žmonės turėtų suprasti, kad tam reikia galingų, specializuotų kompiuterių. Tokiu atveju kriptovaliutų, kurias apsimoka kasti, visuomet yra, tik jų kaina neretai būna dinamiška, svyruojanti, todėl gali būti sunkoka apsispręsti, kam verta patikėti skaičiavimo išteklius ilgesniam laikotarpiui“, – sako technologijų entuziastas, edukacinio projekto Kriptovaliutos.lt įkūrėjas Povilas Goberis.

Anot jo, šiuo metu vis dar apsimoka kasti eterį (Ethereum), taip pat „CryptoNight“ maišos algoritmą ar jo modifikacijas naudojančias kriptovaliutas, tokias kaip Monero, Loki ir BitTube. Visgi daug ką lemia ne tik virtualios valiutos vertė, bet ir turima techninė įranga, elektros energijos sąnaudos, pritaikyti optimizavimo sprendimai. Kiekvienu atveju įvertinti galimybes gali padėti specializuotos skaičiuoklės, tokios kaip Whattomine.com arba Coinwarz.com.

Beje, net jei šiandien kokią nors kriptovaliutą kasti nėra finansiškai naudinga, ateityje situacija gali pasikeisti. Ir atvirkščiai: šiandien pelningai kasami virtualūs pinigai ateityje gali nuvertėti. Todėl, prieš priimant ilgalaikius sprendimus, derėtų įvertinti kriptovaliutos ateities perspektyvas: susipažinti su projekto aprašymu, pasidomėti jo kūrėjais ir vystytojais, iškeltais tikslais ir vizija. Siekdami didesnio pelno ateityje, kai kurie kriptovaliutų kasėjai naudoja kaupimo strategiją, kuri turi ir savo pavadinimą – HODL (nuo angliškojo hold).

Kriptovaliutų kasimu galima užsiimti ne tik namuose, bet ir prisijungus prie specializuotų grupių, vadinamųjų „fermų“. Ne viena jų yra ir Lietuvoje. Tiesa, pastaruoju metu šių fermų plėtra yra sulėtėjusi, o kai kurios apskritai nutraukė veiklą ir parduoda įrangą. Taigi iš vienos pusės šiuo metu yra palankus metas įsigyti kriptovaliutų kasimo kompiuterių, visgi rizika negauti pelno išlieka.

„Tikėtina, kad stambesnės kriptovalutų kasimo fermos nenoriai į savo ratą priims naują dalyvį, turintį vos vieną ar kelias vaizdo plokštes. Jos greičiausiai jums pasiūlys įsigyti tam tikrą kiekį skaičiavimo galios arba išsinuomoti vietą jūsų turimam arba per fermą įsigytam specialiam kriptovaliutų kasimo kompiuteriui. Pagrindinis jungimosi prie kriptovaliutų fermos privalumas yra tas, kad savo namuose nereikia laikyti griozdiško kompiuterio, kuris ne tik skleidžia triukšmą, bet ir šilumą, sausina orą. Taip pat nuo Jūsų pečių nukristų ir įrangos priežiūros našta. Žinoma, tokios paslaugos kainuoja“, – kalba P. Goberis.

Taip pat egzistuoja kasimo debesyje (angl. cloud mining) paslaugas teikiančios kompanijos, tokios kaip Genesis-mining.com ir Hashflare.io. Jos nuomoja įvairių kriptovaliutų kasybos galią, tačiau jų klientai neįgyja jokių nuosavybės teisių į aparatinę įrangą. Visgi kaina už kasimo galios vienetą šiose kompanijoje paprastai yra kur kas didesnė nei kitur rinkoje, o sutartyse būna įrašytas punktas, teigiantis, kad kriptovaliutų kasybai tapus nuostolingai, kontraktas nutraukiamas anksčiau laiko. Tokiu būdu šios kompanijos apsisaugo nuo kriptovaliutų kainų svyravimų ir galimo nuostolio.

Kriptovaliutų prekybos platformos „Luno“ vadovė Rytų Europos regione Magdalena Gołębiewska pastebi, kad kriptovaliutų kasimas yra sudėtinga ir rizikinga veikla, todėl prieš jos imantis derėtų įsigilinti į šią sferą. Prieš investuojant į specializuotą įrangą ar jungiantis prie fermos ji pataria pirmiausia paeksperimentuoti naudojant asmeninį kompiuterį ar ne itin galingą specializuotą kompiuterį ir išmėginti įvairius algoritmus, įvertinti pelningumą.

„Bet kokiu atveju, vien noro ir įrangos ketinant užsiimti šia veikla neužtenka – reikia ir specifinių žinių, įgūdžių. Tai ne kiekvienam, tačiau tikintys šviesia kriptovaliutų ateitimi gali pasinaudoti ir kitais būdais jų gauti. Pavyzdžiui, įsigyti jų pasinaudojant specializuotomis platformomis, – sako M. Gołębiewska. – Daug žmonių virtualius pinigus, tokius kaip bitkoinai ar eteris, traktuoja kaip ilgalaikę investiciją, tačiau nuspėti jų ateitį sudėtinga. Tai lemia ne tik žmonių ir investuotojų pasitikėjimas, ekosistemos dydis ir augimas, bet ir valdžios bei finansinių institucijų požiūris, teisinis reguliavimas bei kiti dalykai.“

Apskritai kriptovaliutų kasyklų pelningumas pastaruoju metu yra sumažėjęs, bet situacija gali pasikeisti ateityje, jeigu jų kasamų kriptovaliutų kaina augs. Dalis kriptovaliutų kasėjų savo veiklą nutraukė, todėl kasimo sudėtingumas, lemiantis galimybę iškasti tam tikrą kiekį kriptovaliutos, sumažėjo. Dėl šios priežasties veiklos nestabdantys kasėjai iškasa vis daugiau kriptovaliutos ir tokiu būdu gauna arba, tikėtina, gaus papildomas pajamas, bent iš dalies kompensuosiančias kainų kritimą.

Pranešimą paskelbė: Sonata Židlinskaitė, Fabula Hill+Knowlton Strategies