Kontaktiniai lęšiai netolimoje ateityje
|Prieš šimtą metų, jai kažkas būtų pasakęs akinių nešiotojams, jog bus galima įsidėti lęšį į akį ir jį išnešioti visą dieną ar net visą mėnesį, tai tikrai niekas nebūtų patikėjas. Šiandien kontaktiniai lęšiai kuriuos galima nešioti dieną ir naktį jau nieko nebestebina.
O jeigu papasakočiau apie kontaktinius lęšius, kurie matuoja cukraus kiekį kraujyje? Šiandien dar skamba nevisai įtikinamai. Tačiau sergančių diabetu laukia dideli pokyčiai. GoogleX, Gogole akinių kūrėjai, sukūrė naują produktą: kontaktinius lęšius, kurie geba matuotikraujo cukraus kiekį per išsiskiriančias ašaras. Pirmą kartą “Brian Otis” ir “Babak Parviz” papasakojo apie tai Googlo blog’e.
Viskas atrodo taip: kontaktiniame lęšyje yra įmontuotas gliukozės matavimo sensorius ir mikro procesorius. O už procesoriaus įmontuota antena, kuri yra dar plonesnė už plauką. Tuomet sensorius stebi gliukozės lygį ašarose. Sensorius kas sekundę gali nuskaityti ir per anteną persiųsti duomenis į išorinį įrenginį.
Ši technologija leidžia stebėti insulino lygį visą dieną ir nebereikia atlikti dūrių ir matuoti cukraus lygį iš kraujo. Testiniai dūriai kartais gali būti nemalonūs ar skausmingi. O jeigu dažnai keliaujate, dirbate ilgomis pamainomis ar ilgai miegate, gali būti sudėtinga atlikti kraujo cukraus lygio matavimus reguliariai. Todėl, šie naujos kartos lęšiai gerokai supaprastins gyvenimą cukrinį diabetą turintiems pacientams.
“Bian Otis” taip pat dirba prie mikroskopinės LED lemputės, kuri bus įmontuota į kontaktinį lęšį ir bus matoma tik lęšio savininkui. Lemputė galėtų keisti savo spalvą ir taip informuoti pacientą apie pasikeitųsi cukraus lygį kraujyje. Įgyvendinus šią technologija būtų galima atsisakyti antenos įmontuotos lęšyje, bei išorinio įrenginio. Tuomet lęšio konstrukcija iš dalies dar supaprastėtų.
Dar neaišku ar tokių kontaktinių lęšių receptą galės išrašyti bet kuris oftalmologas ar receptas bus išrašomas tik po specialių tyrimų. Tačiau bus įdomu stebėti kaip Google kompanija bendradarbiaus su kontaktinių lęšių gamintojais. Ir ar jiems pavyks šią technologiją išpopuliarinti taip, kaip dabar yra įprasti kontaktiniai lęšiai.
Informacija paimta iš Lęšiukas.lt