Kaip tinkamai paruošti stogą žiemos sezonui?
|Tinkamai pritvirtintas stogas – ramybės ir rūpesčių nebuvimo garantija žiemą. Šis metų laikas – itin reiklus laikotarpis, kai stogo dangą veikia daugybė žalingų išorinių veiksnių – drėgmė, vėjas, žema lauko temperatūra. Būtent todėl verta iš anksto pagalvoti apie stogo iš metalinių čerpių paruošimą žiemai ir išvengti daugybės rūpesčių bei išlaidų, susijusių su nesandariomis stogo dangomis ar pratekančiais latakais.
Stogas iš metalinių čerpių: kaip jį paruošti žiemai?
Žiemą stogo dangas veikia ypač nepalankios oro sąlygos, dėl kurių kai kurie stogo elementai gali būti net gi sugadinti. Užšalimas ir atlydis, sniegas ir lietus, stiprus vėjas, labai žema temperatūra ar didelis saulės poveikis ankstyvą pavasarį – visa tai gali neigiamai paveikti mūsų metalinių stogo čerpių būklę, ypač kai stogas yra senas. Todėl dar prieš pirmąjį sniegą verta pasirūpinti stogo paruošimu žiemai, t.y., patikrinti stogo sandarumą, nuvalyti stogą ir pasirūpinti latakais, pasirūpinti visais iki tol atsiradusiais stogo pažeidimais.
Kaip patikrinti stogo sandarumą?
Net ir geriausia stogo danga negarantuos 100% sandarumo, jei ji bus netinkamai paklota. Todėl metalinių čerpių klojimą visada reikėtų patikėti profesionalų komandai. Žymiausi stogo dangų gamintojai rekomenduoja kartą per metus atlikti stogo nuolydžio patikrą. Geriausia tokius darbus perduoti stogų dengimo įmonei, turinčiai tokių paslaugų teikimo patirties. Patikrinti sandarumą ypač svarbu, kai mūsų stogas nebėra ,,pirmoje jaunystėje” ir jo eksploatacijos metu galėjo atsirasti problemų su netinkamu stogo sandarumu, taip pat mikropažeidimų, vandens prasisunkimo po stogu. Drėgmė po stogo konstrukcija gali sukelti sunkiai išsprendžiamą pelėsių ir grybelių problemą. Patikrinimo metu specialistai patikrins tam tikrų stogo konstrukcijos elementų sandarumą.
Kaip paruošti metalinių čerpių stogą žiemai?
Kitas stogo paruošimo žiemai etapas – metalinės stogo dangos valymas nuo nešvarumų, samanų ir šiukšlių. Didžiąją dalį nepageidaujamų elementų nuo stogo nuplauna lietus, tačiau po ypač audringos vasaros ar intensyvaus šildymo sezono ant stogo gali nusėsti daug stogo problemas galinčių sukelti veiksnių. Susiklosčius tokiai situacijai, stogo skarda gali būti nuvalyta minkštu šepečiu, o pasitelkus slėgį ir nuplauta vandeniu. Esant itin dideliems nešvarumams, galite naudoti specialią priemonę. Jeigu neturime tinkamos technikos ir nesame tikri savo galimybėmis, stogo valymą verta pavesti profesionalams.
Kaip išvalyti stogo latakus?
Rudenį verta pasirūpinti ir stogo latakų išvalymo darbais. Pasibaigus sezonui, nuvalykite juos nuo lapų, šakelių, samanų ir kitų šiukšlių, susikaupusių per metus. Tai leis tinkamai nutekėti lietaus vandeniui rudenį bei tirpstančiam sniegui žiemą ir apsaugoti namo fasadą nuo užliejimo. Šį darbą galite be vargo atlikti ir patys, tereikia tinkamų kopėčių.
Stogo apsauga artėjant žiemai
Metalinės stogo dangos, vadovaujantis gamintojo rekomendacijomis, turėtų būti prižiūrimos kartą per metus. Tačiau jei atliekant stogo paruošimo žiemai darbus pastebime dangos pažeidimus, šias vietas būtina apsaugoti specialiomis priemonėmis, kad būtų išvengta tolesnio stogo dangos gadinimo ir korozijos atsiradimo. Nuostolių gali sukelti stiprūs vėjai, netinkamas ledo bei sniego pašalinimas arba dešimtmečius trunkantis besikeičiančių oro sąlygų poveikis. Skarda paprastai yra padengta specialia danga, apsaugančia nuo korozijos, tačiau ilgai naudojant, natūralu, kad gali anksčiau ar vėliau būti pažeista.