„Instagram“ švenčia 10-ies metų gimtadienį: kaip keitėsi viena populiariausių programėlių pasaulyje?

Prieš 10 metų pasaulį išvydo šiandien visame pasaulyje puikiai žinomas socialinis tinklas „Instagram“. Startavęs kaip nuotraukų dalijimosi programėlė, dabar jis užaugo iki daugiau nei 1 mlrd. aktyvių vartotojų turinčios platformos. Šiandien tai ir vienas populiariausių komunikacijos kanalų, per metus iš reklamos sugeneruojantis daugiau nei 17 mlrd. eurų. Kokia socialinio tinklo „Instagram“ sėkmės paslaptis pasakoja „Bitės Profė“ Agnė Adomaitytė.

„Šiandien „Instagram“ platformoje žmonės ne tik dalinasi savo nuotraukomis, bendrauja su draugais, bet ir semiasi naujų idėjų bei įkvėpimo. Taip pat tai puiki vieta verslams didinti savo žinomumą, o tūkstantines ar net milijonines sekėjų gretas subūrusiems nuomonių lyderiams – užsidirbti milijonus. Pavyzdžiui, pasaulinio lygio žvaigždžių, tokių kaip futbolininkas Cristiano Ronaldo ar modelis Kylie Jenner vieno įrašo kaina šiuo metu siekia apie 850 tūkst. eurų“, – pasakoja „Bitės Profė“.

Milijonas vartotojų vos per du mėnesius

„Instagram“ įkūrėjai Kevin Systrom ir Mike Krieger pasiūlė pavadinimą „Codename“ naujam socialiniam tinklui, tačiau prieš oficialiai pristatant programėlę vartotojams, idėja buvo atmesta. Naujasis pavadinimas gimė sujungus su terminus: „instant“ (liet. momentinis) ir „telegram“ (angl. telegrama). Pirmąją nuotrauka, įkelta į socialinį tinklą, tapo vieno iš platformos įkūrėjų įamžintas benamis šuo prie užkandinės Meksikoje.

Nauja programėlė itin greitai išpopuliarėjo: jau pirmą dieną jos vartotojų skaičius pasiekė 25 tūkst., o po dviejų mėnesių išaugo iki milijono. „Instagram“ turėjo milžinišką potencialią ir tą puikiai suprato socialinis tinklas „Facebook“, kuris nepraėjus nė dviem metams po starto įsigijo šią platformą už 1 mlrd. JAV dolerių (apie 850 mln. eurų).

„Pradžioje socialinio tinklo įkūrėjai daugiausia dėmesio skyrė mobiliajai fotografijai. Didelis įkvėpimas jiems buvo tuo metu rinkoje populiari programėlė „Hipstamatic“, siūliusi paprastas nuotraukų redagavimo priemones, pavyzdžiui, įvairius filtrus. Tačiau ji nesuteikė galimybės užfiksuotais vaizdais dalintis su draugais – čia įkūrėjai ir įžvelgė didžiausią potencialą. Taigi, sujungus mobiliąją fotografiją su socialinio tinko galimybėmis gimė „Instagram“, – pasakoja „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertė.

Gyvenantys iš „Instagram“

Bene daugiausiai dėmesio susilaukianti tema kalbant apie socialinį tinklą „Instagram“ – nuomonės lyderiai arba influenceriai. Galima juos mylėti, galima jų nekęsti, bet tiesa yra ta, kad jų daroma įtaka socialinių tinklų vartotojams yra didžiulė. Dėl to, kad produktas ar prekė atsirastų nuomonės lyderių įraše ar istorijoje, verslai pasiryžę mokėti didelius pinigus. Šiandien socialiniame tinkle „Instagram“ skaičiuojama daugiau nei pusė milijono mega, makro, mikro arba nano lygių influencerių.

„Influencerių komunikacija „Instagram” platformoje yra patraukli verslams, nes leidžia greitai ir efektyviai pasiekti savo tikslinę auditoriją. Socialinio tinklo galimybės, suteikia naujų įrankių reklamą pateikti kūrybiškai ir organiškai. Su įrašais iš kasdienybės persipynęs turinys vartotojams dažnai yra patrauklesnis, todėl ir pati reklama juos gali erzinti mažiau“, – sako A. Adomaitytė.

Populiariausi influenceriai Lietuvoje šiandien jau yra subūrę šimtatūkstantines gerbėjų armijas: pavyzdžiui, Karolina Meschino – 335 tūkst., Naglis Bierancas –  274 tūkst. Didžiųjų influencerių Lietuvoje įrašas socialiniame tinkle gali kainuoti daugiau nei statistinis lietuvis uždirba per mėnesį. Tuo metu pasaulinio lygio garsenybes seka milijonus vartotojų. Daugiausia sekėjų turi futbolininko Christiano Ronaldo paskyra (211 mln.), antroje vietoje – dainininkė Ariana Grande (179 mln.), o trečioje – aktorius Dwayne Johnsonas (177 mln.). Už vieną įrašą jie uždirba apie milijoną JAV dolerių (850 tūkst. eurų).

Ant kulnų minantis konkurentas

Socialinį tinklą „Instagram“ jau kuris laikas sparčiai vejasi tik prieš dvejus metus sukurtas ir šiemet populiariausia programėle pasaulyje pripažintas „TikTok“, jau turintis 800 mln. aktyvių vartotojų. Vis tik panašu, kad „Instagram“ pavyko rasti būdą, kaip atsilaikyti prieš konkurentą – sukūrė jo kloną.

„Liepą „Instagram” oficialiai pristatė funkciją – „Reels”, kuri yra beveik identiška „TikTok“. Tai galimybė kurti smagius, 15-kos sekundžių vaizdo įrašus ir dalintis jais panašiai kaip įprastais „Instagram” įrašais. Šiandien „Instagram Reels“ gali naudotis daugiau nei 50 šalių vartotojai, o nuo rugsėjo pradžios ši naujiena tapo prieinama ir lietuviams“, – pasakoja A. Adomaitytė.

Nors „TikTok“ šiuo metu išgyvena milžinišką pakilimą, kai kuriose šalyse kyla nuogąstavimų dėl programėlės renkamų vartotojų duomenų saugumo. Vis tik socialinio tinklo populiarumui Lietuvoje tai įtakos nepadarė – šiemet „TikTok“ naudojimas lyginat su pernai išaugo net 61 proc., rodo „Bitės“ tinklo duomenys.

Ko laukti toliau

Per 10 metų „Instagram“ išmoko puikiai prisitaikyti prie greitai besikeičiančių vartotojų poreikių ir žaibiškai reaguoti į konkurentų veiksmus. Tai geriausiai įrodo vis dar augantis aktyvių vartotojų skaičius ir kasmet diegiamos naujos funkcijos, kuriomis greitai pradeda naudotis tiek vartotojai, tiek ir žinomumo siekiantys verslai.

„Šiemet „Instagram“ turi paruošęs tikrai nemažai staigmenų, prie kurių atsiradimo ženkliai prisidėjo metų pradžioje prasidėjęs karantinas. Išaugus virtualus bendravimo poreikiui, socialinis tinklas sukūrė alternatyvą tokioms bendravimo platformoms kaip „Zoom“, „Microsoft Teams“. Tai – „Messenger Room“ funkcija, leidžianti vartotojams dalyvauti vaizdo konferencijose nuotoliniu būdu. Taip pat „Instagram Guides“, kuriame savo sričių profesionalai dalinasi sveikatos ir kitais sveikos gyvensenos patarimais. Šios naujos funkcijos prieinamos ir Lietuvoje“, – pasakoja „Bitės Profė“.

Taip pat „Instagram“ daug dėmesio skiria ir vieno didžiausių savo tikslų – pirkinių kanalo – įgyvendinimui. Socialiniam tinklui žengus vieną didžiausių žingsnių elektroninės prekybos vystymo link, netrukus visose šalyse bus įdiegta „Instagram Shopping“ funkcija, kurios tikslas yra leisti verslams kurti elektronines parduotuves, o vartotojams – ieškoti prekių pagal kategorijas ir pirkti tiesiogiai.

Daugiau įdomybių apie socialinį tinklą „Instagram“ galite sužinoti iš didžiųjų miestų „Bitės“ salonuose įsikūrusių „Bitės Profų“. Išmaniųjų technologijų ekspertai konsultuoja nemokamai nepriklausomai nuo to, kokio tinklo paslaugomis naudojatės. Daugiau naudingų patarimų ir įdomių naujienų ieškokite „Bitės Profų“ puslapyje https://www.bite.lt/profai.

Pranešimą paskelbė: Eglė Girdauskaitė, UAB „Gravitas Partners”
„Instagram“ švenčia 10-ies metų gimtadienį: kaip keitėsi viena populiariausių programėlių pasaulyje?