„Huawei“ atstovas: Europa rizikuoja prarasti galimybę rungtyniauti dėl technologijų lyderės vardo
|Komentuoja Abraham Liu, „Huawei“ vice prezidentas Europos regione ir vyriausiasis atstovas santykiams su Europos Sąjungos institucijoms
Ilgus amžius laikyta pasaulio mokslo ir atradimų centru, vystantis kitiems regionams Europa užleido vienvaldės inovacijų lyderės pozicijas ir iki šiol yra besivejančios vaidmenyje. Vis dėlto, pasak „Huawei“ vice pezidento Europos regione Abraham Liu, Europos technologijų progreso ateitis yra kaip niekada dideliame pavojuje dėl Jungtinių Amerikos Valstijų taikomos imperialistinės politikos.
Planuoja plėtrą Europos regione
Viena didžiausių pasaulyje informacinių ir ryšių technologijų tiekėjų „Huawei“, dažnai yra klaidingai laikoma išskirtinai Kinijos verslu. Nors kompanijos pagrindinė būstinė yra šioje valstybėje, jos veikla vykdoma 170 skirtingų šalių ir regionų. Pastaruoju metu bendrovė ypač daug dėmesio sutelkė į Europos žemyną, kuriame tikisi savo veiklą vykdyti taip, kad iš šio bendradarbiavimo naudos gautų abi pusės ir visuomenė plačiąja prasme.
Geriausias to pavyzdys – nauja belaidžio ryšio įrangos gamykla Prancūzijoje. Į šį objektą esame numatę investuoti 200 milijonų eurų ir tiesiogiai sukurti 500 gerai apmokamų darbo vietų, be to, tiekimo grandinėje bus stengiamasi kliautis Europiniais partneriais, taip dar labiau skatinant technologinį Europos konkurencingumą ir išvengiant galimų įrangos saugumo grėsmių. Ekspertai skaičiuoja, kad ši 4G ir 5G infrastruktūros gamykla Prancūzijoje per metus sukurs vieno milijardo eurų vertės produktų, kurie pirmiausia bus tiekiami klientams visoje Europoje.
Kita vertus, šis projektas nėra vienintelė didėjančių veiklos apimčių senajame žemyne iliustracija. 2020 m. „Huawei“ planuoja Europoje įdabinti 15 proc. daugiau darbuotojų nei pernai, o bendrovės išlaidos per ateinančius trejus metus šiame regione išaugs beveik 50 proc. Vienu geriausių darbdavių tituluojama telekomunikacijų lyderė į Europos šalių biudžetą jau yra sumokėjusi 1,8 milijardo eurų mokesčių, o didėjančios investicijos ir į darbuotoją orientuotų darbo vietų kūrimas tik dar labiau prisidės prie mūsų regiono ekonomikos skatinimo.
Nukentės ir verslas, ir eiliniai vartotojai
Tačiau Europos žemyno gerovei grėsmę kelia imperialistinė Jungtinių Amerikos Valstijų politika. Neseniai pristatyta JAV administracijos „Švarių tinklų“ iniciatyva siekiama iš JAV ir jos sąjungininkių, kurių absoliuti dauguma yra Europos valstybės, ryšio infrastruktūros pašalinti nepatikimų tiekėjų įrangą. Ši programa motyvuota grėsme Jungtinių Valstijų nacionaliniam saugumui, nors tokia grėsmė niekada nebuvo pagrįsta jokiais įrodymais ir yra paremta tik abejotinos reikšmės spekuliacijomis bei įtarimais. O tai, kad ši programa nukreipta tik prieš Kinijos gamintojus, rodo, kad toks sprendimas – tik platesnės geopolitinės JAV dominavimo technologijų pasaulyje politikos dalis.
„Švarių tinklų“ iniciatyva Europoje suskaldys telekomunikacijų įmones ir vyriausybes, priversdama rinktis, kuria pusę palaikyti, bei apribos rinkos galimybes, sukurdama teisinio reguliavimo neaiškumą. „Huawei“ Senajame žemyne turi daugybę tiekėjų, kurie dėl JAV politikos nebegalės bendradarbiauti su kompanija, kas tiesiogiai pakenks Europos technologijų pramonės konkurencingumui, o svarbiausia – nepriklausomybei, taip atveriant duris amerikiečiams į visišką IT sektoriaus dominavimą.
Vis dėlto liūdniausia yra tai, jog dėl Jungtinių Valstijų plano tiesiogiai nukentės eiliniai europiečiai. Oksfordo analitikų skaičiavimais, apribojus „Huawei“, vieno pagrindinių 5G įrangos gamintojų, prieigą prie Europos rinkos, 2023 metais 5G ryšiu visoje Europoje galės naudotis 56 milijonais mažiau žmonių. Žvelgdami į Lietuvai skirtą prognozę, matome ne ką mažiau įspūdingus skaičius – „Huawei“ negalint lygiavertiškai konkuruoti su kitais tiekėjais, mūsų šalyje 2023 metais prieigą prie 5G tinklo turėtų 200 tūkstančių mažiau asmenų – maždaug tiek, kiek gyventojų turi Klaipėdos miestas.
Siekia lygių galimybių visiems
Kaip ir kiekviena tarptautinė technologijų kompanija, norėtume, kad mums galiotų tokie patys principai kaip ir mūsų konkurentams – pasaulinės taisyklės, bendri standartai, laisvos rinkos ir sąžininga konkurencija. To siekiame aktyviai rodydami pavyzdį kitiems rinkos žaidėjams, kviesdami juos prisijungti prie standartizuoto Tinklo įrangos saugumo užtikrinimo schemos (NESAS) patikrinimo, kuris prieš kelias savaites saugia bei patikima pripažino ir „Huawei“ įrangą.
NESAS standartizuotas kibernetinio saugumo įvertinimo mechanizmas buvo sukurtas bendradarbiaujant su GSM Asociacija (GSMA), septynias nacionalines ir regionines telekomunikacijų standartizacijos organizacijas vienijančiu konsorciumu 3GPP, didžiaisiais operatoriais, gamintojais, industrijos partneriais bei reguliavimo institucijomis. Tai – savanoriškas mechanizmas, pagal kurį tinklo įrangos tiekėjai savo produktų kūrimo ir palaikymo procesams taiko išsamų saugumo auditą, atsižvelgdami į šiuo metu galiojančius NESAS saugumo reikalavimus.
Pranešimą paskelbė: Inga Petrauskaitė, UAB „INK agency“