„GovTech Lab“ sesija prasideda: viešasis sektorius skelbia iššūkius ir laukia startuolių
|Prieš kelias savaites oficialiai startavusi „GovTech“ laboratorija pradeda pirmąsias iniciatyvas – šiandien paskelbti pirmieji bandomieji viešojo sektoriaus iššūkiai, prie kurių sprendimo gali prisidėti visuomenė: startuoliai, akademinė bendruomenė, nevyriausybinės organizacijos.
„GovTech Lab“ yra galimybė kitaip pasižiūrėti į viešojo sektoriaus problemas, kad inovacijas kuriančios komandos, niekada nedirbusios viešajame sektoriuje, pasiūlytų naujų sprendimų, kaip efektyvinti įmonių veiklą ir užtikrinti didžiausią naudą visuomenei. Be to, įgyvendinant iniciatyvą dalyvausiantys inovatyvaus verslo atstovai turės galimybę realiomis sąlygomis išbandyti bei tobulinti kuriamus naujus sprendimus ir juos komercinti. Todėl skelbiami iššūkiai ir nauji atrasti sprendimai, kaip juos spręsti, gali tapti globalaus verslo pradžia“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.
Pirmuosius iššūkius paskelbė šio projekto dalyviai Lietuvos bankas, UAB „Lietuvos energija” ir VšĮ „Kaunas 2022”. Pagrindinė visų trijų iššūkių tema – duomenų surinkimas ir panaudojimas.
Lietuvos bankas ieško technologinio sprendimo, leisiančio automatiškai gauti priežiūrai reikalingus duomenis iš rinkos dalyvių. Kauno miestui ir Kauno rajonui rengiantis tapti Europos kultūros sostine, VšĮ „Kaunas 2022“ nori rasti būdų įvertinti Europos kultūros sostinės renginių įtaką miestui. UAB „Lietuvos energija“ siekia rasti sprendimą, kaip automatizuotai patikrinti esamą ir sukelti naują inžinerinės infrastruktūros Lietuvoje informaciją. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ iššūkį planuoja skelbti rudenį.
Daugiau informacijos apie iššūkius – https://www.govtechlab.lt/challenges-2019?lang=lt.
Susidomėjusieji kviečiami į dirbtuves liepos 24 d. 9 val. SEB inovacijų centre. Čia iššūkiai bus aptarti detaliai, atsakoma į visus iškilusius klausimus ir diskutuojama dėl galimų sprendimų. Jeigu rinkoje egzistuojančių sprendimų nebus, rinkos dalyviai bus kviečiami kurti prototipus ir siūlyti idėjas iki rugsėjo 10 dienos. Geriausi sprendimai, atrinkti iššūkių savininkų ir rinkos ekspertų, bus tobulinami apie tris mėnesius, bus sukurtos sąlygos testuoti ir komercinti produktus.
Į dirbtuves registruotis galima čia.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos ir „Kurk Lietuvai“ iniciatyva Lietuvoje įkurta „GovTech“ laboratorija padės spręsti viešojo sektoriaus problemas taikant inovatyvius sprendimus. Inovacijas kuriančios komandos, niekada nedirbusios viešajame sektoriuje, turės galimybę pasiūlyti naujus sprendimus, kaip efektyvinti įmonių veiklą ir užtikrinti didžiausią naudą visuomenei. Be to, įgyvendinant iniciatyvą dalyvausiantys inovatyvūs verslai turės galimybę realiomis sąlygomis išbandyti bei tobulinti kuriamus naujus sprendimus ir juos komercinti.
„GovTech Lab“ du kartus per metus inicijuos „Iššūkių seriją“ – tuomet viešojo sektoriaus institucija paskelbs jai aktualią problemą, o startuoliai, verslas ir visuomenė galės siūlyti inovatyvius technologinius jos sprendimo būdus. Naudodamosi „Iššūkių serijos“ galimybėmis institucijos galės greitai rasti inovatyvų technologinį sprendimą, kurio nėra rinkoje, ir tai padaryti greičiau nei naudodamos tradicinius viešųjų pirkimų būdus.
Prie Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) veiksianti „GovTech“ laboratorija taip pat veiks ir kaip kompetencijų centras, padėsiantis didinti viešojo sektoriaus inovatyvumą technologijų srityje.
„GovTech“ – tai sparčiai besivystanti inovacijų ekosistema, leidžianti verslui kurti inovatyvius, dažniausia naujausiomis technologijomis grįstus sprendimus viešojo sektoriaus iššūkiams spręsti. Skaičiuojama, kad pasauliniu mastu „GovTech“ – tai net 400 mlrd. dolerių pasaulinė rinka, kurią galėtų išnaudoti startuoliai ir valstybės. Vien Europoje esama daugiau kaip 2000 „GovTech“ startuolių.
Tarp „GovTech“ įgyvendinamų projektų pavyzdžių – išmaniojo miesto technologijos: nuo transporto programėlių iki miestiečių įsitraukimo į sprendimų priėmimą; dirbtiniu intelektu grįsta gydytojų laiką taupanti rentgeno nuotraukų aprašymo technologija; dirbtiniu intelektu grįstas užklausų viešajam sektoriui optimizavimas; 3D virtualios laboratorijos mokymosi platforma aukštesniųjų klasių bei universitetų studentams ir kt.
Lietuvoje šiuo metu veikia daugiau kaip 600 startuolių, tačiau dėl informacijos trūkumo tik nedidelė jų dalis kuria inovatyvias technologijas viešajam sektoriui. O štai „GovTech“ rinkos augimo potencialas yra didžiulis: net 12 proc. viso BVP Lietuvoje sudaro viešieji pirkimai, todėl startuoliams ir visoms inovatyvioms bendrovėms viešasis sektorius ateityje gali tapti svarbiu klientu.
Pranešimą paskelbė: Ligija Kliunkienė, LR ekonomikos ir inovacijų ministerija