Beužtekanti „Millo“ žvaigždė

Beužtekanti „Millo“ žvaigždė

Vilniuje veikiantis startuolis „Millo Appliances“ per intensyvaus darbo metus visiškai parengė gamybai inovatyvų maisto ir gėrimų trintuvą ir su juo tikisi tapti vieno pasaulyje didžiausių virtuvinės įrangos koncernų dalimi.    

„Norime toliau vystyti savo viziją, turėdami gerą užnugarį“, – sako įmonės vadovas Ruslanas Trakšelis. Tačiau kol kas „Millo Appliances“ – „standartinis“ startuolis, įsikūręs žymios pažangiųjų technologijų įmonės pagalbinėse patalpose. Į pastabą, kad ir kiti didieji kūrėjai kažkada pradėjo „garaže“, 36-rių R. Trakšelis atsako šypsena, tačiau kartu pastebi, kad jie turi viską, ko reikia, įskaitant pačių susikurtus įrangos bandymų stendus.

Idėja sukurti išmanų, itin tyliai veikiantį ir lengvai valomą maisto ir gėrimų trintuvą gimė 2016 m. viduryje, tada prasidėjo nuolatinė investicijų paieška, kuri, dabar jau galima pripažinti, buvo sėkminga. Prieš metus nauja finansinė injekcija leido suburti 7 žmonių komandą, įskaitant keturis inžinierius.

Pirmajame išmaniojo trintuvo kūrimo etape iki 2018 m. pavasario naujo produkto dizainui buvo naudojamos atviro kodo projektavimo programos. Pradėjus galvoti apie produkto gamybą, toliau eiti pirmyn su jomis buvo neįmanoma. Atėjo metas rinktis profesionalų įrankį. Aiškus veiksmų planas, paremtas kvalifikuotų specialistų įtraukimu, leido gauti SOLIDWORKS korporacijos paramą startuoliams.

„SOLIDWORKS Corporation“ yra viena pasaulyje pirmaujančių trimačio modeliavimo ir su tuo susijusių skaitmeninių procesų programinės įrangos gamintoja. SOLIDWORKS programos veikia „Microsoft Windows“ aplinkoje.

„Reikia SOLIDWORKS“

Į įmonę atėjo jauni inžinieriai su solidžia patirtimi. Audrius Bražėnas, kuriam dabar 30 metų, su SOLIDWORKS akademine versija susidūrė dar būdamas studentas. Jis yra baigęs mechanikos inžinerijos bakalauro studijas VGTU ir mechatronikos magistro studijas Vokietijos Braunšveigo technikos universitete. Darbo patirtį įgijo inovatyviose Lietuvos įmonėse „Entech“, Deeper“ ir „Hoda“.

„Audrius atėjo ir pasakė, kad reikia SOLIDWORKS. Dabar viskas nuo nulio su SOLIDWORKS Audriaus rankomis ir sukurta“, – sako R. Trakšelis. Anot jo, gauti SOLIDWORKS korporacijos paramą startuoliams nėra sudėtinga, paraiška paprasta, tačiau jos nagrinėjimas užtruko apie pusantro mėnesio, ir tas laukimas startuoliui kėlė rūpestį – dar palaukti ar jau pirkti licenciją, taip didinant projekto kaštus.

„Millo Appliances“ gavo teisę metus nemokamai naudotis „SOLIDWORKS Premium“ su kai kuriomis papildomomis funkcijomis, pavyzdžiui, simuliacijomis. Paramos startuoliui metai jau besibaigią, toliau įmonė įsigys šios programinės įrangos licenciją.

„Per metus galutinai sukūrėme produktą, paprastai trunka dvejus. Dabar visiškai pasiruošę gamybai“, – sako R. Trakšelis. Londono Metropolitan universitete jis yra pagyrimu baigęs verslo administravimą ir rinkodarą ir dar studijavo marketingą.

„Prieš metus buvo seno dizaino trintuvo modelis, sukūrėme naują dizainą ir pagal jį perprojektavome trintuvą . Per metus suprojektavome, pasigaminome prototipus ir pasiruošėme masinei gamybai. Dabar kaip tik yra baigiama gaminti  įranga“, – sako A. Bražėnas.

Šiek tiek simboliška, kad plastikinių detalių liejimo formas gamina buvusi jo darbovietė UAB „Hoda“, Molėtų rajone veikianti viena didžiausių plastikinių produktų gamintojų Baltijos šalyse. Trintuvus gamins  Europos rinkose gerai žinoma Šiaulių įmonė „Frilux NMF“. Abi šios įmonės irgi naudoja SOLIDWORKS programinę įrangą. Įmonės bendradarbiauja, apsikeisdamos gaminio detalių 3D failais STEP formatu.  

Geriausia technologija plius dizainas

„Millo“ maisto ir gėrimų trintuvo technologinė naujovė – bešepetėlinis variklis su integruota magnetine sankaba. Tokiam varikliui reikia tris kartus mažiau vietos nei tradiciniam, kad būtų tos pačios galios. Be to, ir veikia tris kartus tyliau.

„Virtuvinės įrangos srityje kol kas niekas to dar nėra padaręs. Paėmėme geriausią technologiją, kokia dabar yra, plius dizainas“, – sako R. Trakšelis. Kaip įkvepiančius dizaino pavyzdžius jis mini „Bang & Olufsen“ garso aparatūrą, „Tesla“ automobilius ar Dyson“ buitinius siurblius.

„Virtuvinė įranga dažniausiai būna pirmiausia praktiški daiktai, pasinaudojai ir norisi paslėpti į stalčių. Tai mes esame pirmieji, sakantys – o kodėl tas prietaisas negali būti gražus, kad jo nesinorėtų slėpti? Kad norėtųsi juo grožėtis ir apie jį kalbėti. Mūsų produktas skirtas sveikatai, tai mes matome daug socialinių aspektų – kalbame ir apie sveikatą, ir apie inovaciją, ir apie grožį, ir apie dizainą ir pan. “, – sako startuolio vadovas. 

Jų gaminys apsaugotas keliais patentais, tiek gaminio kaip visumos, tiek ir technologinių sprendimų. Esminė inovacija – magnetinės sankabos komponentas įmontuotas į dangtelį, per kurį sukimo momentas perduodamas į peilį. Dabar ryžtingai plečiama patento galiojimo geografija – nuo JAV iki Japonijos. Be abejo, ir Kinija.

Jau ir lietuviai yra patyrę, kad sėkmingą gaminį (pvz., „Deeper“) visi puola kopijuoti. Ar jau atsirado „Millo“ klonų?

„Kol kas ne. Tikimės dirbti taip greitai, kad kiti nepasivytų. Visus gerus produktus kopijuoja, tegul kopijuoja –  mes būsime greičiausi“, – sako R. Trakšelis.   

O kol gamyba dar neprasidėjo, „Millo Appliances“ inžinieriai šlifuoja prietaiso veikimą.

„Bandome optimizuoti magnetinę sankabą, kad turėtume kuo didesnį sukimo momento perdavimą į malimo dangtelį ir tuo pačiu išsaugoti vartotojo teigiamą patyrimą ja naudojantis. Mūsų naudojamas variklis yra išmanusis dėl specialiai jam valdyti sukurtos programinės įrangos ir elektronikos, kurios dėka variklis gali realiu laiku reaguoti į besikeičiantį  skysčio klampumą ir taip optimizuoti savo darbą. Šį sprendimą įgyvendino mano kolegos,“– sako A. Bražėnas.

Jis pabrėžia, kad labai padėjo SOLIDWORKS programinės įrangos procesų simuliavimo funkcijos.

„Nuo pačios indo formos labai priklauso malimas, darėme skysčio srauto simuliacijas, taip atradome geriausią stiklinės formą. Tai keitė dizainą – taip ir tobulinome dizainą ir funkcionalumą“,  – sako inžinierius.

Jis seniai pažįstamas su SOLIDWORKS, tačiau nepaliauja džiaugtis šios programinės įrangos vartotojo sąsajos patogumu, kai ją galima susikurti pagal dažniausiai naudojamas funkcijas ir taip taupyti darbo laiką. 

„Millo Appliances“ artėja svarbus metas, kai jis iš startuolio gali tapti tarptautinio lygio žaidėju, puikiai atspindinčiu šiandieninį Lietuvos Pramonė 4.0 potencialą.

****

Per šią nuorodą antrepreneriai ir startuoliai gali kreiptis SOLIDWORKS paramos –

https://www.solidworks.com/solution/business-segments/entrepreneurs-startups

„SOLIDWORKS Corporation“ įkurta 1993 m. JAV, nuo 1997 m. ją valdo Prancūzijos koncernas „Dassault Systèmes“. Nuo 1981 m. veikiantis „Dassault Systèmes“ per daugelį įsigijimų yra tapęs vienu pagrindinių 3D modeliavimo, 3D simuliacijų ir produkto gyvavimo ciklo (PLM) programinės įrangos tiekėjų pasaulyje.

Vilniaus inovacijų bendrovė „IN RE“ yra „Dassault Systemes SOLIDWORKS Corporation“ įgaliotas techninio palaikymo ir mokymo centras Lietuvoje.

Pranešimą paskelbė: Edvinas Butkus, UAB „IN RE”