Bendra ES ir Afrikos skaitmeninė vizija Lietuvos IRT įmonėms atvers naujas rinkas

Bendra ES ir Afrikos skaitmeninė vizija Lietuvos IRT įmonėms atvers naujas rinkas

Pastaraisiais metais Afrikos šalys yra tarp sparčiausiai augančių pasaulio ekonomikų, o milžiniškas žemyno potencialas informacinių ir ryšio technologijų (IRT) srityje žada tolimesnį augimą. Europos Sąjunga (ES) yra apsisprendusi skirti daugiau dėmesio Afrikos skaitmenizacijai ir skaitmeninės ekonomikos plėtrai, didelį vaidmenį tikimasi patikėti ir europietiškoms IRT bendrovėms.

Prognozuojama, jog 2020 m. prieigą prie mobilaus interneto Afrikoje turės 0,5 mlrd. žmonių, o IRT sektorius sudarys bent 8,6 proc. bendro Afrikos BVP. Mobilūs mokėjimai daugeliui Afrikos šalių gyventojų jau tapo gyvenimo būdo dalimi. Stebėdama sparčius technologinius pokyčius savo pietinėje kaimynystėje, ES imasi permąstyti bendradarbiavimo su Afrikos šalimis paradigmą. Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude‘o Junckerio žodžiais, klausiama nebe „kuo Europa gali padėti Afrikai, bet ką Europa ir Afrika gali pasiekti kartu“. Centrinė naujo bendradarbiavimo modelio ašis – skaitmeninė ekonomika.

Naujausiuose strateginiuose Europos Komisijos dokumentuose pabrėžiama, kad būtent IRT kompanijos turi būti svarbiausi veikėjai, Afrikoje plėtojant skaitmeninę infrastruktūrą, raštingumą, verslumą ir paslaugas. Vienodas dėmesys teikiamas tiek Afrikos, tiek Europos šalių IRT kompanijoms, tikintis, kad abipuse nauda paremtas bendradarbiavimas paskatins projektų tęstinumą ir padės pritraukti tarptautines investicijas. 2018 m. gruodį darbą taip pat pradėjo ES ir Afrikos Sąjungos darbo grupė (ang. task force), prisidėsianti prie bendros skaitmeninės rinkos Afrikoje sukūrimo.

Keičiantis ES bendradarbiavimo su Afrikos šalimis modeliui, Lietuvos IRT įmonėms atsiveria unikalus galimybių langas atrasti dinamiškas Afrikos šalių rinkas. Prie pirmosios Lietuvos  programos šioje srityje kartu su partneriais prisijungti kviečia verslumą ir eksportą skatinanti agentūra „Versli Lietuva“.

Tikslas – tęstinumas ir ilgalaikiai ryšiai

„Afrika yra neišnaudotų galimybių žemynas. Lietuviškos kilmės prekių eksportas pernai per nepilnus metus viršijo vos 321 mln. eurų, o paslaugų eksporto vertė siekė tik 17 mln. eurų. Tai rodo, kad Lietuvos verslininkams ši didžiulė ir sparčiai auganti rinka dar nepažįstama ir bendrovės tik pradeda į ją dairytis. Paslaugų eksportas į Afriką nėra išvystytas, įmonės gauna pavienius užsakymus, per mažai tęstinumo ir ilgalaikių ryšių“, – sako „Verslios Lietuvos“ generalinė direktorė Daina Kleponė.

Ji tikina, kad ES palaikoma ir aktyviai plėtojama partnerystė skaitmeninės ekonomikos srityje Lietuvos IRT bendrovėms yra naudinga dviem aspektais: stiprinami prekybiniai ryšiai ir IRT verslo plėtra.

„Afrikos valstybių rinkos dar nėra prisotintos ir lietuvių IRT įmonės gali teikti aibę paslaugų, kurias jau įdiegė ir išbandė kitose šalyse, todėl jų sėkminga patirtis yra paklausi vykdant tokius projektus kaip valstybinių paslaugų skaitmeninimas, kritinės infrastruktūros kibernetinė sauga, produktų, skirtų mobiliųjų technologijų vartotojams, e-prekybos platformų vystymas. IT paslaugų eksportas yra viena pagrindinių sektoriaus plėtros priežasčių ir akivaizdu, kad Europos žemyno mūsų turimam potencialui išnaudoti neužtenka“, – pabrėžia „Verslios Lietuvos“ vadovė. 

ES ir Afrikos forume aptarta netikėta partnerystė

Nauju, realiu postūmiu ES ir Afrikos bendradarbiavimui skaitmeninės ekonomikos plėtros srityje tapo 2018 m. gruodžio 17 d. Vienoje įvykęs aukšto lygio Afrikos-Europos forumas, kuriame dalyvavo ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius su delegacija.

„Afrikos lyderiai modernizuoja šalių ekonomikas ir ieško įkvepiančių sėkmės pavyzdžių. Spaudėme rankas ir keitėmės idėjomis – ko galime išmokti vieni iš kitų, kaip inovatyviais skaitmeniniais sprendimais galime prisidėti prie finansinių technologijų, investavimo, tvarios energetikos, e-vyriausybės, e-prekybos ar net žemės ūkio sričių pažangos“, – po susitikimo su Nigerijos viceprezidentu Yemi Osinbajo kalbėjo ministras Linas Linkevičius.

„Su viceprezidentu aptarėme daug kam netikėtą Lietuvos ir Nigerijos partnerystę. Šiemet startuosianti, ilgalaikių perspektyvų turinti programa „Digital Explorers“, tikiu, bus tik pirmas žingsnis kuriant tolimesnius ryšius tarp abiejų šalių technologijų sektorių“, – teigė ministras.

Lietuvos technologijų sektorių sujungs su didžiausia Afrikos rinka

Idėja skatinti IRT bendradarbiavimą su didžiausia Afrikos ekonomika, kurios BVP siekia 376 mlrd. JAV dolerių, gimė Afrikos tyrimų ir konsultacijų centrui „AfriKo“ užmezgus tvirtą partnerystę su partneriais Nigerijoje „Ventures Platform“. Prie iniciatyvos prisijungus kitiems partneriams buvo išvystyta programos „Digital Explorers“ koncepcija bei užtikrintas jos finansavimas.

„Digital Explorers“ programoje dalyvaujančios Lietuvos IRT įmonės į savo komandas galės prisitraukti kruopštų atrankos procesą perėjusius ir įmonių darbo poreikius atliepiančius Nigerijos IRT specialistus. Programos komanda pasirūpins sklandžiu specialistų įdarbinimo procesu bei reikalinga logistika, lydės bei konsultuos įmones sėkmingai įtraukiant naujus komandos narius į įmonės veiklą.

„Digital Explorers“ neapsiribos vien IRT specialistų pritraukimu – įmonės bus kviečiamos dalyvauti verslo misijose Nigerijoje, susitikti su potencialiais partneriais, taip pat dalyvauti tarptautiniuose hakatonuose bei kitose iniciatyvose, padėsiančiose pažinti ne tik Nigerijos, bet ir kitų Afrikos valstybių rinkas.

Programą įgyvendins stiprus, skirtingas ekspertines sritis apjungiantis konsorciumas, kurį sudaro verslumo skatinimo agentūra „Versli Lietuva“, Afrikos tyrimų ir konsultacijų centras „AfriKo“, Nigerijos technologijų parkas „Ventures Platform“, programavimo akademija „Code Academy“ ir mobilumo politikos ekspertai „Diversity Development Group“. Konsorciumą konsultuoja bei prie programos įgyvendinimo prisideda IRT asociacija INFOBALT.

Programoje „Digital Explorers“ kviečiamos registruotis visos susidomėjusios Lietuvos IRT sektoriaus įmonės, kurių dalyvavimas bus patvirtintas detaliai išsiaiškinus poreikius bei radus atitinkamus partnerius Nigerijoje.

Informacija parengta Europos Sąjungos ir ICMPD finansuojamos programos „Digital Explorers“ lėšomis.

 

Pranešimą paskelbė: Jolita Mažeikienė, VšĮ „Versli Lietuva”