„Aplankyti“ vertingiausius architektūros paminklus bus galima neišeinant iš namų
|Pasviręs Pizos bokštas Italijoje, Majų piramidės, biblinė Asirų imperijos sostinė Ninevija, Ramzio II nekropolis Egipte, romėnų pirtys Vokietijoje… Architektūra – nesumeluotas tam tikro laikotarpio žmonių gyvenimo atspindys. Laikui bėgant, keičiasi kartos, visuomenė, kultūra, o statiniai išlieka. Tai neįkainuojamos vertė praėjusių laikų liudininkai, kuriuos dar turime galimybę pamatyti. Kitaip nei muziejuose saugomi daiktai, šie vertingi praeities liudininkai stovi po atviru dangumi, veikiami oro sąlygų bei stichijų, liečiami ir mindomi žmogaus, griaunami per karinius konfliktus.
Tarptautinė organizacija CyArk užsibrėžė misiją – naudodamasi pažangiausiomis technologijomis sukurti nemokamą virtualią 3D biblioteką, kurioje būtų užfiksuoti kultūros paveldo objektai visame pasaulyje.
CyArk įsteigta 2003 m. prasidėjus karui Irake, kai pasaulį pasiekė šokiruojančios žinios apie karo zonoje griaunamas unikalias istorines vertybes.
Liūdni pavyzdžiai, tokie kaip 2001 m. kaip islamo draudžiami stabai dinamitu susprogdinti VI a. Bamijano Budos monumentai iš Irako kilusiam inžinieriui ir išradėjui Ben Kacyrai tapo akstinu, kad būtina kažką daryti nedelsiant. Ben Kacyra augo Irake. Nuo vaikystės buvo tėvo išmokytas vertinti praeities statinius ir meno kūrinius. Vėliau Benas Kacyra emigravo į JAV, sukūrė lengvai valdomą trimatį lazerinį skenerį ir išradimą pardavęs, praturtėjo.
Kalbėdamas apie CyArk įkūrimą, Ben Kacyra sako: „Kol nėra pakankamai pinigų šių vertybių saugojimui, galime padaryti bent tiek – išsaugoti jas skaitmeninėmis technologijomis, taip užtikrindami, kad jas galėtų pamatyti bei tyrinėti ateinančios kartos. Mes neturime pasirinkimo. Tai yra mūsų atsakomybė. Kitaip visų mūsų istorija ir svarbūs kultūrinio identiteto objektai bus prarasti.“
Organizacijoje CyArk dirba patyrusios komandos iš viso pasaulio. Naudojamos 3D lazerinio skenavimo, fotogrametrijos technologijos bei tradiciniai geodeziniai metodai. Lazeris, slinkdamas statinio ar paminklo paviršiumi, kiekvieną sekundę milimetro tikslumu fiksuoja milijonus taškų. Gauti duomenys sujungiami vienas su kitu, formuojant tikslų paviršiaus vaizdą. 3D modelyje spalvos atkuriamos naudojant panoramines nuotraukas. Taip pavyksta sukurti aukštos kokybės, detalius trimačius piešinius, perteikiančius realų kultūros paminklo vaizdą.
CyArk fiksuoja paminklus iš viso pasaulio, tačiau nenuostabu, kad organizacijos dėmesio centre nuolat būna Italija. Istorinių paminklų įvairovė ir gausa skatina nuolat planuoti ekspedicijas ir keliones į Italiją.
Skaitmeninėmis technologijomis jau yra sukurti tikslūs pasvirusio Pizos bokšto, Pirmojo pasaulinio karo laikų dirižablių angaro Sicilijoje, etruskų kapų Ipogeo dei Volumni Perudžijoje, ugnikalnio išsiveržimo pelenais 79 metais padengtų Pompėjos ir Stabijos miestų trimačiai modeliai.
2014 m. vasarą CyArk iniciatyva 30 studentų iš JAV dirbo Italijoje, mokydamiesi skaitmeninio paminklų dokumentavimo. Darbai vyko La Verna vienuolyne, esančiame Apeninų kalnuose Toskanos regione. Vienuolyne esanti šv. Marijos Angelų bažnyčia pastatyta 1216 m., po to kai šioje vietoje šventajam Pranciškui atsivėrė stigmos, ir kai ši vieta tapo lankoma jo pasekėjų ir piligrimų. Šiandien La Vernos kompleksas, kurį sudaro vienuolynas, bažnyčia, muziejus ir koplyčios lankomas tiek piligrimų, tiek turistų.
Studentai dirbo su skeneriais ir specialiomis programomis. Per mokymų dienas, praleistas šv. Marijos Angelų bažnyčioje, buvo skaitmeninėmis priemonėmis detaliai nupieštas pastato vaizdas, atvaizduoti visi jo elementai ir naudojant CyArk technologijas sukurtas skaitmeninis 3D modelis.
Tai labai svarbu – jei ateityje La Vernos kompleksui kas nors nutiktų, surinkti duomenys leistų visiškai tiksliai atkurti architektūrinės vertybės vaizdą.
Kokia reikšminga yra organizacijos CyArk veikla, abejoti netenka. Juk valstybės ar net UNESCO saugomo paveldo statuso suteikimas pats savaime paminklo neapsaugo. 2010 m. lapkričio 6 d. Pompėjos mieste sugriuvo 2000 metų senumo Gladiatorių namai (Schola Armatorum). Manoma, kad tai galėjo lemti stiprių liūčių srovės. 2014 m. kovo 2-3 dienomis kai kuriuos senovinius Pompėjos pastatus, tarp jų Romos ir Veneros šventyklas smarkiai apgadino stipri liūtis.
2013 m. spalio mėnesį organizacija paskelbė „CyArk 500 Iššūkį“ – per penkerius metus pažangiausiomis technologijomis užfiksuoti ir išsaugoti skaitmeniniu pavidalu 500 pasaulio paveldo objektų. Dabar jau yra parengta apie 40 objektų. CyArk pirmiausia telkia dėmesį į UNESCO pasaulio paveldo sąraše esančius paminklus, tačiau organizacija nėra oficialiai susijusi su UNESCO. Fiksuotinų objektų atrinkimas – nuolatinė CyArk diskusijų tema. Beje, vienas iš objektų, kurį jau įamžino ši organizacija – gotikinė Šv. Onos bažnyčia Vilniuje. CyArk Lietuvoje dirbo 2011 m. vasarą. Tai pirmasis lazeriniu būdu įamžintas objektas Baltijos šalyse.
„CyArk“ siekia ne tik išsaugoti pasaulio paveldą, tačiau ir papasakoti apie jį kuo gyviau. Ilgainiui kad „aplankytume” įspūdingiausius pasaulio statinius nebūtina bus vykti į keliones. Po istorinius paminklus galėsime pasivaikščioti virtualiai, jei neturėsime galimybės jų aplankyti fiziškai.