3 patarimai dėl restoranų įrangos

Planuojate įsigyti, įsirengti ir atidaryti restoraną? Tuomet garantuotai turite begalę klausimų ir žvalgotės praktiškų patarimų. Šį kartą pateikiame 3 patarimus apie restoranų įrangos įsigijimą.

Neikite iš proto – pirkite tik tai ko reikia

Kiekvienas restoranas turi savo firminius patiekalus bei specializaciją. Todėl perkant restorano įrangą, ypač kalbant apie restorano virtuvės įrangą, nepersistenkite investuodami į viską iš eilės ir pirkdami brangiausią techniką. Pirmiausia susikoncentruokite į savo specializaciją ir tai kas iš ties yra reikalinga. papildomoms priemonėms galite skirti mažiau, įsigyti mažesnio galingumo ar dydžio. nes jei pas jus picerija, tikėtina jog daug daugiau gaminsite picas nei ruošite žuvį ant garų. Tad picos kepimo krosnis yra prioritetas, tuo tarpu garų puodas paskutinėje vietoje. Blogiausiu atveju (kas nėra visai blogai), galite tiesiog pašalinti vieną numatytą meniu patiekalą, jei vien dėl jo reikia pirkti brangią įrangą. Šis patarimas itin praktiškas ir padedantis pradedantiems restorano verslo savininkams.

Visada klauskite – kiekviena situacija individuali

Restoranų įranga yra specifinis pirkinys, jie vis dar dažnai reklamuojami prabangiuose kataloguose, tačiau informacija greitai kinta, tad juose gali būti jau senesni modeliai (nors jie keičiasi tikrai ne taip dažnai kaip mobiliųjų tendencijos), kainos gali skirtis ir pan. Tad pradėjus domėtis, reikėtų kreiptis į prekybos atstovus. Iš kitos pusės, konsultacija naudinga ir dėl to, kad pradedantiems sudėtinga įvertinti kokio modelio įrangos reikia – kokio dydžio, galingumo. Konsultantai žinodami ką parduoda geriausiai rekomenduos kas tinka konkrečiai jums. Yra niuansų, kurių nepatyręs verslininkas ar virtuvės šefas nepastebi ar neįvertina, tuo tarpu konsultantai gali padėti atkreipti dėmesį ir išgryninti poreikius.

Nustatykite biudžetą

Nustatykite restorano įrangai skirtą biudžetą ir pasistenkite išsilaikyti jo rėmuose. Labai lengva prisipirkti pačios geriausios technikos iš geriausių gamintojų, tačiau ką darysite kai pritrūks apyvartinių lėšų? Todėl kaip jau minėjome, apsvarstykite ką tikrai reikia įsigyti, o kur tik užgaidos. Įvertinkite kokius prietaisus naudosite nuolat, kuriuos tik retkarčiais. Būtent tie „retkarčiais“ yra bereikalingos išlaidos, jei pirksite pačius geriausius prietaisus. Jei daikto nereikia ištisą dieną, tuomet galite drąsiai įsigyti jau dėvėtą prietaisą (prabangūs restoranai dažnai atnaujina įrangą ir galite naudotą, tačiau kokybišką ir išlaikytą prietaisą įsigyti pusvelčiui) arba jei tai sezoninis prietaisas, galite jį nuomotis. Žinant savo finansus ir galimybes, bus lengviau susitvarkyti su restorano verslu.