Saugūs namuose: 5 žingsniai, kaip išvengti kibernetinės atakos
|Pasaulyje kas 30 sekundžių įvyksta kibernetinė ataka ir 95 proc. jų pasitaiko dėl neatsargaus žmogaus elgesio. Paspausta provokuojanti antraštė, užsilikę gamykliniai parametrai ar atidarytas nesaugus draugo laiškas – kviečiame programišių užsukti vidun! O kaip gi to išvengti? Sumažinti kibernetinių atakų riziką galima vos 5 žingsniais.
Keiskite gamyklinius parametrus
Viena pirmųjų rekomendacijų, norint išvengti duomenų vagystės namuose – maršrutizatoriaus gamyklinių parametrų keitimas. Kaip pasakoja „BK grupės“ techninio palaikymo vadovas Egidijus Dargis, toks, atrodytų, paprastas dalykas kaip nepakeistas pradinis tinklo pavadinimas, gali tapti tramplinu prie visų namuose esančių įrenginių ir jų duomenų.
„Maršrutizatorius yra pagrindinis prietaisas tinkle, prie kurio jungiasi visi kiti namuose esantys įrenginiai“, – pasakoja technikas. Todėl vos įsigijus šį įrenginį, būtina pakeisti gamyklinius jo parametrus: tinklo pavadinimą, maršrutizatoriaus ir belaidžio interneto ryšio (Wi-Fi) slaptažodžius. Praleidus šiuos prietaiso instaliavimo etapus, tinklas gali atskleisti įrenginio gamintoją ar net modelį. O turėdami tokią informaciją, maršrutizatoriaus instrukcijoje internetiniai sukčiai mato ir kitus gamyklinius parametrus ar slaptažodžius, kuriais pasinaudoję nesudėtingai prisijungs prie jūsų duomenų.
Rinkitės sudėtingo konstrukto slaptažodžius
Naudojate vienodus slaptažodžius „Facebook“, „Instagram“ ir elektroninio pašto dėžutei? Esate lengvas kibernetinių sukčių taikinys. Specialistas pastebi, kad priminimas skirtingose skaitmeninėse platformose naudoti unikalius prisijungimus vartotojams nėra naujiena, tačiau į rekomendaciją dažniausiai sureaguojama pavėluotai. Pamirštama slaptažodžius keisti reguliariai ir neatsižvelgiama į siūlomą sudėtingą konstruktą. Tokie vartotojai tampa lengvesniu grobiu duomenų vagišiams.
„Tvirtas slaptažodis turi būti sudarytas iš kuo daugiau simbolių – tai raidės, skaičiai, įvairūs ženklai“, – išskyrė E. Dargis. – „Taip pat nereikėtų naudoti informacijos, kuri galėtų atskleisti žmogaus tapatybę (vardo, pavardės, gyvenamosios vietos)“. Atrodo paprasta, tačiau tyrimai rodo, kad populiariausi slaptažodžiai vis dar itin nesudėtingi ir lengvai nuspėjami.
Naudokite saugų prisijungimą
Rekomenduojama pasitikrinti, ar naudojami įrenginiai bei interneto svetainės, jungiantis į tinklą, palaiko saugų duomenų perdavimo protokolą, pavyzdžiui HTTPS. Naudojamuose įrenginiuose įjunkite jį, o suvedinėdami duomenis interneto svetainėse, atkreipkite dėmesį į protokolo veikimą naršyklėje.
Kaip veikia tie duomenų perdavimo protokolai? Naršymo internete metu, naudodami HTTP protokolą, svetainėse įvedami duomenys nėra šifruojami. Reiškia, jog sukčius, esantis tarp jūsų ir serverio, gali nutekinti slaptažodžius ar kitą jautrią informaciją, kuri yra įvedama naršant. Priešingai veikia HTTPS protokolas. Jis suteikia mums šifruotą prisijungimą į tinklą, kurio metu bet kokia informacija yra užkoduojama. Kitaip tariant, slaptažodžiai ir kiti įvedami asmeniniai duomenys serveryje tampa simbolių kratiniu, kuris programišiams tampa sunkiau prieinamas. Tokį prisijungimą naudoja daugelis svetainių, kuomet naršyklės viršuje iškyla pranešimas, jog naršymas yra saugus.
Tą pačią HTTPS protokolo funkciją galime pritaikyti ir prietaisams, turintiems programinę įrangą. Stebėjimo kameros, tinklinės talpyklos ar įvairūs serveriai gali būti pasiekiami nuotoliniu būdu. O šia funkcija dažniausiai naudojamės per interneto naršyklę. HTTPS protokolo panaudojimas – būdas saugiai prisijungti prie norimo įrenginio per atstumą.
Atnaujinkite programinę įrangą
Robotai siurbliai, telefonai, kompiuteriai – kiekvienas šių įrenginių turi programinę įrangą, kurią reikia nuolat atnaujinti. Kaip tai susiję su saugumu? Kasdien naudojamos sistemos savyje turi trūkumų ir tai yra neišvengiama. Sukurtos programinės įrangos reguliariai testuojamos, tobulinamos ir šios korekcijos dažniausiai skirtos saugumo problemoms spręsti. „Programinės įrangos atnaujinimas suteikia tam tikrų naujų saugumo funkcijų, pagerina įrenginio stabilumą“, – primena „BK grupė“ technikas ir pastebi, kad labai svarbu šią įrangą prižiūrėti, nuolat pasitikrinti vadinamuosius updeitus bei juos atlikti.
Specialistas siūlo namuose atlikti savotišką naudojamų įrenginių auditą: „Būtina patikrinti visų prietaisų programinę įrangą ir neturinčius automatinio atnaujinimo, tai padaryti rankiniu būdu“. Esant poreikiui, tas atnaujinimus galima pasitikrinti kiekvieno gamintojo oficialiame puslapyje pagal savo modelį.
Būkite atsargūs
Ir pabaigai, bet ne mažiau svarbus žingsnis, norint užtikrinti kibernetinį saugumą jūsų namuose – atsargus vartojimas. Kuomet naršote internete, socialiniuose tinkluose, būtina atkreipti dėmesį į tai, ką spaudžiate, kur jungiatės, kokie laiškai ar failai atidaromi. „BK grupė“ technikas ragina nepamiršti, jog praktikoje dažnai susiduriama su situacija, kuomet naršant iššoka šokiruojančios clickbait nuorodos: „Paspaudę ant jų iškart galime įsileisti virusą į savo namų tinklą, kuris gali pakenkti kitiems įrenginiams“.
Taip pat būtina atkreipti dėmesį į gaunamus elektroninius laiškus: pasitikrinkite, kas yra siuntėjas, neatidarinėkite laiške esančių priedų neįsitikinus, kad laiškas gautas iš žinomo šaltinio. Padeda paprasta praktika – jei laiškas siųstas draugo, užtenka parašyti jam ir paprašyti, kad patvirtintų, jog tai tikrai jo siųsta informacija, o ne kenkėjiškos programos spam‘as.
Rekomenduojama pasidomėti ir kitomis įrenginių saugumo funkcijomis bei nepamiršti jomis pasinaudoti. Kartais užtenka vos kelių daug pastangų nereikalaujančių veiksmų, tačiau tai gali būti labai svarbus aspektas, saugantis nuo kibernetinių atakų.
Pranešimą paskelbė: Agnė Breikštienė, UAB „Adres”