Skaitmeninių knygų skaityklė: kaip išsirinkti ir ar verta?

Šiandien minima Knygnešio diena ir prisimenami knygnešiai, kurie lietuvių kalbos draudimo metais platino lietuviškas knygynas neretai rizikuodami savo gyvenimu. Ta proga Varle.lt specialistai siūlo prisiminti apie tai, kad šiandien galime džiaugtis ne tik prieinamomis knygomis, bet ir technologijomis, skirtomis būtent skaitymo procesui. Skaitmeninių knygų skaityklė – funkcionalus tradicinių popierinių knygų pakaitalas. Varle.lt mobiliųjų įrenginių specialistų manymu, nenuginčijamas skaitmeninių knygų skaityklių privalumas –  santykinai nedidelė kaina ir pritaikytas ilgesniam skaitymui ekranas.

Prieš įsigyjant skaitmeninių knygų skaityklę rekomenduojama atsižvelgti į kelis esminius aspektus tam, kad nupirktas įrenginys po kelių dienų nebūtų numestas kur kamputyje dulkėti. Varle.lt specialistai parengė patarimus, kaip protingai išsirinkti skaitmeninių knygų skaityklę.

Kam vertėtų įsigyti skaitmeninių knygų skaityklę?

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad ko gero dauguma knygų mylėtojų pirmenybę teikia tradicinei popierinei knygai. Tačiau, Varle.lt specialistų teigimu, skaitmeninių knygų skaityklė yra nepakeičiamas daiktas žmogui, kuris:

  • Daug keliauja ir nenori tampytis kelių sunkių tomų
  • Nori turėti greitą prieigą prie pastabų ir užrašų
  • Skaito daug ir dažnai, įvairiose vietose
  • Skaito nedaug, tačiau žavisi technologijomis

Kodėl verta įsigyti skaitmeninių knygų skaityklę?

Skaitmeninių knygų skaityklė – labai praktiškas įrenginys tiek knygų graužikams, tiek naujųjų technologijų gerbėjams. Elektroninio rašalo technologijos dėka ekranas primena tradicinį popieriaus lapą, tačiau ties tuo skaitmeninės knygų skaityklės privalumai nesibaigia. Žemiau esančioje lentelėje pateikiami pagrindiniai skaitmeninės knygų skaityklės privalumai ir trūkumai.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis skaitmeninių knygų skaityklę?

Tam, kad skaitmeninių knygų skaityklė efektyviai atliktų savo funkciją ir pasižymėtų pageidaujamais parametrais, siūloma atkreipti dėmesį į keletą esminių elementų:

Ekranas

Svarbiausias skaitmeninių knygų skaityklės elementas – ekranas. Būtent nuo jo labiausiai priklauso, ar įrenginys bus patogus naudoti. Dauguma rinkoje esančių skaitmeninių knygų skaityklių pasižymi 5–10 col. įstrižainės ekranais. Iš tikrųjų 7–8 colių variantai yra optimaliausias sprendimas. Kiti ekrano parametrai, į kuriuos taip pat siūloma atkreipti dėmesį yra tokie:

Ekrano raiška

Kuo didesnė ekrano raiška, tuo geriau. Techninėje specifikacijoje skaitmeninių knygų skaityklės ekrano raiška gali būti nurodoma dviem būdais:

  1. a) pikseliais – dažniausiai pasitaikanti yra 800 x 600 pikselių raiška
  2. b) dpi – dažniausiai naudojama telpa 160-200 dpi intervale

Kontrastas

Šiuo metu dažniausiai sutinkama kontrasto reiškšmė yra 6:1. Kuo didesnis skaičius iš kairės pusės, tuo geriau.

Pilkos spalvos tonai

Kuo skaitmeninių knygų skaityklėje daugiau pilkumo tonų, tuo geriau. Vaizdas šio tipo įrenginiuose atvaizduojamas pilkos spalvos atspalviais. Kuo skaityklėse daugiau pilkos spalvos tonų, tuo vaizdas ekrane bus labiau įskaitomas. Geriausiuose skaitmeninių knygų skaityklių variantuose pilkos spalvos tonų yra net 16.

Ekrano tipas

Daugumoje skaitmeninių knygų skaityklių skirtingai nei planšetiniuose kompiuteriuose yra pritaikytas elektroninio rašalo technologijos ekranas, kuris pats neskleidžia šviesos, o tai reiškia, kad taip pat ir nevargina akių. Žinoma, rinkoje galima rasti ir pigesnę alternatyvą – modelių su LCD ekranu, tačiau reikia turėti omenyje tai, kad tokie ekranai netinka ilgesniam ir intensyvesniam knygų skaitymui.

Lietimo palaikymas

Tradicinės skaitmeninių knygų skaityklės neturi jutiklinio ekrano, tačiau rinkoje vis dažniau astiranda ir jutiklinių modelių. Skiriami du pagrindiniai jutiklinio ekrano tipai:

  • Varžinis. Sąveikai su tokiu ekranu reikalingas rašiklis.
  • Sąveika su tokiu ekranu realizuojama pirštų dėka.

Baterija

Kuo didesnė baterijos talpa, tuo ilgesniu autonominiu veikimu pasižymės skaityklės įrenginys. Nereikėtų pamiršti, kad kai kurie elementai gali sutrumpinti tą laiką, pavyzdžiui:

  • Didelis ir ryškus ekranas
  • Įjungtas Wi-Fi modulis
  • Mp3 failų atkūrimas

Pastaba. Kai kurie gamintojai vietoj mAh išreikštos talpos naudoja ekrano atsinaujinimų skaičių, t.y. perskaitytų puslapių skaičių esant pilnai įkrautai baterijai.

Palaikomi formatai

Kiekviena skaitmeninių knygų skaityklė palaiko tam tikrą standartinių formatų rinkinį. Dažniausiai tai yra:

  • ePUB
  • PDF
  • mobi
  • txt
  • html
  • FictionBook
  • rtf
  • doc

Kuo palaikomų failų formatų sąrašas didesnis, tuo didesnė tikimybė, kad skaityklė pasižymės galimybe skaityti nestandartinius formatus. Taip pat siūloma atkreipti dėmesį į tai, ar skaitmeninių knygų skaityklė palaiko „Adobe DRM“ apsaugą, kadangi jos nebuvimas gali apsunkinti arba lemti, kad kai kurios skaitmeninės knygos tiesiog neatsivers.

Išorinių laikmenų palaikymas

Gamintojo įdiegtos vidinės atminties gali pasirodyti per mažai, ypač jei planuojate disponuoti didele skaitmeninių knygų biblioteka. Dėl šitos priežasties, vertėtų atkreipti dėmesį į tai, ar skaitmeninių knygų skaityklė pasižymi SD kortelių palaikymu.

Bevielis jungiamumas

Varle.lt specialistai rekomenduoja rinktis modelį, kuris yra aprūpintas „Wi-Fi“ ir „Bluetooth“ moduliais. „Wi-Fi“ jungiamumas leis greitai atsisiųsti knygas į skaityklę arba greitai ir patogiai atnaujinti programinę įrangą. „Bluetooth“ funkcijos palaikymas leis skirtingiems mobiliesiems įrenginiams apsikeisti failais.

Papildomos funkcijos:

Renkantis skaitmeninių knygų skaityklę siūloma atkreipti dėmesį į tai, ar įrenginys yra aprūpintas keliomis papildomomis funkcijomis, kurios lems malonesnę ir patogesnę naudojimosi įrenginiu patirtį.

  • „Tekstas į kalbą“ (angl. Text To Speech) funkcija. Kartais atsiranda poreikis skaitomą tekstą paversti girdimu. Ši funkcija specialaus programinio kalbos sintezatoriaus dėka leis perskaityti tekstą.
  • Mp3 grotuvas leis mėgautis muzika ar garsinėmis knygomis.
  • Interaktyvus indeksas. Ši funkcija aprūpina greita prieiga prie bet kokios skaitmeninės knygos ištraukos.
  • Apšvietimas. Šiuo metu dauguma rinkoje esančių skaitmeninių knygų skaityklių modelių turi ekranus, kurie pasižymi skaitomo teksto apšvietimu. Šis funkcionalumas leidžia mėgautis skaitymu tamsoje.

Ar procesorius ir RAM atmintis yra svarbūs renkantis skaityklę?

Atsakymas čia labai trumpas: ne. Skaitmeninių knygų skaityklės sukurtos taip, kad veiktų sklandžiai nepriklausomai nuo procesoriaus ir operatyviosios RAM atminties. Žinoma, šiokius tokius veikimo greičio skirtumus galima pastebėti, tačiau jie neturi įtakos pačiam skaitmeninių knygų skaitymui. Nors skaityklės veikia lėčiau nei planšetiniai kompiuteriai ir išmanieji telefonai, tačiau svarbu pažymėti tai, kad jos buvo sukurtos kiek kitokiems tikslams, todėl veikimo greitis čia labiau trečiaelis dalykas.

http://www.goit.lt/lt/paslaugos/it-prieziura/serveriu-prieziura/