Kaip slaptažodis gali paversti tave milijonieriumi arba skurdžiumi

Tikiesi, jog pateiksiu slaptažodį į banko sąskaitą kuriame dulka milijonas? Ne, net nesvajok. Tačiau pateiksiu kelias įdomias ir pamokančias istorijas, kaip tavo slaptažodis gali tave pražudyti arba paversti milijonieriumi (arba bent jau pasiekti užsibrėžto tikslo). Žinoma, pradėsiu nuo blogos žinios, tačiau nepraleisk jos – ji net svarbesnė nei geroji.

Kaip slaptažodis tave sužlugdys

Įkvėpimas šiam straipsniui kilo tvarkant turimų prisijungimų duomenų bazę, ir kuomet, taip sakant „ant durniaus“, patikrinau buvusius klientus – į pusę jų el.paštų vis dar galėjau prisijungti, ftp slaptažodžiai vis dar gražiausiai veikė, tinklalapių admin slaptažodžiai irgi nepakeisti.

Nenoras, tingėjimas arba nesuvokimas, jog slaptažodžius reikia keisti reguliariai yra ydingas. Niekada nežinai, kuris iš žmonių kuriais kadaise pasitikėjai, davei prisijungimus, kad būtų atlikti tinklalapio pakeitimai, staiga nuspręs viską ištrinti. Vienintelis žmogus, kuriuo gali pasitikėti esi tu pats. Todėl atsargiai su slaptažodžių dalinimu į kairę ir į dešinę, o padalinus, būtina susirinkti visus galus, pakeisti slaptažodžius ir dar būtų ne prošalį pasitikrinti ar kas nepaliko „trojos arklio“. Sakai, jog kvepia šizofrenija? Ne, čia kalba patirtis, o liaudies išmintis sako „pasitikėk, bet patikrink“.

Ir visgi, net jei tvirtai savo smegeninėje laikysi slaptažodį, tai nereiškia, jog tavo internetinis turtas, el.bankininkystės sąskaita, el.paštas ar Facebook profilis bus apsaugotas nuo įsilaužėlių. Prisimenu pusmečio senumo istoriją, kuomet viename tinklalapyje ryškiu šriftu atsirado užrašas „Koks tu verslininkas, jei net normalaus slaptažodžio sugalvoti nesugebi?“. Slaptažodis buvo atspėtas arba nulaužtas su paprasčiausiu slaptažodžių spėjimo skriptu (brute force). Keista, tačiau net ši pamoka šiam verslininkui greit išgaravo iš galvos – netrukus pamačiau vėl uždėtą tinklalapio admin slaptažodį „antaniukas69“. Spėk, kiek praėjo dienų iki sekančio nulaužimo?

Žinai, kaip sukurti mano geriausi ir stipriausi slaptažodžiai? Leidžiu prabėgti katei per klaviatūrą. Štai: Ay4r3t9%g)q8p6v2FsC Anot Passwordmeter.com tai 100 proc. saugus slaptažodis. Na, aš nesakyčiau 100 proc, tačiau tikrai geresnis nei tavo seksipupuliukas87

Apibendrinkime:

  1. Atsainus požiūris į slaptažodžius gali sužlugdyti tave ir tavo gyvenimą bei verslą.
  2. Nedalink slaptažodžių visiems kas pakliuvo
  3. Reguliariai keisk slaptažodžius.
  4. Sugalvok sudėtingus slaptažodžius.

 

Kaip pažaboti slaptažodį sėkmei

Yra tam tikrų sistemų, kurios reguliariai prašo pasikeisti savo slaptažodį. Kai kurios jų neleidžia išsaugoti slaptažodžio (pvz. naršyklėje) ir kaskart jį reikia įvedinėti rankutėmis. Tad tokiu atveju mano Ay4r3t9%g)q8p6v2FsC gal ir nelabai tinkamas, nebent esi labai geros atminties. Jei esi kaip aš, atsimeni tik reikšmingas frazes, pasinaudok Mauricio Estrella aprašytu metodu, kuris pakeitė jo gyvenimą. Neskaitantiems angliškai, pateikiu esmės santrauką.

Vaikinukas pasinaudojo slaptažodžiais savo tikslų siekimui, kitaip tariant juos naudojo kaip priminimus, kaip paskatinimą, kaip motyvacijos priemonę. Štai pavyzdžiui, jei nori mesti rūkyti, slaptažodis “nuo4Spalio&neberukaU” nuolat primins koks šaunus esi, kad susivaldai ir neberūkai. O jei nori sutaupyti atostogoms Paryžiuje, pasirink slaptažodį “ParisHereICome$”. Kaskart įvedant slaptažodį, kuriame užkoduotas priminimas, pasąmonė gaus signalą ir, anot Mauricio, tai išties padeda greičiau pasiekti savo užsibrėžtų tikslų. Pabandom?

Beje, sakoma, jog žmonės kaskart įvesdami pozityvų, skatinantį slaptažodį yra laimingesni, nei tie, kurie slaptažodyje užšifruoja savo įtūžį ir pesimizmą , t.y. naudoja keiksmažodžius, pravardes ar šiaip negražius, neigiamą prasmę turinčius žodžius ar frazes.

Apibendrinkime:

  1. Panaudokite slaptažodžius kaip priminimą pasąmonei apie užsibrėžtus tikslus
  2. Sudarydami slaptažodį naudokite teigiamą prasmę turinčius žodžius.

Ir pabaigai, konferencijoje TED, įdomus pranešimas apie slaptažodžius.

Nesutinkate ar norite papildyti? Parašykite komentarą.

One Comment